logo
Nákupný košík

TELEVÍZIA

HLAVNÉ MENU

Ako má vyzerať účinný teleshoppingový spot?

17.5.2016 07:59 | Mária Urlandová

Teleshopping je predaj cez TV obrazovku a z toho vyplýva aj jeho forma - to je zo zákona. Spot má priamo vyzývať ku nákupu ponúkaného produktu, musí obsahovať aj cenu produktu a telefónne číslo, prípadne web stránku, kde si ho môžete objednať.

Nie je možné propagovať značku ako takú, alebo ponúkať celý sortiment služieb - to by už bola reklama. Reklama je násobne drahšia ako telenákup. Za cenu odvysielania 30 sekundového reklamného spotu máte množstvo minút v telenákupe. Tu treba pripomenút, že televízne stanice teleshopping nevysielajú v prime time pred televíznymi novinami, ale v menej sledovanom čase dopoludnia, prípadne v noci. 

Účinný spot je najlepšie hraný

Nie je predpísané, že taký musí byť, môže byť aj grafický, ale keď idete do televízie, hraný je najvhodnejší.
Je overené prieskumom, že emócia prostredníctvom hranej scénky, alebo priamej ponuky sympatickou osobou je najefektívnejší.

Ak si budete želať známych hercov, či inú celebritu (napríklad športovec), počítajte s tým, že individuálne dohodnutý honorár môže by šokojúci. Niektorí herci dokonca nechcú účinkovať v reklame za žiadne peniaze a myslia si, že teleshoppingom by sa strápnili. (Výnimkou je holywoodský Jack Norris, ale ten mal k honoráru aj percentá z celosvetového predaja Total gymov.)

Pri telenákupe sa často spolupracuje s komparzom. Pri návrhu scenára teda myslite na to, akí a koľko bude účinkujúcich a v akých priestoroch sa má nakrúcať. Pomôžete nám, ak si komparz dohodnete sami, alebo dohodnete priestory.


Filmovačka v priestoroch spoločnosti Viva Studio. Dáma na sedačke je slávna rakúska "Paťa Jarjabková" moderátorka detskej relácie.

 

Scenár telenákupného spotu

Z vlastných, aj cudzích ( medzinárodných) skúsenosti vieme, aký spot je účinný a vieme ho efektívnym spôsobom vyrobiť. Netreba navyšovať cenu drahými účinkujúcimi, prenájmom priestorov a podobne.

 1. Ukážeme negatívnu situáciu: napríklad nefungujúci mop, krájač na zeleninu, postavu s celulitídou, bolesti v kĺboch a podobne. Ustarostených, zamračených ľudí.
 2. V ďalšej scénke ukážeme nový revolučný výrobok a úsmev na tvári ľudí, ktorí ho používajú- Pekných ľudí.
 3. Do podrobností vysvetľujeme výhody produktu, jeho zloženie a fungovanie, pozitívne účinky a podobne.
 4. Vyzveme ku kúpe produktu.
 5. Opakujeme situáciu - zostrihaná scénka - rekapitulácia výhod.
 6. Opäť vyzývame ku kúpe produktu.
 7. Na koniec musí byť vždy uvedená cena a kontakt, kde sa dá produkt zakúpiť - tel. číslo a web stránka.

Tých výziev ku kúpe produktu musí byť viac zopakovať aspoň 3 krát, plus výhody. Nakoniec skvelá cena a k tomu ešte grátis malý darček, ak je to možné. 

Ako sa spot nemá robiť

Niektorí slovenskí, dokonca renomovaní režiséri, si mysleli, že  telenákupné spoty sú trápne a majú tendenciu ich robiť inak. To je omyl! Nepotrebujeme umelecký dokument, drahú reklamu, potrebujeme jednoducho kvalitný spot, ktorý predáva.

V telenákupe sú scény postavené na kontrastoch: ukážeme culilitídu na bruchu /zadku (dá sa dá správne zasvietiť, aby bola hrozivejšia) a po procedúre bude bruško hladké a ploché - tiež sa inak zasvieti.

Ak promujeme fitnis zariadenie, samozrejme do komparzu zavoláme fitnisku s dokonalým telom, alebo pestovanú štyridsatničku - aby sme motivovali ostatné ženy v cieľovej skupine. Pri nakrúcaní krájačov zeleniny musí byť stôl pestrý, plný šťavnatej, farebnej zeleniny, aby sa nám slinky zbiehali.

Asi najznámejší teleshoppingový mág Horst Fuchs, (ten holohlavý pán s naušničkou), ktorý tak všetko skvele krája - je vlastne majiteľ WS teleshopping a ako majiteľ, účinkuje v spotoch aj sám.

Cena za hraný telenákupný spot sa pohybuje od 1000 Eur, podľa náročnosti scenára ( účinkujúci, priestory, rekvizity, masky, kostýmy, technika, osvetlenie, postprodukcia, cudzojazyčné verzie atď).

 Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print • Hromadné médiá sú rozhodujúce pre riadenie rastu
  Penetrácia má trikrát väčšiu pravdepodobnosť, že bude hlavnou hnacou silou rastu a zisku. Získané médiá (napr. sociálne siete) nemôžu pôsobiť ako náhrada za investovanie do veľkých mediálnych kanálov. Sú jednoducho vedľajším produktom tejto investície.
 • Dôležité pre inzerentov je, že TV reklamy predstavujú 95% všetkých videoreklám, kým YouTube predstavuje iba 0,9%. Osobitne pre vek 16 až 34 rokov, televízia tvorí 90% videoreklamy, a v službe YouTube 2,9%.
 • Synergia televízie a online je obrovská
  Televízia znásobuje úspech ostatných médiatypov. Kampane, ktoré používajú televíziu a online zároveň, sú dvakrát účinnejšie ako kampane bez televízie.

Komerčná spolupráca


© Copyright 2011 Televízia Bratislava | Tvorba web stránok

Súbory cookie používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalšie informácie nájdete na stránke ako používame súbory cookies
SÚHLASÍM    Odmietam