logo
Nákupný košík

TELEVÍZIA

HLAVNÉ MENU

5. Zmerajte výsledky a preskúmajte

3.1.2020 12:40 | TVBA

Po dokončení televíznej kampane je dôležité, aby inzerent vyhodnotil kampaň z hľadiska doručenia aj obchodných výsledkov

Krok 1: Nájdenie prírodnej základne

Ak chcete posúdiť úspech kampane, musíte najskôr určiť kontrolu, s ktorou porovnávate. Možno budete chcieť pozrieť na prirodzenú dodávku. Takto pokleslo zobrazovanie vo všetkých kampaniach v období, v ktorom ste boli aktívny.

Prípadne si môžete vytvoriť vlastný fond inzerentov / konkurentov. Môžu to byť inzerenti, ktorí boli vysielaní v rovnakom čase ako vy, s podobným cieľovým publikom historických kampaní z vašej skupiny priamych konkurentov.

Krok 2. Vyhodnoťte svoje televízne vysielanie

Televízne kampane majú mnoho rôznych tvarov a veľkostí a kvalita zobrazovania kampaní sa môže tiež líšiť. Existuje niekoľko rôznych prvkov, ktoré je možné vyhodnotiť s cieľom určiť kvalitu doručovania televíznych kampaní.

3 tradičné parametre kvality:

Peak - Televízny deň je rozdelený na niekoľko rôznych častí dňa (ako je uvedené nižšie). Optimálny denný čas je vrchol (rozdelený na skorý a neskorý); Dôvodom je to, že prime time je čas, kedy idú tie najatraktívnejšie programy, kde sú najväčšie publiká a keď sledujú ich najcennejšie publiká.

 • Čas na raňajky: 06:00 - 08:59
 • Denný čas: 09:00 - 17:29
 • Vrchol - prime time: 17:30 - 22:59 (skorý vrchol: 17:30 - 19:59 a neskorý vrchol: 20:00 - 22:59)
 • Vrchol post: 23:00 - 24:29
 • Nočný čas: 24:30 - 05:59

PIB je skratka pre pozíciu v zlomku. Toto je pozícia, na ktorú váš spot spadá. Hlavným znakom PIB ako kvalitatívnej metriky je dostať svoju značku čo najbližšie k obsahu, a preto najhodnotnejšou pozíciou je 1., 2. a posledná prestávka.

CVE alebo Center vs. End sa týka toho, do ktorého reklamného bloku spadne váš spot  - jeden uprostred relácie (Center) na jednom medzi reláciami (End). Tradičná metrika považuje prestávky v strede za cennejšie vzhľadom na myšlienku, že úrovne zapojenia publika sú v polovici programu vyššie.

Kombinácia všetkých 3, niekedy stojí za to pozrieť sa na všetky 3 prvky izolovane. Optimálnou pozíciou pre reklamu by bola poloha v zlomku v strede prestávky počas vrcholnej šou - koľko vášho vysielacieho času spadá do tejto optimálnej polohy?

Prístup k najvyšším predstaveniam - Možno budete chcieť vyšetriť najlepšie relácie pre svoje publikum v období, keď ste boli na vzduchu, a koľko prístupu ste k týmto reláciám mali.

Konverzia publika - Keď sa pozriete na svoje obchodné publikum, uvidíte, ako dobre sa to konvertovalo na cieľové publikum, či sa to podarilo nad prirodzené doručenie kanálov, existuje spôsob, ako môžete optimalizovať, aby sa vaše rozpočty v budúcnosti zhoršili.

Stojí za zmienku, že vyššie uvedené informácie sú iba sprievodcom a nebudú platiť pre všetkých inzerentov. Napríklad, zatiaľ čo prestávky na strediská sa považujú za hodnotnejšie, táto hodnota je výsledkom vyššieho zapojenia; vysoká miera zapojenia zase znamená, že diváci budú menej pravdepodobne reagovať na správy, ktoré uvidia. Ak má teda KPI inzerenta priniesť určitú formu okamžitej reakcie, možno bude chcieť sústrediť svoje vysielacie časy na konečné prestávky.
 

Krok 3: Zmerajte obchodné výsledky

Existuje niekoľko rôznych spôsobov, ako môžete sledovať vplyv svojej televíznej reklamy. Niektoré sú zjednodušené a dajú sa urobiť za malú alebo žiadnu investíciu, zatiaľ čo iné budú vyžadovať spoločnosti alebo nástroje tretích strán, aby vyhodnotili svoju kampaň podrobnejšie, a často to bude spojené s určitými nákladmi.

Domáci nástroj

Najjednoduchší a nákladovo najefektívnejší spôsob vyhodnotenia vašej televíznej aktivity je sledovanie vašej výkonnosti (predaj, webový prenos, páči sa mi atď.) vs. televíznej aktivity. V čase začatia vašej kampane by ste mali dostať úplný zoznam, kedy bude televízna reklama vysielaná, vrátane odhadu počtu ľudí, ktorí si ju pozrú, tzv. mediaplán.

Prípadne po kampani je jednoduchá správa o trendoch Google prekrytá vašou televíznou aktivitou vynikajúcim ukazovateľom toho, aký veľký záujem online vaša televízna aktivita vyvolala, ako je uvedené nižšie v tomto príklade z klubu Dollar Shave Club.

Hodnotiace nástroje

K dispozícii je množstvo nástrojov a systémov, ktoré vám pomôžu vyhodnotiť vašu televíznu aktivitu. Jedným takýmto nástrojom je nástroj Adalyser, nástroj na analýzu údajov a tvorbu prehľadov pre inzerentov a mediálne agentúry, ktorí chcú sledovať a zdieľať výkonnosť marketingu. Odberatelia adalyserov získajú prehľad o svojich údajoch; dokážu analyzovať údaje, vizualizovať a zdieľať výsledky ľahko a optimalizovať výdavky na médiá.

Mnoho mediálnych agentúr bude mať svoju vlastnú verziu týchto nástrojov. Ak používate agentúru, spýtajte sa ich na prístup k optimalizácii.

Hodnotenie tretej strany

Ďalšou možnosťou je zamestnať externú spoločnosť, aby preskúmala vašu televíznu aktivitu a analyzovala jej výkon. Audítori médií existujú, aby sa ubezpečili, že ich klienti dosahujú maximum z ich činnosti. Existuje mnoho rôznych spoločností vykonávajúcich audit médií, pričom každá z nich má mierne odlišné prístupy s rôznymi ponukami. Hľadanie „mediálneho auditu“ vám poskytne predstavu o tom, ktorý audítor môže byť pre vás ten pravý.

Záverečná myšlienka

Je dôležité sa čoskoro rozhodnúť o tom, koľko hodnotení a zodpovednosti chcete od svojich televíznych výsledkov. Je možné granulovať až na veľmi podrobnú úroveň, často sa to však spája s vynaloženými nákladmi a vyskytujú sa úskalia s použitím týchto informácií na nadmernú optimalizáciu vášho televízneho programu. Ak miesto odpočítavania v utorok skoro popoludní generuje povznesenie, nemalo by sa to používať ako náznak toho, že odpočítavanie alebo utorok alebo skoré popoludnie sú kľúčom k úspechu. Akákoľvek optimalizácia vyžaduje hĺbkovú analýzu na informovanie rozhodnutí. Vždy pamätajte - televízia má schopnosť dosahovať okamžité výsledky, čo má veľký vplyv, ale to rozpráva iba časť príbehu. Veľká časť účinku televízie sa prejaví v dlhodobom horizonte.



Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

 /10 >> nasledujúci


Pre koho je televízna reklama

Reklama v televízii je cenovo dostupná, a čo je dôležitejšie, mimoriadne nákladovo efektívna pre všetky podniky, bez ohľadu na to, na koho sa snažia zamerať. Neveríte nám? Dúfajme, že tieto fakty vám pomôžu presvedčiť.

Ako sa obchoduje s televíziou

Získajte informácie o tom, čo by ste mali zvážiť pri plánovaní, zacielení a nákupe televíznej reklamy. 

 

5 krokov na ceste do televízie

V tejto časti nájdete podrobný návod, ako sa dostať do televízie, od definovania cieľov až po vyhodnotenie výsledkov a všetko medzi tým.

Dôležité zistenia o mládeži 16 - 24 rokov

 • Televízia zaberá 65% celej spotreby videí
  Motiváciou je relax, zábava a potreba byť so svojími blízkymi - ako u všetkých vekových kategóríí.
 • YouTube zaberá iba 7% času sledovania videí
  Nuda je kľúčovou motiváciou pre sledovanie online videa. Majú zvyčajne obmedzenú kontrolu nad hlavným TV prijímačom. Vytváranie identity je základným nástrojom na výber obsahu. Motiváciou je i potreba učiť sa podľa videí.


Komerčná spolupráca


© Copyright 2011 Televízia Bratislava | Tvorba web stránok

Súbory cookie používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalšie informácie nájdete na stránke ako používame súbory cookies
SÚHLASÍM    Odmietam