„Remeslo má zlaté dno“

11.4.2016   13:54| TVBA

„Remeslo má zlaté dno“ 

…pravda, ktorá platí i keď práca a cit, ktoré človek vkladá do svojich výrobkov sa zlatom vyvážiť nedajú.

11.4.2016 – 21.9.2016, Predná izba - Námestie SNP, Bratislava

V súčasnosti sa čoraz viac skloňujú slovné spojenia ako „dedičstvo predkov“, „kultúrne dedičstvo“ a mnoho iných prejavov, ktoré svojím obsahom upozorňujú na výnimočnosti národa, ľudstva. K takýmto prvkom patrí aj samotné remeslo, ktoré odstupom času opäť zažíva renesanciu a v nemalej miere sa tak dostáva do povedomia spoločnosti. Výstava „Remeslo má zlaté dno“  sa zameriava na remeslo a ľudovú umeleckú výrobu vybraných majstrov ľudovej umeleckej výroby s predstavením ich príbehu v procesoch učenia, tvorby a predávania remesla v rodinných líniách.

Miesto: Predná izba – Námestie SNP 12, 811 06 Bratislava

Organizátor: Ústredie ľudovej umeleckej výroby (ÚĽUV)

Kurátor: Libuša Jaďuďová, Peter Heriban

Výstava predstavuje príbeh remesla a posun ľudovej umeleckej remeselnej výroby v rodinných líniách, ako aj súčasnú výrobnú produkciu doplnenú o zbierkové predmety Múzea ĽUV. V priestoroch Prednej izby ÚĽUV predstavujeme príbehy troch majstrov ľudovej umeleckej výroby – korytára Igora Todera z Michaloviec a drotárov, bratov Ľubomíra a Štefana Smržíkov(cov).

Dnešným, najmä mladým ľuďom často chýba priamy kontakt s materiálmi a nástrojmi, ktoré dali základ remeslu - ľudovej umeleckej výrobe. Múzeum ĽUV sa preto, aj formou tejto prezentácie, snaží verejnosti spopularizovať tradičnú remeselnú tvorbu, zručnosti a schopnosti ľudových umelcov a remeselníkov, ktorí tvoria hodnoty bravúrnym zvládnutím technológií, pracovných postupov a pretavia ich tak do majstrovských ľudovo – umeleckých diel. Tieto hodnoty sú aj vzhľadom k funkcii priestorov Prednej izby ÚĽUV ako výstavného a predajného priestoru cenovo ohodnotené a návštevníkom sprístupnené priamo na mieste.

Výnimočnosť remesla a jeho miesto v efektívnom uchovávaní identity národa je zjavné a nepopierateľné. Množstvo výrobcov sa z dôvodu rôznych príčin výrazne zredukovalo a tí ktorí spolu s remeslom prežili úklady akejkoľvek formy nezáujmu o nich, dnes  patria práve k tým, od ktorých je dopyt po vedomostiach a skúsenostiach zadosťučinením za ich vytrvalosť. Preto, aby sa tieto hodnoty zachovali, je potrebná generačná výmena poznatkov remesla, a to v čo najvernejšej, najpôvodnejšej, no technicky nie menej vyspelej podobe. Práve tá tvorí základ neskoršej, továrenskej výroby. Okrem pôvodnej, a teda základnej formy tej-ktorej remeselnej techniky je samozrejmý aj vplyv nového, individuálneho prístupu pokračovateľov, nástupcov, kde na základe, niekedy abstraktnejšej predstavy remeslo povyšujú, ba dokonca ho prezentujú formou novou. Za všetkým tým sa verejne ukrýva množstvo práce, a niekoľkoročné, až niekoľkogeneračné zdokonaľovanie výrobných postupov.

Umenie a schopnosť ovládania remesla je duševným vlastníctvom, ktoré sa nedá jednoznačne dediť. Je nutné sa ho učiť a vkladať do neho osobný prístup spolu so srdcom, samozrejme s predpokladom talentu, tvorivosti  a zručnosti. Akákoľvek strata duševného vlastníctva, sa dá považovať za stratu hodnotných poznatkov, ktoré nám v línii spoločenských hodnôt a kultúrneho dedičstva môžu a budú chýbať. Je preto na každom z nás, s dôrazom na určitú zodpovednosť, uchovávať a podporovať tieto hodnoty. Tento prístup je v prvom rade osobný – neformálny, v rozmere dedenia z pokolenia na pokolenie, poväčšine v rodinných líniách. Vzhľadom k dobe je nemenej dôležitý aj inštitucionalizovaný rozmer, na ktorom môžu participovať jednotlivci, inštitúcie, alebo samotný štát. Jedným z nich je aj Ústredie ľudovej umeleckej výroby, ktorého hlavným predmetom záujmu je práve uchovávanie a podpora remesla.  

 Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku
Pridať príspevok

K tomuto článku ešte nie sú pridané žiadne príspevky
Pridať príspevok
Meno *:
Váš email: *
Text *:

Ochrana proti spamu: *
grandiocaptcha

Opíšte znaky z obrázku do tohto poľa 


Medialny dom Súťaž Kontakt

Všetky práva vyhradené - www.tvba.sk Tvorba web stránok od GrandiosoftMedialny dom Súťaž Kontakt

Všetky práva vyhradené - www.tvba.sk Tvorba web stránok od Grandiosoft


© Copyright 2011 Televízia Bratislava | Tvorba web stránok

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
SÚHLASÍM