Hlavné mesto zakročí proti vandalom

22.8.2017   13:56| TVBA

 

 

Námestie slobody, ktoré hlavné mesto revitalizuje sa stalo terčom vandalov. Novo natreté lavičky, múriky a fontána vydržali neposprejované dva dni. Hlavné mesto sa preto rozhodlo rázne zakročiť a prijalo sériu opatrení. Podávame trestné oznámenie na neznámeho páchateľa. Priestor bude opätovne vyčistený. Už sa odstránili grafity z lavičiek, múrikov a stĺpov verejného osvetlenia, aktuálne sa čistí fontána. Ďalším opatrením je monitorovanie námestia bezpečnostnými kamerami a posilnenie hliadok mestskej polície. 

„Zároveň som požiadal o pomoc aj štátnu políciu, pretože len tá má reálnu kompetenciu tento problém riešiť. Oslovili sme aj Úrad vlády SR, Ministerstvo dopravy, STU a prevádzky v okolí námestia, aby nám poskytli súčinnosť pri zabezpečovaní jeho čistoty a poriadku,“ uviedol primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal. „Námestie slobody je dôležitý verejný priestor, ktorý má slúžiť ľuďom. Vyzývam aj verejnosť, aby nám pomohla v boji proti gaunerom, ktorí znehodnocujú grafitmi bratislavské parky, námestia  či historické budovy,“ dodal primátor. 

Námestie slobody bolo dlhé roky hanbou Bratislavy. V spolupráci s partnermi sa hlavnému mestu podarilo rozbehnúť projekt na jeho obnovu. V prvej fáze sa námestie vyčistilo od buriny, orezali sa kroviny, natreli sa lavičky, stĺpy verejného osvetlenia, vyčistila sa fontána, upravili sa chodníky a betónové múriky. Zároveň sa opravila existujúca dlažba a chodníky, dobetónovali sa chýbajúce časti travertínového múriku fontány a opravili sa rigoly okolo nej. Na námestí pribudnú v rámci prvej etapy revitalizácie aj stojany na bicykle a nové odpadkové koše (vrátane košov na psie exkrementy). 

V druhej etape spustí v septembri hlavné mesto verejnú súťaž na ideový urbanistický návrh Námestia slobody, do ktorej sa môžu zapojiť skúsení architekti a študenti architektúry. Ich úlohou bude pretvoriť jedno z najväčších a najznámejších námestí v Bratislave, zlepšiť jeho súčasný stav a vytvoriť z neho opätovne príjemný priestor na oddych. Samotný projekt sa bude realizovať v budúcom roku.

Hlavné mesto podpísalo koncom mája 2017 zmluvu o spolupráci s mestskou časťou Staré Mesto a občianskym združením Dobré m(i)esto, založeným Nadáciou HB Reavis, ktoré v spolupráci s mestom zabezpečujú potrebné práce pri revitalizácii námestia. Mesto uvítalo spoluprácu so súkromným sektorom, ktorý spolu s mestom zafinancuje obnovu jedného z najdôležitejších verejných priestorov Bratislavy. Z rozpočtu mesta pôjde na revitalizáciu námestia 120-tisíc eur a sumou 500-tisíc eur prispeje investor.

 

 

 Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku
Pridať príspevok

K tomuto článku ešte nie sú pridané žiadne príspevky
Pridať príspevok
Meno *:
Váš email: *
Text *:

Ochrana proti spamu: *
grandiocaptcha

Opíšte znaky z obrázku do tohto poľa 


Medialny dom Súťaž Kontakt

Všetky práva vyhradené - www.tvba.sk Tvorba web stránok od GrandiosoftMedialny dom Súťaž Kontakt

Všetky práva vyhradené - www.tvba.sk Tvorba web stránok od Grandiosoft


© Copyright 2011 Televízia Bratislava | Tvorba web stránok

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
SÚHLASÍM