Mestské včely významne prispievajú k zlepšovaniu zelene v hlavnom meste

10.10.2017   15:10| TVBA

 

Včely ako opeľovače sú žiadané aj v mestskom prostredí, na ich význam upozorňuje aj projekt včelárstva v mestských lesoch, ku ktorému patrí aj náučný chodník pod názvom Karpatská včela s cieľom zvýšenia počtu včelstiev nielen pri produkcii mestského medu, ale aj z hľadiska významu opeľovačov pre mestskú zeleň. V Mestských lesoch Bratislava v súčasnosti funguje 18 včelstiev.

Projekt na zaradenie včelárstva do činnosti Mestských lesov v Bratislave vznikol ako reakcia na značný úbytok včelstiev na území Bratislavy a v jej okolí. Les bol vždy jedným z najvhodnejších prostredí pre chov včiel pre bohaté zdroje peľu, nektáru a medovice. V minulosti na lesných pozemkoch  fungovali včelnice, postupne však zanikli. To bol zároveň aj jeden z dôvodov, prečo sa mestské lesy rozhodli pre tento projekt. 

„Projekt včely v mestských lesoch sme začali realizovať  v roku 2015 so zámerom navrátiť včely do lesov, pretože ako vieme,  pôvodným domovom včiel je prírodné lesné prostredie.  Ide tiež  o návrat tradície včelárstva v rámci lesníctva. Toho času máme už 18 včelstiev, ktoré svojou opeľovacou činnosťou zvyšujú biodiverzitu celého lesa,“ uviedla Jana Znášiková z Mestských lesov v Bratislave.

Mestské lesy spolupracujú s bratislavskými včelármi a majú v pláne vytvoriť nielen produkčnú a vzdelávaciu včelnicu, ale aj  včeliu záhradu.  Pokiaľ ide o produkciu mestského medu, mestské lesy majú víziu od budúceho roka ponúkať obyvateľom Bratislavy kvalitný med vo väčšom množstve.  Základ pre včeliu záhradu bol položený zrekultivovaním areálu bývalej lesnej škôlky na Kačíne. V pláne je tiež vysadiť lúku vhodnú pre včely, motýle a ďalšie opeľovače.

Hlavnou funkciou včiel je udržanie ekologickej rovnováhy prostredníctvom opeľovania rastlín. V lesoch, kde sú včely, sa obyčajne zvyšuje množstvo semien, ako napr. buka, duba, javora či agátu.

V súčasnosti sú dve stanovištia včelstiev na Kačíne a v Horárni na Krasňanoch. Tohtoročná produkcia medu bola ovplyvnená zlým počasím, keď jarné ochladenie a nadmerné dažde v lete spôsobili zníženie produkcie kvetového medu aj lesného medu. Tento rok sa tým pádom podarilo  stočiť cca 200 kg medu, ktorý je možné zakúpiť priamo v sídle Mestských lesov v Bratislave na Železnej studienke.  Cena  jarného agátového medu alebo letného kvetového medu za kilogram je 7 eur.

K projektu včelárstva v mestských lesoch patrí aj  včelí náučný chodník pod názvom Karpatská včela, ktorý bol otvorený minulý rok a prispieva k informovanosti návštevníkov mestských  lesov o živote včiel a včelárení, ako aj o prospešnosti včelích produktov pre zdravie.

Návratu včelstiev do mesta napomáha aj environmentálny projekt Mestské včely organizovaný Centrom environmentálnej a etickej výchovy Živica, do ktorého sa už zapojili aj niektoré mestské časti ako MČ Karlova Ves či MČ Nové Mesto a čiastočnej aj MČ Ružinov.

 Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku
Pridať príspevok

K tomuto článku ešte nie sú pridané žiadne príspevky
Pridať príspevok
Meno *:
Váš email: *
Text *:

Ochrana proti spamu: *
grandiocaptcha

Opíšte znaky z obrázku do tohto poľa Všetky práva vyhradené - www.tvba.sk Tvorba web stránok od GrandiosoftVšetky práva vyhradené - www.tvba.sk Tvorba web stránok od Grandiosoft


© Copyright 2011 Televízia Bratislava | Tvorba web stránok

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
SÚHLASÍM