V Bratislave pribudli ďalšie 3 smart lavičky

15.8.2017 13:55 | TVBA

Po skúšobnej „smart“ lavičke na Primaciálnom námestí od firmy Power Mode v jarných mesiacoch, ktorej výhody si mohli Bratislavčania vyskúšať v testovacej prevádzke, pribudli počas leta v meste ďalšie tri takéto lavičky, a to pred Starou Tržnicou v Starom Meste a pri Propeleri na Rázusovom nábreží. Pre hlavné mesto ich zakúpila spoločnosť Adient, ktorá tento rok oslavuje 10. výročie existencie bratislavského biznis centra, ktoré podporuje globálne činnosti výrobcu a dodávateľa komfortných sedadiel do vozidiel, aj  smart riešenia v meste.

Ako uviedla námestníčka primátora Ľudmila Farkašovská, ktorá sa vo februári zúčastnila na oficiálnom spustení testovacej „smart“ lavičky na Primaciálnom námestí: „Bratislava finalizuje koncepciu SMART CITY, ktorou chce reflektovať na všetky potreby súčasnej doby. Byť smart znie síce veľmi moderne a všetci si to spájame s modernými technológiami, no nie je to len o nich. Je to najmä o návrate k zdravému sedliackemu rozumu, o šetrnom využívaní zdrojov, udržateľnom rozvoji a rozumných riešeniach vo všetkých oblastiach - od mobility cez energetiku, dopravu, hospodárenie s vodou až po starostlivosť o zeleň.“

Inštaláciu smart lavičiek podporila spoločnosť Adient, globálny líder vo výrobe automobilových sedadiel. Biznis centrum Adient pôsobí v Bratislave už 10 rokov. „Všimli sme si smart iniciatívy nášho hlavného mesta a pri príležitosti výročia nášho biznis centra sme sa ich rozhodli podporiť prostredníctvom lavičiek. Sídlime v úplnom centre mesta a naši zamestnanci tu radi trávia čas. Zároveň smart technológie bytostne patria k nášmu podnikaniu,“ informoval Peter Kováč, riaditeľ Bratislava biznis centra spoločnosti Adient.   

Moderná „smart“ lavička, ktorá má v sebe zabudovaný rad elektronických prvkov, okrem základnej funkcie na sedenie poskytuje predovšetkým nabíjanie mobilných zariadení a tiež generuje pripojenie na internet, čo je mimoriadne vyhľadávaná služba v dnešnej elektronickej dobe. V ponuke sú dva typy nabíjania – káblom pomocou USB alebo bezdrôtové. Okrem toho funguje na solárny pohon, je teda priateľská k životnému prostrediu. Solárne panely, ktoré sú umiestnené pod lavičkou, vyrábajú zhruba 100 W elektrickej energie za hodinu. Lavička je odolná proti poveternostným vplyvom a korózii, ako aj vandalizmu, preto je vhodná a odporúča sa na verejné priestranstvá.

Okrem konštrukcie a ochrannej dosky z plexiskla, má v sebe lavička vstavané senzory, ktoré zbierajú rôzne druhy informácií, vrátané atmosférických podmienok (teplota, tlak, vlhkosť vzduchu a zloženie atmosferických plynov), počtu užívateľov a funkčnosti komponentov, ktoré sa po istom čase vyhodnotia a budú slúžiť pre informačné potreby pri poskytovaní lepších a efektívnejších služieb obyvateľom aj návštevníkom hlavného mesta.

Cieľom spoločnosti Power Mode bolo vyrobiť smart produkt, ktorý šetrí životné prostredie s využitím environmentálnej politiky a súčasne prispieva k  udržateľnému rozvoju miest a kvalite života ich obyvateľov v momentoch, kedy to potrebujú, napr. pri dobytí mobilného telefónu alebo pri nutnosti pripojenia sa do siete wifi. Unikátnosť ich „smart“ lavičky spočíva aj v tom, že má ako jediná na svete certifikát kvality CE a bola ocenená ako Najinovatívnejší výrobok roka 2015 či Najlepší start-up roka 2015.

Moderná smart lavička vzbudila pozornosť v rámci medzinárodného summitu SMART CITY 360, ktorý sa konal v Bratislave minulý rok v novembri. Zástupcovia firmy ju mestu zapožičali, aby si jej komfort a výhody mohli vyskúšať aj obyvatelia Bratislavy. Na základe dobrej spolupráce s mestom pri testovaní lavičky následne spoločnosť Power Mode túto lavičku mestu Bratislava aj venovala. V centre mesta sa tak celkovo nachádzajú 4 „smart“ lavičky, ktoré predstavujú inovatívne riešenie na zlepšenie komfortu života ľudí v meste. Bratislava má ambíciu stať sa tzv. „Smart City“, rozumným mestom, ktoré využíva „smart“ riešenia pri zabezpečovaní kvalitných podmienok života pre svojich obyvateľov všade tam, kde je priestor a potenciál na ich využitie od dopravy až po verejné osvetlenie.

 

 Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku

Pridať príspevok

K tomuto článku ešte nie sú pridané žiadne príspevky
Pridať príspevok
Meno *:
Váš email:
Text *:
 

Všetky práva vyhradené - www.tvba.sk Tvorba web stránok od Grandiosoft
Všetky práva vyhradené - www.tvba.sk Tvorba web stránok od Grandiosoft


© Copyright 2011 Televízia Bratislava | Tvorba web stránok

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
SÚHLASÍM