Vrakunská skládka sa týka všetkých

8.12.2016   07:50| TVBA

Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci s OZ Ochráňme Žitný ostrov zorganizovali konferenciu venovanú starým environmentálnym záťažiam Žitného ostrova. Problematika environmentálnych záťaží a ich odstraňovanie ostáva jednou z priorít kraja. 

 „Len otvorený dialóg pomôže ku komplexnému riešeniu ochrany Žitného ostrova. Verím, že sa nám spoločne so starostom Vrakune Martinom Kurucom a župnými poslancami podarí nájsť dohodu s ministerstvom životného prostredia a nájdeme spoločne komplexné riešenie sanácie skládky vo Vrakuni, ale aj riešenie ako lepšie chrániť Žitný ostrov,“ povedal na záver predseda BSK Pavol Frešo.

Na včerajšej konferencii sa zúčastnili odborníci z oblasti hydrogeológie, vodárenstva, environmentalistiky a energetiky. V rámci diskusie sa odborníci zhodli, že okrem skládky po bývalých závodoch Juraja Dimitrova, ktorá patrí k najväčším ohrozeniam Žitného ostrova, možno za tikajúcu ekologickú bombu považovať 17 km trasy ropovodu Družba, ktorá sa nachádza na Žitnom ostrove a je už po svojej morálnej aj technickej životnosti.

V rámci diskusie priniesla RNDr. Elena Fatulová z Inštitútu vodnej politiky príspevok, ktorý sa venoval možnostiam čerpania eurofondov za účelom eliminovania účinkov toxických skládok na ŽP. Vyjadrila tiež názor, že orgány EÚ nie sú dostatočne a presne informované o stave životného prostredia na Slovensku, čo môže do budúcna veľmi skomplikovať situáciu pri žiadaní eurofondov na tento účel.

 Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku
Pridať príspevok

K tomuto článku ešte nie sú pridané žiadne príspevky
Pridať príspevok
Meno *:
Váš email: *
Text *:

Ochrana proti spamu: *
grandiocaptcha

Opíšte znaky z obrázku do tohto poľa 
Všetky články v tejto kategórii  Všetky články v tejto kategórii

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
SÚHLASÍM