Na Primaciálnom námestí začína výstava známeho umelca Františka Guldana

22.8.2017   09:20| TVBA

 

 

 

Na Primaciálnom námestí dnes začína výstava známeho umelca Františka Guldana. Umelca prijal aj primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal, ktorý výstavu osobne otvoril. Primátor výstavu považuje za výnimočnú, keďže sa zameriava na najvážnejšie udalosti 20. storočia, ktoré výrazne ovplyvnili správanie niekoľkých generácií na Slovensku. Výstavu Exody na Slovensku v 20. storočí je možné navštíviť do 23. augusta 2017.

Aktuálna výstava Exody na Slovensku v 20. storočí s podtitulom „Ak chceme rozumieť dnešku, musíme pochopiť včerajšok“ sa snaží definovať a pochopiť dnešné správanie ľudí na Slovensku prostredníctvom najzásadnejších udalostí minulého storočia. Za formujúce faktory správania ľudí na Slovensku autor výstavy považuje okrem dvoch svetových vojen, zmien politických režimov či zmien štátnych hraníc, aj exody. Exody autor poníma ako nedobrovoľné vyhnanstvá, odsuny či deportácie, ktoré mali rôzne príčiny od sociálnych, politických, ekonomických po národnostné, etnické či náboženské. Výstava reflektuje trinásť exodov, ktoré úplne zmenili sociálnu klímu Slovenska. Deportácie Židov, exody Rómov, vyhnanie Maďarov a Čechov či emigrácia po roku 1968 – to je niekoľko tém, ktoré František Guldan považuje vo svojom autorskom stvárnení za exody.

„Sloboda jednotlivca, slobodná spoločnosť, európske hodnoty a mier nie sú samozrejmosť. Vždy je potrebné zdvihnúť hlas proti tým, ktorí ponúkajú rýchle extrémistické riešenia, postavené na xenofóbii, predsudkoch a nenávisti. Ako ukazuje táto výstava aj Slovensko má za sebou temnú minulosť z ktorej je potrebné sa poučiť. Som rád, že môžeme v Bratislave ponúkať priestor pre takýchto umelcov. Poučme sa z minulosti a vytvárajme už dnes lepší svet pre budúce generácie,“ povedal pri otvorení výstavy primátor Ivo Nesrovnal.

Exody mali ďalekosiahle dopady na všetkých tých, ktorí neodišli.   Vďaka nim Slovensko na prahu 21. storočia stráca svoju sociálnu, národnostnú, náboženskú a kultúrnu pestrosť. Dôsledkom je menší záujem o veci verejné, občianska pasivita a sťažené podmienky pre budovanie zrelej občianskej spoločnosti. Exody na Slovensku v 20. storočí nesú odkaz ohľaduplnosti, porozumenia a veľkorysosti k tým, ktorí sa od nás odlišujú akýmkoľvek spôsobom. Exody sú mementom omylnosti každej jednej generácie.

František Guldan sa niekoľko desaťročí venuje komornej maľbe, ilustrácii, mozaike, zváranej plastike a kultúrnej publicistike. Vyštudoval Stavebnú fakultu SVŠT v Bratislave a do novembra 1989 pôsobil ako projektant rekonštrukcií v Bratislavskom stavebnom podniku. Neskôr bol redaktorom Verejnosti a viedol SNG. Od roku 1991 tvorí v slobodnom povolaní. Absolvoval množstvo výstav doma i v zahraničí.Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku
Pridať príspevok

K tomuto článku ešte nie sú pridané žiadne príspevky
Pridať príspevok
Meno *:
Váš email: *
Text *:

Ochrana proti spamu: *
grandiocaptcha

Opíšte znaky z obrázku do tohto poľa 


Medialny dom Súťaž Kontakt

Všetky práva vyhradené - www.tvba.sk Tvorba web stránok od GrandiosoftMedialny dom Súťaž Kontakt

Všetky práva vyhradené - www.tvba.sk Tvorba web stránok od Grandiosoft


© Copyright 2011 Televízia Bratislava | Tvorba web stránok

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
SÚHLASÍM