Pohotovosť v Malackách musí ostať zachovaná

20.9.2017 10:19 | TVBA

Nemocnica Malacky ponúka svoje ambulancie a služby regiónu Záhorie a takisto aj severu Trnavského kraja. Ministerstvo zdravotníctva SR vo svojich najnovších materiáloch neráta so zaradením nemocnice v Malackách do pevnej siete urgentných príjmov prvého typu. Nemocnica tak nebude zo zdravotných poisťovní dostávať paušál, ktorým by mohla vykrývať stratu, ktorú vytvára fungovanie ústavnej pohotovostnej služby. Doteraz tak robí Bratislavský samosprávny kraj, aby bola v regióne Malacky zachovaná dostupná neodkladná zdravotná starostlivosť. Bratislavská župa však trvá na tom, aby rezort zdravotníctva do pevnej siete zaradil aj malackú nemocnicu.

„Z vyhlášky je zrejmé, že tieto centrá budú len v Bratislave v meste, tak znie zatiaľ súčasný návrh. My ako župa sme dali zásadnú pripomienku, keďže cez nás každý takýto zákon prechádza, aby malacká nemocnica nebola trauma centrom, na to nemá výbavu, ale urgentným príjmom. Malacký okres je skoro tak veľký, ako Senecký a Pezinský dokopy. To znamená, že  každý pochopí, prečo sme navrhli, aby urgentný príjem bol platený zo strany poisťovne. Argumenty sú pomerne vážne a jednoducho 80 až 100 tisíc ľudí, ktorí bývajú a žijú na Záhorí, nemôžeme vždy šikovať do Bratislavy. To je jednoduchá logika,“ predostrel predseda Bratislavského samosprávneho kraja Pavol Frešo.

Nemocnica v Malackách obsluhuje spádové územie pre viac ako 100 000 obyvateľov regiónu Záhorie a presah jej pacientov je až do Trnavského kraja. Práve preto je súčasťou ponuky nemocnice aj ústavná pohotovostná služba, ktorá zabezpečuje non-stop služby na špecializovaných pracoviskách interného, gynekologického, chirurgického a rádiologického urgentu. Túto službu na základe zmluvy spolufinancuje Bratislavský samosprávny kraj. Poslanci BSK k tomuto kroku pristúpili aj na základe petície z jesene 2014, ktorú podpísalo vyše 8 200 ľudí a podporilo ich aj 27 primátorov a starostov z regiónu.

„Nemocnica Malacky, keďže hovorím prednostne na urgentných príjmoch, o internej a chirurgickej starostlivosti, má interné oddelenie a jednotku intenzívnej starostlivosti. Má aj chirurgické oddelenie a chirurgickú jednotku intenzívnej starostlivosti a navyše aj anesteziologicko-resuscitačné oddelenie. To znamená pre celý tento región by vedela veľmi dobre zabezpečiť urgentnú starostlivosť v rámci urgentného príjmu,“ vysvetlil Lekár samosprávneho kraja Valerián Potičný.

Nemocnica Malacky na svojom centrálnom príjme ošetrí mesačne priemerne 1 100 pacientov a viac ako polovica z nich absolvuje aj RTG vyšetrenie. V prípade, keby bola táto služba zrušená, títo pacienti by museli hľadať ošetrenie v najbližšej nemocnici, teda na bratislavských pohotovostiach. Tie by však takýto nápor nemuseli zvládnuť. Práve preto je najlepším riešením zachovanie Ústavnej pohotovostnej služby v malackej nemocnici a zaradenie urgentu do pevnej siete stanovenej Ministerstvom zdravotníctva SR.

„Tento región je špecifický aj tým, že sú tu priemyselné parky, ktoré idú 24 hodín denne. Čiže ten počet obyvateľov sa tu zvyšuje a tých 1100 – 1200 pacientov v urgentoch mesačne je strašne vysoké číslo. Vzhľadom aj na rozlohu aj na charakter, lokalitu  Malaciek, je naozaj potrebné, aby tu UPS-ka bola v tomto rozsahu zachovaná. Ja som rád, že ako poslanci Zastupiteľstva Bratislavského samosprávneho kraja sme iniciovali a rokovali, ako toto zabezpečiť finančne tak, ako sa dotujú určité štátne zariadenia. Na základe toho župa schválila dotačný mechanizmus na to, aby sa tieto peniaze akým spôsobom vykryli, aby tu táto pohotovostná služba mohla byť. Je to dočasné riešenie. Boli by sme veľmi radi, a to hovorím aj za občanov regiónu a mesta Malaciek , keby tu toto bolo zachované. Ako chirurg, ktorý tu robí 34 rokov na jednom mieste vám môžem povedať, že táto UPS-ka chirurgická tu bola, žije, a chodí po svete veľmi veľa ľudí, ktorí by transport do Bratislavy neprežili,“ objasnil aj župný poslanec a zároveň chirurg v malackej nemocnici Marián Haramia.

Bratislavský samosprávny kraj bude aj naďalej zabezpečovať  zachovanie Ústavnej pohotovostnej služby pre región Záhorie a zároveň bojuje za zaradenie Nemocnice Malacky do pevnej siete nemocníc s urgentným príjmom 1. typu.

 Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku

Pridať príspevok

K tomuto článku ešte nie sú pridané žiadne príspevky
Pridať príspevok
Meno *:
Váš email:
Text *:
 


Správy - na čítanie
.

Image in photogallery
BRATISLAVSKÉ KORUNOVAČNÉ SLÁVNOSTI 2018
20.6.2018 23:08 | TVBA

Image in photogallery
Spoločnosť OLO hľadá do svojich radov vodičov zberných vozidiel
20.6.2018 23:02 | TVBA

Image in photogallery
Na Kamzíku pribudlo nové detské ihrisko, na Kačíne Apidomček
20.6.2018 22:55 | TVBA

Image in photogallery
Karlova Ves spúšťa veľký projekt na zmiernenie dopadov zmeny klímy
20.6.2018 22:40 | TVBA

Image in photogallery
Škôlky v Rači prijali až 85 percent zapísaných račianskych detí
20.6.2018 22:38 | TVBA

Image in photogallery
Hlavné mesto bude aj tento rok organizovať obľúbenú Letnú univerzitu pre seniorov
20.6.2018 22:32 | TVBA


Image in photogallery
Dúbravka pokračuje v obnove diel vo verejnom priestore
20.6.2018 22:25 | TVBA

Image in photogallery
Leto v znamení rekonštrukcií škôl
20.6.2018 20:50 | TVBA

Image in photogallery
Novinkou tohtoročných bratislavských korunovácií bude detský korunovačný sprievod
20.6.2018 20:08 | TVBA

OLO dosiahlo najlepšie hospodárske výsledky vďaka efektívnemu manažmentu a nakladaniu s financiami
14.6.2018 17:05 | TVBA

Image in photogallery
Posilnenie vlakov do Bratislavy
14.6.2018 13:27 | TVBA

Image in photogallery
Rača cez letné prázdniny privíta hostí v letnom kine v amfiteátri
14.6.2018 12:38 | TVBA


Image in photogallery
Ako sa chrániť pred zlodejmi? V Rači sa konajú prednášky pre seniorov.
14.6.2018 12:32 | TVBA

Image in photogallery
Dúbravku čaká čerešňová sobota
14.6.2018 12:23 | TVBA

Image in photogallery
Odmeny v DSS sú dvojnásobné
14.6.2018 12:18 | TVBA

Dozorná rada spoločnosti OLO sa zaoberala témami nákupov a nelegálneho skládkovania
14.6.2018 12:12 | TVBA

DETSKÝ KORUNOVAČNÝ SPRIEVOD PRVÝKRÁT V ULICIACH BRATISLAVY
14.6.2018 11:52 | TVBA

Image in photogallery
Zdravé obedy na župných školách
14.6.2018 11:46 | TVBA123...23 >>


Všetky práva vyhradené - www.tvba.sk Tvorba web stránok od Grandiosoft
Všetky práva vyhradené - www.tvba.sk Tvorba web stránok od Grandiosoft


© Copyright 2011 Televízia Bratislava | Tvorba web stránok

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
SÚHLASÍM