Ružinov má schválený rozpočet, no niektorí poslanci ohrozili kultúru

15.2.2018 16:01 | TVBA

Vyrovnaný, rozvojový a zameraný na dôležité oblasti života mestskej časti. Taký bol pôvodný návrh rozpočtu Ružinova na rok 2018. Ružinovskí poslanci o ňom rozhodovali už na decembrovom zastupiteľstve v roku 2017. Práve vtedy schválili návrh na odobratie 250 000 eur spoločnosti Cultus Ružinov, a.s., konkrétne z prevádzky zariadení a vybraných kultúrno-vzdelávacích výkonov, a ich presunutie do sociálnej oblasti. Na dnešnom zastupiteľstve tento krok definitívne potvrdili.

„Tento krok  je pre kultúru v Ružinove likvidačný nie z pohľadu usporiadania podujatí, ale z hľadiska prevádzky spoločenských a kultúrnych domov. Týmto bude ohrozené fungovanie množstva súborov a divadiel, ktoré tu pôsobia. Ide napríklad o FS Karpaty, DFS Trávničiek, divadlá Tandem či Komédie a zastavených množstvo podujatí a aktivít, ktoré Cultus prináša pre Ružinovčanov zadarmo, či už sú to kiná pre seniorov, deti, vzdelávacie podujatia a mnohé iné,“ uviedol starosta Ružinova Dušan Pekár. Aj priamo na zastupiteľstve podobné obavy vyjadrili obyvateľky, ktoré organizujú cvičenia pre seniorov. Vedúca sekcie riaditeľov základných škôl v Ružinove zas prosila poslancov, aby si takýto krok dobre zvážili. Školy totiž bezplatne organizujú v priestoroch DK Ružinov slávnostné akadémie svojich žiakov a rozličné ich predstavenia. Cultus Ružinov, a.s. spravuje a stará sa o budovy štyroch kultúrnych stánkov v Ružinove. Už pri schvaľovaní rozpočtu na rok 2017 na návrh poslanca zastupiteľstvo zobralo z položky na prevádzku zariadení spoločnosti Cultus Ružinov, a.s. sumu 60 000 €. Aj napriek tomu dokázala spoločnosť nie len prevádzkovať spoločenské a kultúrne domy v Ružinove, o ktoré sa stará, ale ich aj rekonštruovať. „V minulosti mestská časť prevzala spod Cultusu Ružinov, a.s. Kultúrny dom Bulharská. Dnes je tento dom zatvorený a nefunkčný a ponúkaný na dlhodobý prenájom, čo nás stojí ročne približne 50 000 €. Kým som starostom nedopustí, aby sa niektorí z našich kultúrnych či spoločenských domov predal, tak ako sa to dialo v minulosti“ uzavrel starosta Ružinova Dušan Pekár.

Ružinov bude v roku 2018 rekonštruovať komunikácie vo veľkom

Ružinov bude v roku  2018 pokračovať v kompletných výmenách povrchov ciest a chodníkov, budovaní troch cyklotrás, vyčlenených to nato mal takmer 600 000 eur v svojich kapitálových výdavkoch rozpočtu. Návrhom poslankyne Kataríny Šimončičovej táto suma vzrástla o ďalších 710 000 €, ktoré na rekonštrukcie komunikácií a budovanie cyklotrás poputujú z rezervného fondu mestskej časti „Ako prví v Bratislave sme začali s kompletnými rekonštrukciami našich komunikácií. Tieto výmeny povrchov sa nám osvedčili, je to lepšie riešenie ako len neustále plátanie výtlkov. V tomto roku tak dostane nový povrch napríklad na cesta na Súmračnej, Včelárskej, Štefunkovej a Kulíškovej, v úseku od Svätoplukovej po Kvačalovú ulicu,“ priblížil plány mestskej časti v budúcom roku starosta Ružinova Dušan Pekár. Kompletná rekonštrukcia čaká tiež chodníky na Kulíškovej a Krásnej ulici, ako i na Nevädzovej v časti pd Sedmokráskovej ulice a Seberíniho ulici, v úseku od Jašíkovej po Štefunkovu ulicu. Ružinov chce rekonštruovať aj 41 parkovacích miest na Stodolovej ulici. V sociálnej oblasti plánuje mestská časť Ružinov investovať napríklad do vzduchotechniky v Domove Dôchodcov na Pažítkovej ulici či rekonštrukcie suterénu stravovacej prevádzky v Ružinovskom domove seniorov na Sklenárovej ulici. Samospráva plánuje pokračovať aj v rekonštrukciách detských ihrísk a to na Miletičovej a Albrechtovej ulici, spolu za viac ako 260 000 eur.

Ružinov pokračuje v rekonštrukciách škôl a škôlok

Mestská časť Bratislava-Ružinov bude pokračovať v zatepľovaní budov základných škôl, ktoré má v zriaďovateľskej pôsobnosti. „Vlani sme zateplili Základnú školu Kulíškova, Medzilaborecká, telocvičňu Základnej školy Mierová a jednu z budov Základnej školy Ostredková. Už v minulosti sme v našich základných a materských školách zrekonštruovali sociálne zariadenia a majú plastové okná. Logicky sme sa tak pustili aj do ich zateplenia a pokračovať budeme aj v opravách elektroinštalácie,“ objasnil Dušan Pekár. V roku 2018 plánuje Ružinov zatepliť hlavnú budovu Základnej školy Ostredková a Základnej školy Ružová dolina. Samospráva chce opraviť elektroinštaláciu v MŠ Bancíkova, MŠ Prešovská a ZŠ Borodáčova. „Rozširovanie kapacít materských škôl  patrí i naďalej medzi naše priority, pretože záujem o ružinovské škôlky je stále veľký,“ povedal starosta Ružinova Dušan Pekár. V tomto roku plánuje samospráva rozšíriť kapacity  materských škôl o viac ako 100 miest a to prerobením služobného bytu v Materskej školy Prešovská a v Materskej škole Miletičova, ako i rekonštrukciou budovy bývalých jaslí na Banšelovej ulici a druhého nadzemného podlažia jedného z pavilónov Základnej školy Borodáčova. Ružinov tiež chce upraviť oplotenia, brány, chodníky a zábradlia v areáloch viacerých materských školách.

 

 Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Tu môžete mať svoj banner.
Diskusia k článku

Pridať príspevok

K tomuto článku ešte nie sú pridané žiadne príspevky
Pridať príspevok
Meno *:
Váš email: *
Text *:
 

KOMENTÁRE
S neslušnými ľuďmi za slušné Slovensko ! Tak, ako sa to tu deje posledných 30 rokov ! Nech žije chobotnica ! Záruka zdravého stravovania a trvalého rozvoja (nie a nie dobiehajúceho) ! ...
Starostlivosť o predčasne narodené deti na novorodeneckej klinike

Správy 
.

Dúbravka chystá zápisy do základných škôl
20.3.2018 09:23 | TVBA

Veľká noc v ÚĽUV-e
20.3.2018 09:17 | TVBA

Zápisy do materských škôl aj tento rok elektronicky
20.3.2018 09:16 | TVBA

Image in photogallery
Nasledujúci víkend v regióne bude venovaný najmä filmu
15.3.2018 17:09 | TVBA

Image in photogallery
Bezplatné cvičenia s Fredym Ayisim v Ružinove
14.3.2018 10:22 | TVBA

Image in photogallery
Ružinov začína s obstarávaním územných plánov zón v Prievoze
13.3.2018 14:05 | TVBA


Image in photogallery
Druhý marcový víkend v kraji bude cestovateľský aj vinársky
9.3.2018 13:15 | TVBA

Image in photogallery
Aktivity hlavného mesta v súvislosti s pochodom „Postavme sa za slušné Slovensko“
9.3.2018 13:12 | TVBA

Image in photogallery
V opustených karloveských kvetináčoch rozkvitnú kvety
9.3.2018 13:08 | TVBA

Image in photogallery
Mesto pokračuje v oprave petržalských podchodov
8.3.2018 14:14 | TVBA

Image in photogallery
Žiaci zo Spojenej školy na Tilgnerovej sa budú môcť vrátiť do telocviční
8.3.2018 14:10 | TVBA

Image in photogallery
Riaditelia bratislavského a viedenského magistrátu rokovali o predsedníctve v Rade EÚ
7.3.2018 13:45 | TVBA


Image in photogallery
Sobota sa ponesie v Ružinove v znamení jarného upratovania
7.3.2018 13:40 | TVBA

Image in photogallery
SMOLA A HRUŠKY na špeciálnom akustickom koncerte
5.3.2018 16:36 | TVBA

Image in photogallery
Študenti pokračujú na projekte revitalizácie Obchodnej ulice v rámci medzinárodného projektu Muniss
5.3.2018 13:29 | TVBA

Image in photogallery
V bratislavskej MHD pribudli ďalšie vozidlá s wi-fi pripojením
5.3.2018 13:18 | TVBA

Image in photogallery
Oddnes sa hľadajú stratené knihy
5.3.2018 13:15 | TVBA

Image in photogallery
Jarný zber elektroodpadu v Ružinove sa blíži
1.3.2018 11:29 | TVBA123...22 >>


Všetky práva vyhradené - www.tvba.sk Tvorba web stránok od Grandiosoft
Všetky práva vyhradené - www.tvba.sk Tvorba web stránok od Grandiosoft


© Copyright 2011 Televízia Bratislava | Tvorba web stránok

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
SÚHLASÍM