Ružinov má schválený rozpočet, no niektorí poslanci ohrozili kultúru

15.2.2018 16:01 | TVBA

Vyrovnaný, rozvojový a zameraný na dôležité oblasti života mestskej časti. Taký bol pôvodný návrh rozpočtu Ružinova na rok 2018. Ružinovskí poslanci o ňom rozhodovali už na decembrovom zastupiteľstve v roku 2017. Práve vtedy schválili návrh na odobratie 250 000 eur spoločnosti Cultus Ružinov, a.s., konkrétne z prevádzky zariadení a vybraných kultúrno-vzdelávacích výkonov, a ich presunutie do sociálnej oblasti. Na dnešnom zastupiteľstve tento krok definitívne potvrdili.

„Tento krok  je pre kultúru v Ružinove likvidačný nie z pohľadu usporiadania podujatí, ale z hľadiska prevádzky spoločenských a kultúrnych domov. Týmto bude ohrozené fungovanie množstva súborov a divadiel, ktoré tu pôsobia. Ide napríklad o FS Karpaty, DFS Trávničiek, divadlá Tandem či Komédie a zastavených množstvo podujatí a aktivít, ktoré Cultus prináša pre Ružinovčanov zadarmo, či už sú to kiná pre seniorov, deti, vzdelávacie podujatia a mnohé iné,“ uviedol starosta Ružinova Dušan Pekár. Aj priamo na zastupiteľstve podobné obavy vyjadrili obyvateľky, ktoré organizujú cvičenia pre seniorov. Vedúca sekcie riaditeľov základných škôl v Ružinove zas prosila poslancov, aby si takýto krok dobre zvážili. Školy totiž bezplatne organizujú v priestoroch DK Ružinov slávnostné akadémie svojich žiakov a rozličné ich predstavenia. Cultus Ružinov, a.s. spravuje a stará sa o budovy štyroch kultúrnych stánkov v Ružinove. Už pri schvaľovaní rozpočtu na rok 2017 na návrh poslanca zastupiteľstvo zobralo z položky na prevádzku zariadení spoločnosti Cultus Ružinov, a.s. sumu 60 000 €. Aj napriek tomu dokázala spoločnosť nie len prevádzkovať spoločenské a kultúrne domy v Ružinove, o ktoré sa stará, ale ich aj rekonštruovať. „V minulosti mestská časť prevzala spod Cultusu Ružinov, a.s. Kultúrny dom Bulharská. Dnes je tento dom zatvorený a nefunkčný a ponúkaný na dlhodobý prenájom, čo nás stojí ročne približne 50 000 €. Kým som starostom nedopustí, aby sa niektorí z našich kultúrnych či spoločenských domov predal, tak ako sa to dialo v minulosti“ uzavrel starosta Ružinova Dušan Pekár.

Ružinov bude v roku 2018 rekonštruovať komunikácie vo veľkom

Ružinov bude v roku  2018 pokračovať v kompletných výmenách povrchov ciest a chodníkov, budovaní troch cyklotrás, vyčlenených to nato mal takmer 600 000 eur v svojich kapitálových výdavkoch rozpočtu. Návrhom poslankyne Kataríny Šimončičovej táto suma vzrástla o ďalších 710 000 €, ktoré na rekonštrukcie komunikácií a budovanie cyklotrás poputujú z rezervného fondu mestskej časti „Ako prví v Bratislave sme začali s kompletnými rekonštrukciami našich komunikácií. Tieto výmeny povrchov sa nám osvedčili, je to lepšie riešenie ako len neustále plátanie výtlkov. V tomto roku tak dostane nový povrch napríklad na cesta na Súmračnej, Včelárskej, Štefunkovej a Kulíškovej, v úseku od Svätoplukovej po Kvačalovú ulicu,“ priblížil plány mestskej časti v budúcom roku starosta Ružinova Dušan Pekár. Kompletná rekonštrukcia čaká tiež chodníky na Kulíškovej a Krásnej ulici, ako i na Nevädzovej v časti pd Sedmokráskovej ulice a Seberíniho ulici, v úseku od Jašíkovej po Štefunkovu ulicu. Ružinov chce rekonštruovať aj 41 parkovacích miest na Stodolovej ulici. V sociálnej oblasti plánuje mestská časť Ružinov investovať napríklad do vzduchotechniky v Domove Dôchodcov na Pažítkovej ulici či rekonštrukcie suterénu stravovacej prevádzky v Ružinovskom domove seniorov na Sklenárovej ulici. Samospráva plánuje pokračovať aj v rekonštrukciách detských ihrísk a to na Miletičovej a Albrechtovej ulici, spolu za viac ako 260 000 eur.

Ružinov pokračuje v rekonštrukciách škôl a škôlok

Mestská časť Bratislava-Ružinov bude pokračovať v zatepľovaní budov základných škôl, ktoré má v zriaďovateľskej pôsobnosti. „Vlani sme zateplili Základnú školu Kulíškova, Medzilaborecká, telocvičňu Základnej školy Mierová a jednu z budov Základnej školy Ostredková. Už v minulosti sme v našich základných a materských školách zrekonštruovali sociálne zariadenia a majú plastové okná. Logicky sme sa tak pustili aj do ich zateplenia a pokračovať budeme aj v opravách elektroinštalácie,“ objasnil Dušan Pekár. V roku 2018 plánuje Ružinov zatepliť hlavnú budovu Základnej školy Ostredková a Základnej školy Ružová dolina. Samospráva chce opraviť elektroinštaláciu v MŠ Bancíkova, MŠ Prešovská a ZŠ Borodáčova. „Rozširovanie kapacít materských škôl  patrí i naďalej medzi naše priority, pretože záujem o ružinovské škôlky je stále veľký,“ povedal starosta Ružinova Dušan Pekár. V tomto roku plánuje samospráva rozšíriť kapacity  materských škôl o viac ako 100 miest a to prerobením služobného bytu v Materskej školy Prešovská a v Materskej škole Miletičova, ako i rekonštrukciou budovy bývalých jaslí na Banšelovej ulici a druhého nadzemného podlažia jedného z pavilónov Základnej školy Borodáčova. Ružinov tiež chce upraviť oplotenia, brány, chodníky a zábradlia v areáloch viacerých materských školách.

 

 Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku

Pridať príspevok

K tomuto článku ešte nie sú pridané žiadne príspevky
Pridať príspevok
Meno *:
Váš email:
Text *:
 

KOMENTÁRE
Производствосветодиодных табло валют, бегущих строк, табло для АЗС
Ak deti po rozvode odmietajú rodičov

Správy - na čítanie
.

OLO dosiahlo najlepšie hospodárske výsledky vďaka efektívnemu manažmentu a nakladaniu s financiami
14.6.2018 17:05 | TVBA

Image in photogallery
Posilnenie vlakov do Bratislavy
14.6.2018 13:27 | TVBA

Image in photogallery
Rača cez letné prázdniny privíta hostí v letnom kine v amfiteátri
14.6.2018 12:38 | TVBA

Image in photogallery
Ako sa chrániť pred zlodejmi? V Rači sa konajú prednášky pre seniorov.
14.6.2018 12:32 | TVBA

Image in photogallery
Dúbravku čaká čerešňová sobota
14.6.2018 12:23 | TVBA

Image in photogallery
Odmeny v DSS sú dvojnásobné
14.6.2018 12:18 | TVBA


Dozorná rada spoločnosti OLO sa zaoberala témami nákupov a nelegálneho skládkovania
14.6.2018 12:12 | TVBA

DETSKÝ KORUNOVAČNÝ SPRIEVOD PRVÝKRÁT V ULICIACH BRATISLAVY
14.6.2018 11:52 | TVBA

Image in photogallery
Zdravé obedy na župných školách
14.6.2018 11:46 | TVBA

Image in photogallery
Mesto sa pripravuje na MS v ľadovom hokeji 2019 a pokračuje v plnení svojich záväzkov
14.6.2018 11:34 | TVBA

Image in photogallery
Narušená komunikačná schopnosť u detí v predškolskom veku
14.6.2018 11:30 | TVBA

Image in photogallery
Hlavné mesto sa aj tento rok zapojí do dobrovoľníckej akcie NAŠE MESTO 2018
7.6.2018 15:56 | TVBA


Image in photogallery
Župa pomáha s výberom školy
7.6.2018 15:52 | TVBA

Image in photogallery
Nové Mesto skvalitňuje prístup k zmluvám či faktúram
7.6.2018 15:47 | TVBA

Image in photogallery
Z Dúbravky sa šíria farebné kamene
7.6.2018 15:43 | TVBA

Image in photogallery
Cyklomost slobody rastie v obľúbenosti
7.6.2018 15:36 | TVBA

Image in photogallery
Dúbravka podporuje kompostovanie na sídlisku
6.6.2018 21:21 | TVBA

Image in photogallery
V STAROM MESTE SA BUDE SÚŤAŽIŤ O NAJLEPŠIU RYBACIU POLIEVKU A NAJKRAJŠIU MASKU VODNEJ BYTOSTI.
6.6.2018 21:13 | TVBA123...23 >>


Všetky práva vyhradené - www.tvba.sk Tvorba web stránok od Grandiosoft
Všetky práva vyhradené - www.tvba.sk Tvorba web stránok od Grandiosoft


© Copyright 2011 Televízia Bratislava | Tvorba web stránok

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
SÚHLASÍM