Tento rok titul Senior roka 2017 získali šiesti Bratislavčania

13.10.2017   13:29| TVBA

 

 

Už po siedmykrát sa v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca konalo slávnostné odovzdávanie cien Senior roka 2017, ktoré patrí medzi vrcholové podujatia bratislavského Seniorfestu. Prestížne ocenenie si tohto roku z rúk primátora Bratislavy Iva Nesrovnala prevzalo šesť Bratislavčanov s neoceniteľným prínosom pre Bratislavu. Podujatie organizuje hlavné mesto v spolupráci s Radou seniorov Bratislavy pri príležitosti Mesiaca úcty k starším.

„Ako hovoria slová jednej básne, život je prikrátky a motor točí na zrýchlené obrátky. Obyvateľstvo starne, v r. 2050 bude Bratislava patriť svojím demografickým zložením k najstarším mestám. Aj preto je potrebné si uvedomiť, aké je dôležité umožniť seniorom žiť kvalitne a dôstojne. Záleží mi na našich senioroch a som rád, že aj s ich pomocou môžeme pokračovať v podpore rozvoja nášho hlavného mesta,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Ocenenie Senior roka sa udeľuje Bratislavčanom, ktorí v meste pôsobili pracovne, angažovali sa vo verejnej sfére alebo záujmovej činnosti a aj v súčasnosti na dobrovoľníckej báze pôsobia v občianskej, sociálnej, kultúrnej, športovej či inej oblasti.

O kultúrny program sa počas slávnostného udeľovania cien Senior roka 2017, ktorý moderoval  slovenský herec a známy recitátor Juraj Sarvaš, postarali žiaci ZUŠ na Istrijskej  ul.   22  pod vedením riaditeľa školy a zároveň umeleckého vedúceho súboru Vladimíra Dianišku. Po skončení oficiálnej časti nasledovalo spoločné fotenie primátora s ocenenými seniormi.

Ocenenie primátora hl. mesta SR Bratislavy Senior roka 2017 získali:

JOZEF KŠIŇAN (90 rokov)

bývalý futbalista a neskôr tréner mládeže patrí k najstarším a stále aktívnym športovým publicistom. Je považovaný za jednu z najväčších osobností slovenskej športovej žurnalistiky. Zúčastnil sa dvoch zimných a štyroch letných olympijských hier MŠ vo futbale v r. 1970 v Mexiku. Je spoluautorom viac ako 30 publikácií prevažne s futbalovou tematikou. To, čo videl a napokon aj o čom si písal má archivované nielen v zápisníkoch, ale, a to je pozoruhodné, aj v pamäti. Je rodený Bratislavčan, teraz žije a tvorí v MČ Dúbravka.

MÁRIA WINKLÁREKOVÁ (onedlho oslávi 75 rokov)

v detstve a v mladosti bola členkou mnohých speváckych súborov. Až po odchode do dôchodku sa naplno začala venovať svojmu celoživotnému koníčku – ľudovej  piesni. Nielen ako speváčka, ale aj ako  vedúca speváckeho súboru Melódia, ktorý v r. 2004 založila. Súbor Melódia pod jej vedením vydal 4 CD nosiče, na ktorých v niektorých piesňach vyniká jej krásny hlas. Popri priamej práci so súborom si nájde časť aj na aktivity v dennom centre na Vyšehradskej ulici. Celý život je verná MČ Petržalka, v ktorej prežila detstvo a kde žije dodnes.

 

MIRO GREGOR (86 rokov)

celý život fotografoval Slovensko a ako sám prízvukuje vyslovene Slovensko. So zahraničím nikdy nekoketoval. Profesiou fotograf bol redaktorom mnohých fotografických publikácií a redaktorom rôznych časopisov. Od r. 1973 mal status slobodného povolania, v ktorom naplno rozvil svoj svojrázny fotografický rukopis, a to v niekoľkých žánroch - krajinárska fotografia a ženský akt. Slovami kurátorov výstav, jeho snímky sa vyznačujú kultivovaným rukopisom s dôrazom na výtvarné pôsobivé zobrazenie detailov ženského tela. Jeho diela sa nachádzajú v zbierkach Slovenskej národnej galérie a Moravskej galérie. Narodil sa v Žiline, v súčasnosti  žije v Bratislave, MČ Ružinov.

Mgr. PETER BLAHO (onedlho oslávi 65 rokov)

jeho koníček sa mu stal profesiou, a to po celú čas  aktívneho zamestnania. Ako absolvent FTVŠ sa aktívne venoval futbalu v Slovan Bratislava a neskôr v ŠK Petržalka. Po získaní trénerskej kvalifikácie pôsobil v mládežníckom futbale. Dnes ako mladistvý senior sa športu venuje rekreačne. Je jedným zo zakladateľov sídliskového hokejbalu, ktorý má v Bratislave  už 30-ročnú tradíciu. Dlhoročne sa podieľa na príprave jedného z prestížnych bežeckých podujatí v Bratislave, a to na Národnom behu Devín, ktorý sa tohoročným 70. ročníkom zaradil medzi najstaršie bežecké podujatia v Európe.  Je rodený Bratislavčan z MČ Nové Mesto.

Ing. arch. ŠTEFÁNIA KRUMLOVÁ (85 rokov)

študovala  architektúru v časoch, keď žena v stavebníctve bola raritou. Patrí ku generácii prvých architektiek. Diplomovú prácu jej viedol Emil Belluš, vyučujúcimi boli  také osobnosti architektúry ako Alfred Piffl, Vladimír Karfík, Martin Čenek a ďalší. V praxi sa venovala projektovaniu moderných obytných súborov, známej Februárky, časti Ružinova, Karlovej Vsi, či Dúbravky. Neskôr aj  materských škôl  s jasľami pri sídliskách. Pôsobila aj ako autorizovaná architektka v Slovenskej komore architektov. Intenzívne sa angažuje v ochrane pôvodnej architektúry. Síce sa nenarodila v Bratislave, žije v nej celý život, momentálne v MČ Staré Mesto.

JUDr. PETER ČEPEC (koncom roka oslávi 63 rokov)

jeho vzťah k výtvarnému umeniu sa formoval od detstva, v mladosti už vystavoval svoje maľby v lokálnych kultúrnych zariadeniach. Bývalé spoločenské zriadenie nebolo zhovievavé pre avantgardné smery. Niekedy stalo, že jeho výstavy boli nežiadúcimi. Vtedy si mladý právnik s výtvarným cítením vysníval, že raz si otvorí vlastnú galériu. Myšlienka, či predsavzatie boli také silné, že svoj sen si splnil. V r. 1995 spolu s manželkou vo svojom rodinnom dome otvorili GALERIU TYPO-ARS, ktorá patrí medzi významné galerijné inštitúcie Slovenska a prevádzkujú ju na vlastné náklady. Obaja sú rodení Bratislavčania, v mladosti bývali v centre mesta, teraz už 27. rok žijú a tvoria  v MČ Vajnory.

 

 



Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku
Pridať príspevok

K tomuto článku ešte nie sú pridané žiadne príspevky
Pridať príspevok
Meno *:
Váš email: *
Text *:

Ochrana proti spamu: *
grandiocaptcha

Opíšte znaky z obrázku do tohto poľa



 


KOMENTÁRE
Keď sa na to budem snažiť pozerať matematickým okom, tak pravdepodobne aspoň jeden "Propeler" bude mať taký istý osud, ako mal Rázus.
Aký bude osud Propeleru na Rázusovom nábreží?

Správy 
.

Takmer 1200 žiadostí o podporu na rok 2018
15.2.2018   16:12 | TVBA

Image in photogallery
Nová fasády a strechy pezinského gymnázia
15.2.2018   16:10 | TVBA

Image in photogallery
Bratislavský región od zajtra súčasťou veľtrhu Holiday World v Prahe!
15.2.2018   16:05 | TVBA

Ružinov má schválený rozpočet, no niektorí poslanci ohrozili kultúru
15.2.2018   16:01 | TVBA

Image in photogallery
Pezinské vínne pivnice oslavujú jubileum
8.2.2018   15:03 | TVBA

Image in photogallery
V Rači sa oslavuje Valentín s vinármi
8.2.2018   15:01 | TVBA


Image in photogallery
Ružinov hľadá nové divadelné talenty
8.2.2018   14:59 | TVBA

Image in photogallery
Fenomenálne predstavenie Sisi prichádza do Ružinova
2.2.2018   09:48 | TVBA

Image in photogallery
Starostovia žiadajú zastavenie výrubu v lesoch v okolí Bratislavy
2.2.2018   08:36 | TVBA

Image in photogallery
Župa hľadá najodvážnejšieho z najlepších – riaditeľa dopravy
1.2.2018   14:13 | TVBA

Image in photogallery
Bratislavský bál oživí tradície v Bratislave
25.1.2018   10:36 | TVBA

Image in photogallery
Ružinov v sobotu rozvoňajú zabíjačkové špeciality
25.1.2018   10:31 | TVBA


Image in photogallery
Zákaz hazardu v Bratislave stále platí
23.1.2018   14:10 | TVBA

Image in photogallery
Ružinovský dom kultúry sa premení na Ľadové kráľovstvo
19.1.2018   09:14 | TVBA

Image in photogallery
Prvé stretnutie župana s riaditeľmi škôl
18.1.2018   14:54 | TVBA

Image in photogallery
Výťažok z Plesu Ružinovčanov na podporu folklóru
18.1.2018   14:14 | TVBA

Image in photogallery
Vyhlásenie súťaže Bratislava, moje mesto 2018
18.1.2018   13:02 | TVBA

Image in photogallery
Hlavné mesto aj tento rok poskytne finančný príspevok na odstraňovanie grafitov
17.1.2018   13:53 | TVBA



123...35 >>





Všetky práva vyhradené - www.tvba.sk Tvorba web stránok od Grandiosoft



Všetky práva vyhradené - www.tvba.sk Tvorba web stránok od Grandiosoft


© Copyright 2011 Televízia Bratislava | Tvorba web stránok

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
SÚHLASÍM