Tento rok titul Senior roka 2017 získali šiesti Bratislavčania

13.10.2017 13:29 | TVBA

 

 

Už po siedmykrát sa v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca konalo slávnostné odovzdávanie cien Senior roka 2017, ktoré patrí medzi vrcholové podujatia bratislavského Seniorfestu. Prestížne ocenenie si tohto roku z rúk primátora Bratislavy Iva Nesrovnala prevzalo šesť Bratislavčanov s neoceniteľným prínosom pre Bratislavu. Podujatie organizuje hlavné mesto v spolupráci s Radou seniorov Bratislavy pri príležitosti Mesiaca úcty k starším.

„Ako hovoria slová jednej básne, život je prikrátky a motor točí na zrýchlené obrátky. Obyvateľstvo starne, v r. 2050 bude Bratislava patriť svojím demografickým zložením k najstarším mestám. Aj preto je potrebné si uvedomiť, aké je dôležité umožniť seniorom žiť kvalitne a dôstojne. Záleží mi na našich senioroch a som rád, že aj s ich pomocou môžeme pokračovať v podpore rozvoja nášho hlavného mesta,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Ocenenie Senior roka sa udeľuje Bratislavčanom, ktorí v meste pôsobili pracovne, angažovali sa vo verejnej sfére alebo záujmovej činnosti a aj v súčasnosti na dobrovoľníckej báze pôsobia v občianskej, sociálnej, kultúrnej, športovej či inej oblasti.

O kultúrny program sa počas slávnostného udeľovania cien Senior roka 2017, ktorý moderoval  slovenský herec a známy recitátor Juraj Sarvaš, postarali žiaci ZUŠ na Istrijskej  ul.   22  pod vedením riaditeľa školy a zároveň umeleckého vedúceho súboru Vladimíra Dianišku. Po skončení oficiálnej časti nasledovalo spoločné fotenie primátora s ocenenými seniormi.

Ocenenie primátora hl. mesta SR Bratislavy Senior roka 2017 získali:

JOZEF KŠIŇAN (90 rokov)

bývalý futbalista a neskôr tréner mládeže patrí k najstarším a stále aktívnym športovým publicistom. Je považovaný za jednu z najväčších osobností slovenskej športovej žurnalistiky. Zúčastnil sa dvoch zimných a štyroch letných olympijských hier MŠ vo futbale v r. 1970 v Mexiku. Je spoluautorom viac ako 30 publikácií prevažne s futbalovou tematikou. To, čo videl a napokon aj o čom si písal má archivované nielen v zápisníkoch, ale, a to je pozoruhodné, aj v pamäti. Je rodený Bratislavčan, teraz žije a tvorí v MČ Dúbravka.

MÁRIA WINKLÁREKOVÁ (onedlho oslávi 75 rokov)

v detstve a v mladosti bola členkou mnohých speváckych súborov. Až po odchode do dôchodku sa naplno začala venovať svojmu celoživotnému koníčku – ľudovej  piesni. Nielen ako speváčka, ale aj ako  vedúca speváckeho súboru Melódia, ktorý v r. 2004 založila. Súbor Melódia pod jej vedením vydal 4 CD nosiče, na ktorých v niektorých piesňach vyniká jej krásny hlas. Popri priamej práci so súborom si nájde časť aj na aktivity v dennom centre na Vyšehradskej ulici. Celý život je verná MČ Petržalka, v ktorej prežila detstvo a kde žije dodnes.

 

MIRO GREGOR (86 rokov)

celý život fotografoval Slovensko a ako sám prízvukuje vyslovene Slovensko. So zahraničím nikdy nekoketoval. Profesiou fotograf bol redaktorom mnohých fotografických publikácií a redaktorom rôznych časopisov. Od r. 1973 mal status slobodného povolania, v ktorom naplno rozvil svoj svojrázny fotografický rukopis, a to v niekoľkých žánroch - krajinárska fotografia a ženský akt. Slovami kurátorov výstav, jeho snímky sa vyznačujú kultivovaným rukopisom s dôrazom na výtvarné pôsobivé zobrazenie detailov ženského tela. Jeho diela sa nachádzajú v zbierkach Slovenskej národnej galérie a Moravskej galérie. Narodil sa v Žiline, v súčasnosti  žije v Bratislave, MČ Ružinov.

Mgr. PETER BLAHO (onedlho oslávi 65 rokov)

jeho koníček sa mu stal profesiou, a to po celú čas  aktívneho zamestnania. Ako absolvent FTVŠ sa aktívne venoval futbalu v Slovan Bratislava a neskôr v ŠK Petržalka. Po získaní trénerskej kvalifikácie pôsobil v mládežníckom futbale. Dnes ako mladistvý senior sa športu venuje rekreačne. Je jedným zo zakladateľov sídliskového hokejbalu, ktorý má v Bratislave  už 30-ročnú tradíciu. Dlhoročne sa podieľa na príprave jedného z prestížnych bežeckých podujatí v Bratislave, a to na Národnom behu Devín, ktorý sa tohoročným 70. ročníkom zaradil medzi najstaršie bežecké podujatia v Európe.  Je rodený Bratislavčan z MČ Nové Mesto.

Ing. arch. ŠTEFÁNIA KRUMLOVÁ (85 rokov)

študovala  architektúru v časoch, keď žena v stavebníctve bola raritou. Patrí ku generácii prvých architektiek. Diplomovú prácu jej viedol Emil Belluš, vyučujúcimi boli  také osobnosti architektúry ako Alfred Piffl, Vladimír Karfík, Martin Čenek a ďalší. V praxi sa venovala projektovaniu moderných obytných súborov, známej Februárky, časti Ružinova, Karlovej Vsi, či Dúbravky. Neskôr aj  materských škôl  s jasľami pri sídliskách. Pôsobila aj ako autorizovaná architektka v Slovenskej komore architektov. Intenzívne sa angažuje v ochrane pôvodnej architektúry. Síce sa nenarodila v Bratislave, žije v nej celý život, momentálne v MČ Staré Mesto.

JUDr. PETER ČEPEC (koncom roka oslávi 63 rokov)

jeho vzťah k výtvarnému umeniu sa formoval od detstva, v mladosti už vystavoval svoje maľby v lokálnych kultúrnych zariadeniach. Bývalé spoločenské zriadenie nebolo zhovievavé pre avantgardné smery. Niekedy stalo, že jeho výstavy boli nežiadúcimi. Vtedy si mladý právnik s výtvarným cítením vysníval, že raz si otvorí vlastnú galériu. Myšlienka, či predsavzatie boli také silné, že svoj sen si splnil. V r. 1995 spolu s manželkou vo svojom rodinnom dome otvorili GALERIU TYPO-ARS, ktorá patrí medzi významné galerijné inštitúcie Slovenska a prevádzkujú ju na vlastné náklady. Obaja sú rodení Bratislavčania, v mladosti bývali v centre mesta, teraz už 27. rok žijú a tvoria  v MČ Vajnory.

 

 Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku

Pridať príspevok

K tomuto článku ešte nie sú pridané žiadne príspevky
Pridať príspevok
Meno *:
Váš email:
Text *:
 

KOMENTÁRE
Производствосветодиодных табло валют, бегущих строк, табло для АЗС
Ak deti po rozvode odmietajú rodičov

Správy - na čítanie
.

OLO dosiahlo najlepšie hospodárske výsledky vďaka efektívnemu manažmentu a nakladaniu s financiami
14.6.2018 17:05 | TVBA

Image in photogallery
Posilnenie vlakov do Bratislavy
14.6.2018 13:27 | TVBA

Image in photogallery
Rača cez letné prázdniny privíta hostí v letnom kine v amfiteátri
14.6.2018 12:38 | TVBA

Image in photogallery
Ako sa chrániť pred zlodejmi? V Rači sa konajú prednášky pre seniorov.
14.6.2018 12:32 | TVBA

Image in photogallery
Dúbravku čaká čerešňová sobota
14.6.2018 12:23 | TVBA

Image in photogallery
Odmeny v DSS sú dvojnásobné
14.6.2018 12:18 | TVBA


Dozorná rada spoločnosti OLO sa zaoberala témami nákupov a nelegálneho skládkovania
14.6.2018 12:12 | TVBA

DETSKÝ KORUNOVAČNÝ SPRIEVOD PRVÝKRÁT V ULICIACH BRATISLAVY
14.6.2018 11:52 | TVBA

Image in photogallery
Zdravé obedy na župných školách
14.6.2018 11:46 | TVBA

Image in photogallery
Mesto sa pripravuje na MS v ľadovom hokeji 2019 a pokračuje v plnení svojich záväzkov
14.6.2018 11:34 | TVBA

Image in photogallery
Narušená komunikačná schopnosť u detí v predškolskom veku
14.6.2018 11:30 | TVBA

Image in photogallery
Hlavné mesto sa aj tento rok zapojí do dobrovoľníckej akcie NAŠE MESTO 2018
7.6.2018 15:56 | TVBA


Image in photogallery
Župa pomáha s výberom školy
7.6.2018 15:52 | TVBA

Image in photogallery
Nové Mesto skvalitňuje prístup k zmluvám či faktúram
7.6.2018 15:47 | TVBA

Image in photogallery
Z Dúbravky sa šíria farebné kamene
7.6.2018 15:43 | TVBA

Image in photogallery
Cyklomost slobody rastie v obľúbenosti
7.6.2018 15:36 | TVBA

Image in photogallery
Dúbravka podporuje kompostovanie na sídlisku
6.6.2018 21:21 | TVBA

Image in photogallery
V STAROM MESTE SA BUDE SÚŤAŽIŤ O NAJLEPŠIU RYBACIU POLIEVKU A NAJKRAJŠIU MASKU VODNEJ BYTOSTI.
6.6.2018 21:13 | TVBA123...23 >>


Všetky práva vyhradené - www.tvba.sk Tvorba web stránok od Grandiosoft
Všetky práva vyhradené - www.tvba.sk Tvorba web stránok od Grandiosoft


© Copyright 2011 Televízia Bratislava | Tvorba web stránok

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
SÚHLASÍM