Bratislavské korunovačné dni 2017

23.6.2017 13:53 | TVBA

V roku 2017 si pripomíname 300.výročie narodenia Márie Terézie – významnej osvieteneckej panovníčky, ktorej reformy zasiahli aj našich predkov. Pri tejto príležitosti odštartovala v Bratislave séria podujatí pod záštitou hlavného mesta Bratislava, do organizácie ktorých sa zapojili viaceré mestské organizácie vrátane Bratislavského kultúrneho a informačného strediska (ďalej BKIS).

Program Bratislavských korunovačných dní, ktorým sa do programu zapojilo BKIS, odštartoval minulý víkend 10.6. a vyvrcholí túto sobotu 17.6.2017. V sobotu 10. júna otvoril primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal Výstavu portrétov korunovaných kráľov na Mestských hradbách. Program pokračoval na Hlavnom námestí na Korunovačnom koncerte, kde odzneli skladby komponované pre korunovácie v podaní Speváckeho zboru mesta Bratislava a Cappella Istropolitana - komorného orchestra mesta Bratislavy pod vedením Ladislava Holáseka. Nahliadnuť do osobného života Márie Terézie mohli návštevníci v Klariskách v sobotu 10.6. a v pondelok 12.6. na podujatí s názvom Spevy monarchie – čítanie z listov Márie Terézie. Umelecký prednes listov patril Božidare Turzonvovej, hudobnú vložku zabezpečili Danubius Octet Singers pod dirigentskou taktovkou Daniela Simandela.

Vo štvrtok 15.6. uvedie BKIS na Hlavnom námestí predpremiéru tajuplnej divadelnej hry Ešte jeden zázrak v réžii Jakuba Nvotu. Dej hry je spojený s predvečerom korunovácií a stavia na pradávnej legende, ktorou bol opradený Dóm Sv. Martina. Podľa nej v tomto čase v Dóme ožívajú duchovia a tomu, kto ich poprosí o pomoc vyplnia jedno želanie.

Od 11.6 do 16.6.2017 vždy o 17:00 prebieha historický sprievod ulicami Bratislavy za účasti historickej skupiny TOSTABUR. Sprievod štartuje na Hlavnom námestí, pokračuje na Kostolnej, Primaciálnom námestí, Uršulínskej, Laurinskej, Panskej, cez Rybársku bránu, Hviezdoslavove námestie, Ventúrsku, Sedlársku a ukončí sa na Hlavnom námestí. Vrcholom celej série podujatí bude program počas budúcej soboty 17.6. Začne sa o 16:00 Sprievodom dvoch kráľov z Bratislavského hradu na Hlavné námestie. Pripomenieme si ním dôležitosť Bratislavy v rámci Uhorska a dve významné udalosti v jej histórii. Tou prvou je prenesenie korunovácie zo Stoličného Belehradu (Székesfehérvár) do Bratislavy (Pressburg, Pozsony) v dôsledku okupácie pôvodného korunovačného mesta Turkami. Sprievod náznakovo zobrazí vojsko a dvor Maxmiliána II. Habsburského, ktorý bol prvým uhorským kráľom korunovaným v Bratislave. V sprievode ponesú korunovačné klenoty najvyšší krajinskí hodnostári a na konci budú zaradení rytieri s družinami, pripravení na počesť tejto udalosti vybojovať rytiersky turnaj.  Spojivom s druhou časťou sprievodu je vysoký klérus, pretože obradu korunovácie sa zúčastňovalo kolégium všetkých krajinských biskupov.

Druhá časť sprievodu bude venovaná korunovácii Márie Terézie, ktorá bola jediná žena na Uhorskom tróne korunovaná ako kráľ - panovník, nie ako kráľovná manželka.

O 18:00 sa prenesieme na Tyršovo nábrežie, kde je naplánovaný dobový rytiersky turnaj.  Skupina historického šermu Tostabur predvedie rekonštrukciu turnaja z čias prvej bratislavskej korunovácie, kedy Mária Terézia dekorovala víťazov, aby sa podľa dobovej maniery zapojila do hry. Jej súčasťou bude aj slávnostná korunovačná prísaha na vzpínajúcom sa koni, ako to popisoval uhorský korunovačný protokol.

Na záver sa vrátime na Hlavné námestie, kde sa uskutoční premiéra už spomínanej hry Ešte jeden zázrak.

Podrobný program Bratislavských korunovačných dní 2017 pod taktovkou BKIS nájdete na facebook.com/VaseBKIS alebo na www.bkis.skZdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku

Pridať príspevok

K tomuto článku ešte nie sú pridané žiadne príspevky
Pridať príspevok
Meno *:
Váš email:
Text *:
 Všetky práva vyhradené - www.tvba.sk Tvorba web stránok od Grandiosoft
Všetky práva vyhradené - www.tvba.sk Tvorba web stránok od Grandiosoft


© Copyright 2011 Televízia Bratislava | Tvorba web stránok

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
SÚHLASÍM