logo
Nákupný košík

 Komerčná spolupráca
Blog
HLAVNÉ MENU

BRATISLAVSKÉ KORUNOVAČNÉ SLÁVNOSTI 2018

20.6.2018 23:08 | TVBA

Občianske združenie Korunovačná Bratislava pripravuje už 16. ročník Bratislavských Korunovačných slávností. Pripomenú si korunováciu Leopolda II. z roku 1790 – mladšieho syna Márie Terézie. Leopolda II. stvárni známy slovenský herec Marek Majeský.

Historická korunovácia Leopolda II. sa uskutočnila 15. novembra 1790. Nastúpil na trón po smrti svojho staršieho brata Jozefa II. Skôr ako sa stal cisárom a kráľom, mal možnosť vládnuť v Toskánskom vojvodstve, ktoré získal jeho otec František Lotrinský za zrieknutie sa svojho Lotrínska v prospech Francúzska.

Zaujímavý je jeho nástup vlády v Toskánsku v roku 1765, kam nastúpil po smrti svojho otca Františka Lotrinského. Krajinu krátko predtým postihol v roku 1762 a 1764 hladomor. Okrem toho ľudí trápili epidémie týfusu a malárie. Preto ako prvé si nechal ukázať zásoby obilia. Zistil, že bohatí vlastníci pôdy, šľachtici a cirkev - ktorým patrili 2/3 polí - hromadia a zadržiavajú obilie s cieľom predať ho čo najdrahšie. Donútil preto obchodníkov predávať obilie, zrušil monopoly a clá na výrobu a predaj chleba a obchod s obilím celkom uvoľnil. Počas svojej 25-ročnej vlády v Toskánsku vykonal veľa reforiem. Zreformoval ústavu, daňový systém, trestné právo, podporoval rozvoj vied, navrhol nový model vzdelávacieho systému a kultúrneho života. Čo je zaujímavé, že skôr ako pristúpil k reformám, dôkladne zvažoval ich dopady. Keď v roku 1790 odovzdával  vojvodstvo svojmu druhorodenému synovi, Toskánsko bol vzorný štát so zdravými financiami a fungujúcim hospodárstvom. Jeho korunovácia sa konala 15. novembra 1790. Ako cisár vládol bohužiaľ len 2 roky. Zomrel 1. marca 1792.

Hlavný program bude v sobotu 23. júna:

Od 13.00 hod začne korunovačný sprievod z Bratislavského hradu od Viedenskej brány. Sprievod je ohlásený ako demonštrácia.

O 13.30 bude obrad korunovácie v jezuitskom kostole. Vstup je voľný a vstupné dobrovoľné.

Pasovanie rytierov, korunovačná prísaha a korunovačný pahorok sa uskutoční na Hviezdoslavovom námestí.

Okolo 16.00 hod pôjde kráľ otvoriť fontánu s vínom.

Počas víkendu bude na Hviezdoslavom námestí prebiehať korunovačný jarmok, na ktorom sa budú ponúkať rôzne dobroty, okrem iného i korunovačný guláš – pripravený podľa receptúry z čias Márie Terézie.

Ďalšou atrakciou podujatia bude výstava voskových figurín: „V tieni tureckého polmesiaca“. Výstava začne už vo štvrtok popoludní a potrvá týždeň až do štvrtka. Priblíži okolnosti a aktérov doby, keď bola Viedeň obliehaná 200.000 osmanskou armádou. Málokto vie, že významnou osobnosťou tohto obdobia bol Slovák – ostrihomský arcibisup - Juraj Pohronec Slepčianský (Selepchenyi), ktorý dostal od cisára Leopolda I. titul „Záchranca Viedne“.

Občasník Pravda a spravodlivosť 2018Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku

Pridať príspevok

K tomuto článku ešte nie sú pridané žiadne príspevky
Pridať príspevok
Meno *:
Váš email:
Text *:
 


Pomáhame vám meniť svet k lepšiemu

Bratislava Dnes » .

 


Ďakujeme, že nás sledujete každý deň

Metropolitná TV Bratislava

TV Bratislava je najväčšia regionálna televízia na Slovensku veľkosťou územia pokrytého signálom, objemom výroby a pestrosťou programu.

  • Systematická a kontinuálna výroba programov a vysielanie na dennej báze.
  • Informácie sa nestrácajú, sú koncentrované na cieľovú skupinu všetkých obyvateľov Bratislavy a  okolia.
  • TV Bratislava je ofline ako tradičná televízia v sieťach, tento obsah nepretržite streamuje na stránke, a online na požiadanie z archívu ako Video on Demand.


NA TRHU
12 rokov

a ďalšie roky zotrváme

Životaschopnosť sme ukázali, napriek zložitým podmienkam. 

PRACUJE U NÁS
> 24
televíznych tvorcov

 Pracujeme s plným nasadením, aby sme vám priniesli program domov.

VÝROBA PROGRAMU
2500

minút mesačne

Každý deň skladáme nový program - nevysielame v slučke. Sledujte stále. 

DOSTUPNOSŤ
> 600 000

obyvateľov 

Káblové rozvody, DVB -T,
IPTV, Stream video, Archív on demand
 

PUBLIKUM
> 200 000
pravidelných divákov

 Regionálna televízia je pre ľudí dôveryhodná a má mienkotvornú funkciu.


S ľuďmi v regióne sme každý deň a naše publikum môže byť vašim zákazníkom

TV Bratislava je médium s veľkým priestorom pre akúkoľvek reklamnú ideu. Reklama cielene oslovuje obyvateľov v ekonomicky najvýkonnejšom meste na Slovensku a tak dosahuje efektívny účinok bez geografických strát z rozptylu.

Televízna reklama »
© Copyright 2011 Televízia Bratislava | Tvorba web stránok

Súbory cookie používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalšie informácie nájdete na stránke ako používame súbory cookies
SÚHLASÍM    Odmietam