Aká je verejná politika v oblasti regionálnej TV u nás?

31.7.2018 10:58 | Mária Urlandová

Lokálne a regionálne televízie (LRTVB) predstavujú tretiu zložku audiovizuálnych médií na Slovensku, popri verejnoprávnej TV a komerčnej TV.

Ako od macochy

Kým v zahraničí sa zaoberajú trvalou udržateľnosťou regionálneho vysielania na úrovni vlády, na Slovensku sú lokálni a regionálni vysielatelia nevlastným dieťaťom – pracovitou Popoluškou slovenského audiovizuálneho priemyslu. Lokálne a regionálne vysielanie je v SR viac ako 25 rokov, ale doteraz im nebol priznaný status, ktorý im patrí za poskytovanie verejnej služby.

Miestne a regionálne televízne stanice na Slovensku sú v nezávideniahodnej situácií

Nemajú dostatok financií ani slobody pre tvorbu. Sú považované sa “hlasné trúby" starostov, najmä tie televízie, v ktorých má majetkovú účasť mesto/obec.
Ale ani nezávislé televízie nie sú na tom lepšie, tie majú ešte horšiu pozíciu, lebo rok čo rok sa strachujú o financovanie a v hre sú aj zamestnanci. To brzdí ich rozvoj a sebavedomie.
Nezriedka sa stáva, že po voľbách nový primátor/starosta zruší nezávislej TV finančnú podporu a tým súkromnú spoločnosť de facto zlikviduje. Zničí to, čo roky budoval, zoberie ľuďom práva na informácie a zničí aj investíciu súkromného ponikateľa.

Potom nové zastupiteľstvo podporí inú novozaloženú spoločnosť, ktorej trvá roky získať sledovanosť a proces sa opakuje. Niečo sa vybuduje a potom barbarsky zničí. Bohužiaľ občan je na poslednom mieste v tejto mocenskej hre.
Reklama na financovanie televízie nestačí, príjmy z reklamy sú pod 10%, nedosahujú ani príjem novín mestskej časti. (Napr. Bratislavské noviny mali tržby 40 mil. Sk v roku 2008 – zdroj Medialne.sk, Petržalské noviny v r. 2017 mali 100 000 Eur – zdroj informácia od poslancov.)

Pre kompetentných sú na okraji záujmu nielen finančne ale aj morálne

 • LBTVB nebývajú zahrnutí do prieskumov monitoringu médií. Napríklad regionálna TV nebola zahrnutá do národného prieskumu MML-TGI, hoci bolo skúmaných 57 rôznych, zahraničných a monotématických TV staníc. Nebolo pre nich miesto ani pod súhrnym pojmom  “regionálna TV”.
 • Do peoplmetrového merania sa ani nemajú šancu dostať vôbec. (Agentúra je súkromná spoločnosť národných vysielateľov a dáta nepredá.)
 • Národné propagačné kampane financované z EÚ fondov sa vôbec neplánujú pre publikum divákov regionálnej TV. Ojedinelý prípad kampane v regionálnych TV organizovanej ministerstvom životného prostredia sa stal kauzou – ministerstvo nevedelo správne stanoviť kritéria výberu staníc. Finančné prostriedky pre podporu, alebo efektívne využitie diváckej základne sa nenašli ani v zdrojoch pre podporu regiónov.
 • Operátori dávajú LRTVB na posledné miesto vo svojom rastri, ak vôbec. Rozhodujú sa bez prieskumu trhu. Neexistuje autorita, ktorá by ich o to požiadala – hoci ide o verejný záujem: informovanie obyvateľov regiónu. Existuje síce povinnosť pre držiteľov retransmisie zaradiť do svojej ponuky miestnu televíziu,tzv. must carry, tá je však ponímaná veľmi liberálne.
 • Audiovizuálny fond vôbec nepočíta s tvorbou pre regionálne televízie.
 • Rada pre vysielanie a retransmisiu eviduje lokálne a regionálne stanice iba ako zoznam pridelených licencií. Ministerstvo vyžaduje vyplňovanie povinných štatistík. Viac sa LRTVB nezaujíma nikto.
 • V Správe o stave kultúrneho a kreatívneho priemyslu Ministerstva kultúry, nie sú LRBTV ani len spomenuté, akoby neexistovali.
  http://www.tvba.sk/imageuploads/1207/sprava-kreativny-priemysel-mksr-neulogy.pdf
 • Existuje množstvo dohadov a mýtov o kvalite regionálnych TV, ktoré sa šíria bez poznania reálneho stavu. “Lokálna TV” sa stalo pejoratívnym označením diletantstva. Nie je to pravda, amatérske video je vidieť na portáloch internetových televízií – známych tradičných médií.

Aj to sú dôvody, prečo sektor potrebuje morálnu a finančnú podporu od štátu. V zahraničí sú regionálne TV dotované priamo od štátu, v niektorých krajinách sa štiepi koncesionársky poplatok tak, že časť ide do regiónov. (Nikde vo svete sa regionálna TV neuživí iba z reklamy, kvôli nebulvárnemu obsahu.)

Zvlášť v tejto dobe sociálnych sieti a rozmachu internetových (neregulovaných) médií je podpora tradičných (štátom a zákonom regulovaných) naliehavá. Získané média, sociálne siete, kde je množstvo hoaxov nemajú nahradiť tradičné média – naopak média, ktoré prinášajú objektívne informácie s plnou redakčnou zodpovednosťou majú byť podporované.

Od regionálnej TV sa očakáva, že budú poskytovať regionálny program, služby obyvateľstvu, priťahovať masové publikum a zároveň budú komerčne úspešné. Všetky ciele súčasne nie je možné dosiahnuť, a tak sú potrebné jasné rozhodnutia čo sú priority, na základe kľúčových kritérií verejnej politiky.

Akú minimálnu pomoc očakávame?

 • Zaradiť regionálne TV do národných propagačných kampaní a v rámci toho urobiť aj prieskum sledovanosti.

 • Žiadať od operátorov aby zaraďovali regionálnu TV na vyššie miesta v programovom rastri. Sprísniť povinnosť „must carry“ v zákone pre poskytovateľov retransmisie.

 • V Audiovizuálnom fonde vytvoriť sekciu „tvorba pre regionálne média“.
 • Umožniť aby sa regionálne TV mohli jednoduchšie uchádzať o výrobu propagačných videí pre cestovný ruch. Filmy budú realizovať významní režiséri na voľnej nohe a pri nich sa naučia remeslu aj začiatočníci.
 • Objednávky na výrobu programu napríklad aj pre RTVS, pretože regionálna TV vyrába efektívnejšie ako národná televízia, pri rovnakej kvalite.

 Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print


Všetky videopríspevky uverejňujeme aj na:  Youtube kanál TV Bratislava
 /16 >> nasledujúci


Image in photogallery
Zvládla TV BRATISLAVA predvolebné vysielanie? (4881)
9.11.2014 22:51
Pri príležitosti komunálnych volieb sme vyrobili viac ako 15 hodín materiálu formou debát a ďalšie desiatky hodín formou ostatných programov. Spokojnosť nám vyjadrili zúčastnení kandidáti, hostia aj diváci. Debaty majú výborný ohlas, čo dokazuje aj diskusia pod videami na stránke televízie a pochvalné ...


Image in photogallery
Pozvánka na nahrávku diskusie kandidátov na primátora na sobotu 18. októbra do KZP v Petržalke (3907)
14.10.2014 13:07
Nie ste ľahostajní, ako naše mesto vyzerá a ako sa v ňom žije? Zaujímate sa o veci okolo seba a chcete vedieť, kto bude nasledujúce 4 roky viesť Bratislavu? TV Bratislava vás pozýva na verejnú nahrávku diskusie kandidátov na primátora Bratislavy. Diskusia sa bude nakrúcať za účasti verejnosti v sobotu 18. ...


Image in photogallery
Prežite Komunálne voľby 2014 v spoločnosti TV BRATISLAVA! (5075)
14.10.2014 12:44 | TV Bratislava
Na blížiace sa komunálne voľby (15.november 2014) sa okrem kandidátov na starostov a poslancov pripravuje aj Televízia Bratislava. Už od leta vysielame rubriky "Čas pre poslanca" a "Čas pre starostu", kde poslanci mestského zastupiteľstva, resp. starostovia mestských častí Bratislavy robia odpočet svojej práce ...


Image in photogallery
Anketa kandidátov na primátora bude už tento týždeň vo vysielaní (3812)
13.10.2014 13:29 | TV Bratislava
Pripravili sme projekt, v ktorom dávame možnost kandidatom na primátora, vyjadriť sa k základným témam, ktore rezonujú v hlavnom meste. Ide o 8 oblasti, na každú otázku bude mať respondent 1 min. Prvú anketu budeme vysielať v stredu 15. októbra po 18:15 hodine v relácii Metro Dnes.


Image in photogallery
Pripravujeme novú rubriku s názvom Čas pre starostu (7283)
6.8.2014 23:25 | TV Bratislava
Od dnešného dňa pripravujeme novú rubriku "Čas pre starostu". Postupne si bude moderátor Rasľo Iliev pozývať starostky a starostov všetkých mestských častí, aby nás poinformovali o novinkách a tiež zhodnotili doterajšie volebné obdobie. Prvým hosťom bol starosta Jaroviec Pavol Škodler. Rubrika s videami je ...


Image in photogallery
Na obrazovky sa vracia rubrika Čas pre poslanca (15537)
4.4.2014 14:52 | TV Bratislava
Televízia Bratislava spustila rubriku „Čas pre poslanca“ na jeseň 2010, tesne po ostatných komunálnych voľbách. Zámerom bolo vytvoriť priestor pre všetkých poslancov Mestského zastupiteľstva v Bratislave vo forme série štúdiových rozhovorov. V roku 2010 jednotliví poslanci postupne prezentovali nielen svoje ...


Image in photogallery
Nová rubrika na webe - Opýtajte sa svojho politika (20739)
12.2.2014 00:43
V záujme kvalitného informovania našich divákov sme zaviedli novú rubriku: Opýtajte sa svojho politika. Prečo sme pristúpili k takejto forme? Otázky sa objavujú aj teraz v diskusiach pod článkami alebo nám diváci píšu do redakcie. Mnohé z nich sú podnetné, ale sú rozptýlené. Aj z tohoto dôvodu sme sa rozhodli ...


Image in photogallery
Aký bude komunálny rok 2014 v TV Bratislava? (7531)
13.1.2014 22:10 | TV Bratislava
Rok 2014 bude v znamení komunálnych volieb, ktoré nás čakajú na záver roka. Televízia Bratislava nepochybne zohrá významnú úlohu v tomto procese. Využijeme svoje možnosti pre informovanie obyvateľov Bratislavy a pomôžeme im správne sa rozhodnúť. Viac zastupiteľstva vo vysielaní Od januára 2014 sme zaradili ...


Image in photogallery
Novinky v CITY LADY (10915)
8.11.2013 13:41 | TV Bratislava
Relácia CITY LADY má novú moderátorku! Je ňou známa speváčka a naša dlhoročná dobrá priateľka Marcella Molnárová. Do CITY LADY prinesie určite nové inšpirácie pre naše diváčky. Tešíme sa, že ju môžeme privítať v tíme Televízie Bratislava.


Image in photogallery
Naša ´Guláš párty´ (13766)
12.8.2013 15:12
Nielen prácou je človek živý. V horúce júlové popoludnie sme si dopriali oddych na „guláš párty“. Bolo nás viac ako 20 externých a interných spolupracovníkov televízie. O výdatné občerstvenie sa postaral náš technický riaditeľ Silvester Ernek, ktorý bol zároveň aj hlavným kuchárom. Guláš sa mu veľmi ...


Image in photogallery
Aj v roku 2013 pokračujeme s výrobou relácie My...v Európe (12452)
9.8.2013 04:56 | TVBA
Aj v roku 2013 pokračuje s reláciou My...v Európe. Európska komisia nám aj na rok 2013 schválila grant. Prvú sériu publicistického programu sme vysielali od novembra 2012 do júna 2013. Reláciu redakčne pripravuje skúsený novinár Martin Thuma, ktorý je už v Bruseli a Štrasburgu ako doma. (V minulosti pripravoval ...


Image in photogallery
TV Bratislava tu je už 6 rokov! Čo priniesol ten posledný? (6111)
19.3.2013 14:51 | TVBA
V roku 2013 vkročila TV Bratislava do ďalšieho roka svojho pôsobenia metropolitnej televízie. Už šesť rokov bratislavská televízia prináša informácie o tom, čo sa deje v hlavnom meste Slovenska a v bratislavskom regióne. Vážne alebo veselo, ale vždy objektívne a rýchlo. Metropolitná televízia Bratislava ...


Image in photogallery
Pilotný diel novej relácie AutoMoto News je na svete! (7222)
10.3.2013 17:23
AutoMoto News je nová, pilotná spravodajská relácia zo sveta automobilov a dopravy. O prvé vydanie sa v krkolomnom termíne postaral najmä Dušan Hurban. Ruku k dielu priložili aj Nora Čengerová, Ľuba Pilzová a Silvo Ernek. Reláciu budeme naďalej vyvíjať podľa požiadaviek naších divákov. Pilotný diel ...


Image in photogallery
Začali sme vyrábať program aj pre Petržalku (4942)
26.1.2013 18:20 | tvba
Mestská časť Petržalka sa pridala k tým bratislavským mestským častiam, ktoré využívajú priestor metropolitnej televízie na informovanie obyvateľov Bratislavy o dianí v Petržalke. TV Bratislava pripravuje program pre mestské časti Staré Mesto, Nové Mesto, Lamač, Rača a od januára aj pre Petržalku ...


Image in photogallery
Prehľad odkazov na online vysielanie TV Bratislava na zahraničných stránkach  (5811)
14.11.2012 15:00 | TVBA
TV Bratislava uvedená na mnohých zahraničných stránkach. Odkazy na web stránku vznikli spontánne, bez akéjkoľvek aktivity zo strany TVBA. Sú to stránky, ktoré odkazujú na online vysielanie televízie. Takto je televízia prístupná rôznym divákom po celom svete. Na niektorých stránkach sú uvedené aj pochvaly na ...


Image in photogallery
Alexandra Važanová: Televízia Bratislava ma baví (5517)
24.9.2012 12:35 | TV Bratislava
Alexandra Važanová je pilierom redakcie Televízie Bratislava. Diváci ju poznajú predovšetkým ako mimoriadne kompetentnú moderátorku Besedy o piatej, Regiónu plus, či rubriky Primátor odpovedá. Po takmer desiatich rokoch sa definitívne rozlúčila so Slovenskou televíziou a natrvalo zakotvila v Televízii Bratislava. ...


Image in photogallery
Všetko o meste na jednom mieste (2404)
12.9.2012 14:36 | TV Bratislava
Televízia Bratislava už začala vysielať v jesennej programovej štruktúre. O novinkách v TV Bratislava sme sa rozprávali s Ing. Máriou Urlandovou, riaditeľkou TV Bratislava.


Image in photogallery
Nové tváre TV Bratislava: Silvia Šeptáková a Henrieta Hajtová (11354)
3.9.2012 15:46 | TV Bratislava
Od dnešného dňa v Televízii Bratislava pracujú dve nové a krásne posily. Redaktorka Silvia Šeptáková a redaktorka Henrieta Hajtová. Silvia sa bude venovať predovšetkým komunálnej politike v mestskej časti Nové mesto a Henrieta má na starosti reláciu Euroveanoviny


Image in photogallery
Nová relácia Euroveanoviny (2809)
11.7.2012 22:02 | TVBA
Televízia Bratislava začala vysielať novú reláciu pod názvom EUROVEAnoviny. Relácia raz mesačne prináša reportáže z pestrých a zaujímavých podujatí, ktoré sa konajú v priestore novej mestskej štvrte, v ktorej sídli nákupné centrum Eurovea. Z reportáží našich redaktorov sála energia nového mestského ...


Image in photogallery
Včera nás náhle opustil náš spolupracovník a kamarát Vlado Krajňák  (4329)
4.6.2012 21:52
Včera nás náhle opustil náš spolupracovník a kamarát Vlado Krajňák. Odišiel z tohoto sveta priskoro. Mali sme ešte veľa plánov, ktoré už nestihneme realizovať. Bol to vynikajúci režisér a priateľ. Vlado bol aj autorom propagačného filmu o Bratislavu. Pre dobrý záber bol schopný sa neskočne obetovať. ...


Image in photogallery
Reláciu City Lady bude vysielať aj TV VÝCHOD (2855)
29.5.2012 13:15 | TVBA
Reláciu City Lady bude vysielať aj TV VÝCHOD. Regionálna televízia vysiela pre mestá: Košice, Vranov, Humenné, Snina, Sobrance, Michalovce, Veľké Kapušany, Trebišov a Kráľovský Chlmec. Okrem TV Východ našu City Lady sledujú diváci z Nitry a okolia (TV Nitrička), Považia (TV Považie), Oravy (TV Oravia), ...


Image in photogallery
Televízia Bratislava začala intenzívnejšie komunikovať s divákom (2348)
11.4.2012 16:25 | TV Bratislava
Televízia Bratislava sa v poslednom období zamerala na intenzívnejšiu komunikáciu so svojimi divákmi. Od dnešného dňa (11.4.) sprístupnila na svojej stránke nové anketové otázky pre divákov, prostredníctvom ktorých chce zisťovať názory Bratislavčanov a ďalších divákov Televízie Bratislava na aktuálne dianie ...


Image in photogallery
Aký bol rok 2011 pre TV Bratislava  (3504)
1.1.2012 23:35 | TV Bratislava
Tešíme sa, že ľudia sa však čoraz viacej zaoberajú tým, čo sa deje pred ich vlastnými dverami. Komunálni politici vystúpili zo svojej anonymity, bratislavčania vidia koho volili.


Image in photogallery
TV Bratislava je už aj v digitálnej TV Magio na pozícií 304 (4120)
18.12.2011 01:56 | TV Bratislava
TV Bratislava je dostupná aj pre zákazníkov Slovak Telecom digitálnej televízie Magio. Od dnes majú k dispozícií bezplatnú aplikáciu Regionálne a internetové TV. Ponúka ich pre všetkých zákazníkov v Magiu cez kábel aj satelit. Televízne kanály sú umiestnené na pozíciách od 304 vyššie a zákazníci sa ...


Image in photogallery
Poslanci - nová rubrika v Metro Dnes (3170)
9.11.2011 23:03 | TV Bratislava
Kto sú poslanci Bratislavského parlamentu. Moderátor Rasťo Iliev Vám každú stredu v relácii Metro Dnes postupne predstaví tých, ktorí aj vďaka Vám sedia za dverami Primaciálneho paláca rozhodujú do určitej miery aj o Vašom živote. Presvedčte sa o tom, že sú to ľudia z mäsa a kostí.


Relácie City lady a Like IT sa rozhodli pravidelne vysielať aj v regionálnej televízií TV Považie.  (3635)
4.10.2011 18:11 | TV Bratislava
Relácie City lady a Like IT sa rozhodli pravidelne vysielať aj v regionálnej televízií TV Považie. Rozhodol tak jej riaditeľ Peter Galovič.TV Považie sa tak zaradilo medzi vysielajúce televízie. Relácie už vysiela TV Oravia, TV Žilina a TV Centál v Nitre. CITY LADY je relácia, ktorá sa venuje aktuálnym ...


Už aj Lamač s nami spolupracuje : záznamy zo zastupiteľstiev (2638)
4.10.2011 03:13 | TV Bratislava
Po mestskej časti Staré Mesto sa rozhodol aj Lamač spolupracovať s TV Bratislava. V auguste tohoto roka bolo vypísané výberové konanie na dodávateľa služieb : vytvorenie záznamu z rokovania miestného zastupiteľstva a jeho uverejnenie na webe. Pre MČ Lamač sme začali od septembra 2011 vyrábať záznamy z rokovania ...


Voyage magazín a TV Bratislava sa dohodli na spolupráci (2384)
26.8.2011 02:14 | TV Bratislava
Riaditelia médií sa dohodli na spolupráci, vzájomnej podpore a výmene informácií zo sektora cestovného ruchu. Riaditeľka TV Bratislava Mária Urlandová uviedla: ”formou krátkeho vstupu raz za týždeň dokážeme odprezentovať zaujímavosti z oblasti cestovného ruchu. Tento sektor dlhodobo nedostáva priestor, ...<<12 

TV Bratislava v médiách

 

2017

INBA júl-august 2017: 10 rokov TV Bratislava
Petržalské noviny august 2017 - Televízia Bratislava v roku 10. výročia svojho pôsobenia
10 rokov sme tu pre Vás / Metropola január 2017
Počas 10 rokov sa na obrazovke TV Bratislava videlo až 10% obyvateľov Bratislavy / Metropola - apríl 2017
TV Bratislava má novú televíznu grafiku / Mediawatchdog 14.marca 2017
TV Bratislava prešla do HD, vymenila aj grafiku / Medialne.sk - 24.2.2017
M. Urlandová - Skrytá marketingová sila regionálnej televízie, prednáška

2016

Regionálne televízie majú novú asociáciu, chcú posilniť postavenie / Medialne.sk - 7.3.2016
Ministerstvo nalialo státisíce do regionálnych televízií. Kto ich sleduje, ho nezaujímalo / Medialne.sk - 21.1.2016
Boris Kollár nadáva na tendre, ale eurofondy naberá vidlami / SME Transparency International 11.1.2016
Nesrovnal rozdelil PR budget. Dal aj televízii zmietanej v konflikte záujmov / Medialne.sk - 9.3.2016
Ženy v meste: Na miesto šéfky som sa musela vymenovať sama, muži by to neurobili
O mediach.com 2016 - Televízia Bratislava oslavuje 9-te narodeniny a má sa čím chváliť!
Metropola november 2016 - Rozhovor s šéfredaktorkou TVBA Evou Sládkovou
Slovenka 2016: Hlavou múr neprerazíš - rozhovor s M.Urlandovou

Pred 2016

Metropola 2015
Večernik december 2015
Gest 2015: Čo ste o regionálnej televízii nevedeli
Mária Urlandová z TV Bratislava: Znepokojuje ma situácia v žurnalistike / Medialne.sk - 22.12.2011
Len pre ženy 2013: Mária Urlandová si splnila sen o vlastnej televízií

Komerčná spolupráca


Komerčná spolupráca
© Copyright 2011 Televízia Bratislava | Tvorba web stránok

Súbory cookie používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalšie informácie nájdete na stránke ako používame súbory cookies
SÚHLASÍM    Odmietam