logo
Nákupný košík

TELEVÍZIA

HLAVNÉ MENU

Čas padajúceho snehu zo striech sa blíži. Toto by ste mali do zimy stihnúť a pozor, kde zaparkujete auto!

22.11.2019 16:48

Najväčšiu radosť zo snehu majú predovšetkým deti. Iná situácia je u šoférov a majiteľov nehnuteľností. K najväčším nepríjemnostiam v zime patrí kolabujúca doprava, nehody na cestách a zľadovatený sneh padajúci zo striech. Ak vlastníte dom, do zimy zabezpečte strechu pred zosuvom snehu a tvorbou cencúľov. A ak nemáte garáž, vždy zvážte, kde svoje auto v zime zaparkujete.

Po zmene zákona, od roku 2018 už nemusíte odpratávať sneh z obecného chodníka, i keď prilieha k vašej nehnuteľnosti. Táto povinnosť prešla na jeho vlastníka alebo správcu. Za čo však zodpovedný ste, je sneh a ľad na vašej streche, ktorý ohrozuje chodcov a zaparkované autá. Ste povinný zo strechy odstrániť nebezpečnú snehovú pokrývku a visiace cencúle, alebo si môžete strechu pred zosuvom snehu a tvorbou cencúľov zabezpečiť inak – napr. prostredníctvom snehových zachytávačov a termokáblov.

Problematiku rieši hneď niekoľko zákonných noriem, no napriek tomu sa nedarí zabrániť každoročným škodám na zaparkovaných autách, a v najhoršom prípade i na ľudskom zdraví a živote. Mnohým bratislavským domom stále chýbajú snehové zachytávače a/alebo špeciálne termokáble ako prevencia pred padajúcim nebezpečenstvom. A to aj vtedy, ak má strecha sklon nad 25 stupňov.

Ak máte uzavreté poistenie zodpovednosti za škodu, bez zábran proti zosuvu snehu poisťovňa škodovú udalosť nemusí uznať. V takom prípade môžete hneď sadnúť za počítač a do internetového vyhľadávača zadať „advokát Bratislava“. Ďalej treba vziať do úvahy, že pri tomto type poistenia poisťovňa uhradí len škody, ktoré pádom snehovej lavíny z vašej strechy vznikli tretej osobe. Teda nie škodu vzniknutú priamo vám, ani žiadnemu rodinnému príslušníkovi, či na vašom aute, parkujúcom pred vašim domom.

Ideálne je, keď sa na prevenciu myslí už pri stavbe alebo rekonštrukcii strechy, pretože na uvoľnenie snehu vplýva už samotná skladba strešného plášťa. Do zimy je však stále dostatok času namontovať aj na hotovú strechu aspoň snehové zachytávače – no s veľkou pravdepodobnosťou budete potrebovať lešenie. Pokiaľ ho plánujete využívať i neskôr, napr. chcete na jar zatepľovať, alebo takmer každý rok vymieňate mrazom a snehom poskrúcané odkvapové ríne, možno budete mať šťastie a nájdete v okolí niekoho, kto má lešenie na predaj. Existuje niekoľko typov lešení – na domáce využitie sa výborne hodí ľahká konštrukcia z hliníka. Pri kúpe lešenia sa vždy u predávajúceho informujte, či má lešenie platný slovenský certifikát. Je to veľmi dôležité z hľadiska vašej bezpečnosti a opäť, aby ste nespôsobili škodu niekomu inému. Bez platného slovenského certifikátu by ste v prípade havárie lešenárskej konštrukcie prišli do konfliktu s políciou, príp. poisťovňou či inšpektorátom bezpečnosti práce. I za týchto okolností by ste museli vyhľadať skúseného právnika.

Aj ak by sa pri zosunutí snehu nikomu nič nestalo, nič by sa nezničilo a sneh by dopadol len na chodník alebo do susedovej záhrady, za neodpratanie vám hrozí pokuta.

Tipy, ako vám odpratávanie snehu pôjde od ruky a neprechladnete:

  • V zime sa málokomu chce zdržiavať vonku dlhšie, ako je nevyhnutné. Dôležité je, sa aj pri odpratávaní snehu poriadne obliecť. Zima ide najmä od nôh, preto sú nepremokavé topánky a kvalitné termoponožky základom. Tento typ ponožiek je vyrobený zo syntetických materiálov a/alebo merino vlny, ktoré pohlcujú vlhkosť a rýchlo schnú. Výhodou termoponožiek teda je, že aj pri zvýšenej námahe sa noha v nich nespotí, resp. nohu udržujú suchú. Priedušná by mala byť takisto bunda. Suchá pokožka minimalizuje riziko prechladnutia.
  • Ďalej je dôležité, aby ste mali správne náradie. Potrebujete lopatu resp. hrablo, odhŕňač na sneh a škrabku na odstránenie ušliapaného snehu a ľadu. Veľkosť lopaty zvoľte v závislosti od veľkosti odpratávanej plochy a množstva snehu na nej. Lopata by mala by byť ľahká a dĺžka rúčky zodpovedať vašej výške. S vhodnou lopatou sa unavíte menej.
  • Pred odpratávaním snehu si premyslite, kam ho budete odhadzovať, aby kopa nikomu neprekážala.
  • Mokrý sneh namiesto dvíhania odtlačte. Na veľkých plochách použite špeciálny odhŕňač snehu. Ak ho nie je možné použiť, na hrablo naberte len malé množstvo snehu a pri dvíhaní pokrčte mierne kolená – kríže sa vám poďakujú.
  • Posypová soľ ničí rastlinky a životné prostredie a v niektorých regiónoch je dokonca zakázaná. I keď na jar budete musieť zvyšky pozametať, na posyp chodníkov používajte radšej štrk alebo piesok.

Fotogaléria
Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

 1/8 >> nasledujúci


Image in photogallery
Nastúpte, prosím 2/2020 (42)
27.3.2020 15:36 | Monika Debnárová Grznárová
Aj dopravný podnik sa musel prispôsobiť novej situácii okolo šírenia vírusu. Každodennú dezinfekciu vozidiel vykonával dopravca ešte pred prvými opatreniami vlády. Zabrániť šíreniu vírusu má pomôcť to, že cestujúcim nie je umožnený nástup a výstup prednými dverami. Vstup do ...


Image in photogallery
Dostavba električkovej trate v Petržalke (315)
29.2.2020 19:27
Kedy bude hotová druhá časť električkovej trate v Petržalke a kto je za jej výstavbu zodpovedný, lepšie povedané, kto je stavebník? Na tieto aj ďalšie otázky o električke v Petržalke dostanete odpovede v relácii Petržalské spektrum s našimi hosťami - Tatiana Kratochvílová, zástupkyňa ...


Image in photogallery
Nastúpte, prosím 1/2020 (107)
28.2.2020 15:45 | Monika Debnárová Grznárová
Len čo sa skončili práce na električkovej trati v Dúbravke, začalo sa opravovať aj na úseku od tunela po Molecovu. Tieto práce zatiaľ neobmedzujú premávku električiek. Prvá výluka je však naplánovaná už od polovice marca. Električkové trate budú menej hlučné. Dopravca totiž ...


Image in photogallery
Nebezpečná Bárdošová ulica sa do rozpočtu nedostala (82)
17.2.2020 14:08 | TVBA
Bárdošova ulica je jedinou spojnicou Kramárov a Koliby. Často touto cestou chodia rodičia s deťmi smerujúci do školy či škôlky. Ulica je nebezpečná a tento rok malo dôjsť k jej úpravám, do rozpočtu sa však nedostala.


Image in photogallery
Mesto v spolupráci s políciou chystá na rizikových úsekoch Račianskej opatrenia (70)
3.2.2020 14:51 | TVBA
Račianska ulica je už niekoľko rokov najnehodovejšou ulicou v Bratislave. Za rok sa tam stalo až 24 dopravných nehôd. Mesto v spolupráci s políciou chystá na rizikových úsekoch opatrenia.


Image in photogallery
V druhej polovici februára majú jazdiť električky už aj do Dúbravky (343)
31.1.2020 16:37 | Jozef Hübel
TV Bratislava podrobne sleduje priebeh významnej rekonštrukcie ekektričkovej trate v mestských častiach Karlova Ves a Dúbravka. Po komplikáciách a zdržaniach, ktoré sprevádzali práce na modernizácii Dúbravsko-karloveskej radiály to vyzerá aktuálne tak, že v týždni po 17. februári ...


Image in photogallery
S poslancom Pavlom Škápikom o nedostatkoch rezidentského parkovania v Petržalke (434)
29.1.2020 19:31 | Monika Debnárová Grznárová
Rezidenti v Petržalke už využívajú výhody nových pravidiel parkovania. Neplatí to však pre tých, ktorí si trvalý pobyt prihlásili tento rok. Petržalský poslanec Pavol Škápik sa to snaží zmeniť.


Image in photogallery
Na Železnej studničke pribudnú mechanické zábrany pre motoristov  (579)
20.1.2020 18:30 | Natália Babicová
Až polovica vozidiel vstupuje na Železnú studničku bez povolenia. Magistrát v spolupráci s Mestskými lesmi v Bratislave sa preto rozhodli osadiť pri vstupe mechanické zábrany.


Image in photogallery
Nový autobusový dispečing v Malackách (492)
15.1.2020 14:46 | Oľga Valentová
V Malackách otvoril autobusový dopravca nový dispečing s modernými službami pre cestujúcich v celom Bratislavskom kraji. Cestujúci budú mať od teraz lepšie služby a vodiči väčší komfort pri práci.


Image in photogallery
Nové Mesto zavádza do parkovania poriadok (532)
13.1.2020 17:30 | Monika Debnárová Grznárová
Ako jedna z prvých mestských častí má Nové Mesto schválené pravidlá pre rezidentské parkovanie, ktoré by sa malo spustiť v máji 2020 v pilotnej zóne Tehelné pole. Ide o dôležitú zmenu, ktorá zasiahne nielen Novomešťanov. Nový parkovací systém zvýhodní miestnych obyvateľov pred návštevníkmi.


Image in photogallery
Začiatkom roka 2020 majú otvoriť 24 km úsek obchvatu D4R7  (899)
7.1.2020 17:45 | TV Bratislava
V súčasnosti dokončujú práce na dvoch úsekoch R7 medzi križovatkou Ketelec a obcou Holice. Vodiči by ich mali začať užívať začiatkom roka 2020. V rovnakom čase má byť odovzdaný aj úsek D4 medzi Ketelcom a Rovinkou.


Image in photogallery
Nastúpte, prosím 12/2019 (438)
20.12.2019 15:45 | Monika Debnárová Grznárová
V decembrovom vydaní našej relácie vás pozývame na jazdu vianočnou električkou, ktorá premáva úplne zadarmo do 30.decembra.


Image in photogallery
Barbora Krajčovičová: Mestskí policajti začali testovať nové kamerové vozidlo (587)
17.12.2019 18:00 | Metro Dnes
Bratislavskí mestskí policajti preverovali uplynulý týždeň 1770 udalostí. Okrem toho pokračujú v kontrolách parkovania v Petržalke v súvislosti s novozavedeným systémom. Viac nám porozprávala hovorkyňa MsP v Bratislave Barbora Krajčovičová.


Image in photogallery
Kedy začnú premávať električky do Karlovej Vsi a Dúbravky ?  (562)
12.12.2019 15:34 | Jozef Hübel
Spustenie električky do Karlovej Vsi mešká už niekoľko dní, ba týždňov a zároveň je vážne ohrozený aj termín spustenia električky do Dúbravky, ktorý je zatiaľ určený na 20. december 2019


Image in photogallery
Čo odhalili nočné kontroly parkovania v Petržalke?  (663)
4.12.2019 19:31 | Kristína Baluchová
Petržalka pokračuje so zavádzaním parkovania „po novom“. Počas novembrových nočných kontrol zaznamenali pracovníci miestneho úradu viac ako 3000 priestupkov na všetkých značených parkoviskách. Pozreli sme sa na to, ako tieto kontroly fungujú, a tiež na počet označených parkovacích miest.


Image in photogallery
Dopravný podnik hľadá nových vodičov eklektričiek (443)
4.12.2019 17:30 | Monika Debnárová Grznárová
Električky sú v porovnaní s trolejbusmi a autobusmi oveľa rýchlejšie a prepravia viac cestujúcich. Preto dopravný podnik chce, aby električky jazdili častejšie ako napríklad metro v zahraničí. Na to však potrebuje viac vodičov. Zorganizoval ďalší náborový deň, ktorý mal prilákať aj študentov.


Image in photogallery
Prvé skúsenosti s novou parkovacou politikou v Petržalke (528)
30.11.2019 09:00 | Oľga Valentová
Aké sú skúsenosti s realizáciou nového systému parkovania v Petržalke? Vedia ľudia, či majú platiť za parkovanie na svojej ulici a vedia ako? Odpovedia poslanci Tomáš Palkovič a Ján Karman a koordinátor novej parkovacej politiky v Petržalke Ivan Lučanič.


Image in photogallery
Nastúpte, prosím 11/2019 (1232)
29.11.2019 15:00 | Monika Debnárová Grznárová
Dopravný podnik zorganizoval jazdu unikátnym trolejbusom ŠKODA TR 21 z roku 2003. Pre Bratislavu bol vyrobený len jediný kus.


Image in photogallery
Čas padajúceho snehu zo striech sa blíži. Toto by ste mali do zimy stihnúť a pozor, kde zaparkujete auto! (327)
22.11.2019 16:48
Najväčšiu radosť zo snehu majú predovšetkým deti. Iná situácia je u šoférov a majiteľov nehnuteľností. K najväčším nepríjemnostiam v zime patrí kolabujúca doprava, nehody na cestách a zľadovatený sneh padajúci zo striech. Ak vlastníte dom, do zimy zabezpečte strechu pred zosuvom ...


Image in photogallery
Nastúpte, prosím 10/2019 (444)
22.11.2019 16:00 | Monika Debnárová Grznárová
Dopravný podnik Bratislava zorganizoval ďalší náborový deň,tentokrát na vodičov električiek. Muži i ženy sa sa môžu hlásiť do trvalého pracovného pomeru, ale aj na kratšie úväzky. Privyrobiť si môžu aj vysokoškolskí študenti.123 >>


Komerčná spolupráca


© Copyright 2011 Televízia Bratislava | Tvorba web stránok

Súbory cookie používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalšie informácie nájdete na stránke ako používame súbory cookies
SÚHLASÍM    Odmietam