logo
Nákupný košík

TELEVÍZIA

HLAVNÉ MENU

Ako chrániť dieťa pred chorobou

27.2.2020 13:58

Obdobie zvýšenej chorobnosti trvá od jesene do konca apríla, pričom na konci zimy vrcholí. Svoje o tom vedia najmä rodičia detí v predškolskom veku. Neprejde ani týždeň, aby dieťa neprinieslo so sebou zo škôlky sopeľ, alebo nezačalo pokašliavať. Najbežnejšie sú ochorenia horných a dolných dýchacích ciest. Niektoré deti chorejú menej, a iné častejšie. Ako môžete počet chorôb u vášho dieťaťa skresať na minimum?

Častejšie umývanie rúk

Deti sa v škôlke nakazia buď priamo od spolužiaka alebo prostredníctvom predmetov – najčastejšie hračiek, na ktorých sa baktérie a vírusy môžu udržať i niekoľko dní. Aj keď choré deti by v škôlke byť nemali, infekčné môžu byť ešte predtým, než choroba naplno prepukne. Prevencia spočíva vo vyhýbaní sa chorým ľuďom, čo nie je vždy možné ustriehnuť, a v častom umývaní rúk. Dohliadnite, aby si dieťa umylo ruky minimálne vždy po príchode zvonka, pred jedlom a po návšteve wc.

Pobyt vonku

Ani v chladnejšom počasí sa netreba vyhýbať pobytu na čerstvom vzduchu. Osvedčilo sa, počas dňa nebyť s deťmi vonku dlho, ale radšej častejšie. Najvhodnejší je čas okolo obeda, kedy sú vonkajšie teploty najvyššie. Jedno- až dvojhodinová prechádzka, pokiaľ nie je teplota vzduchu nižšia ako mínus 3 až 5 stupňov Celzia, sa odporúča dokonca aj s bábätkom. Batoľatá a staršie deti zvládajú teploty do mínus 10 stupňov Celzia.

Čomu by ste sa, naopak, vyhýbať mali, je vodiť deti do uzavretých priestorov s vysokou koncentráciou ľudí – príkladom sú obchodné centrá, ale aj rôzne spoločenské akcie konajúce sa vnútri (karnevaly, divadelné predstavenie a pod.).

Náš tip:

Ak je vonku chladno, ošetrite detskú pokožku vhodnou kozmetikou. Pokožka dieťaťa je totiž veľmi citlivá na mráz a nízke teploty. Pred omrznutím ju treba chrániť krémami, ktorých základ netvorí voda. Krém je potrebné nanášať v dostatočnom predstihu – cca. pol hodiny pred odchodom z domu – aby sa stihol vstrebať. Na lyžovačke by krémy a balzamy na ústa mali chrániť aj pred slnečnými lúčmi, resp. pred UV žiarením. Najlepšou voľbou pre detskú, ale aj dospelú pleť je prírodná kozmetika. Používaním bežnej kozmetiky riskujete na senzibilnej detskej pokožke prejavy podráždenia až alergie, pretože často obsahuje parfém, farbivá a iné, z hľadiska neškodnosti diskutabilné látky, napr. parabény. Toto sa v prírodnej kozmetike určite nenachádza. Biokozmetika je vyrábaná zo zložiek kontrolovaného ekologického hospodárstva.

Šport

Zima ponúka niekoľko vonkajších športových aktivít, pričom najpopulárnejšie je lyžovanie. Lyžiarska sezóna na Slovensku trvá zväčša do konca marca až apríla, v závislosti od snehových podmienok. Využite každú príležitosť vyvetrať zjazdové lyže, pretože je to skvelý spôsob, ako môže rodina stráviť príjemný čas pokope. Navyše, každý člen rodiny získava benefity pre zdravie. Obranyschopnosť tela sa významne znižuje skrz stres - dokážu ho prežívať aj menšie deti, no lyžovačka ho zaručene odbúra. Hovorí sa, že v zdravom tele zdravý duch. Pohyb na lyžiach je jeden z najefektívnejších spôsobov, ako zlepšovať fyzickú kondíciu u detí. Čistý horský vzduch zas pozitívne vplýva na dýchaciu sústavu. Ak vaše dieťa zatiaľ nelyžuje, možno je najvyšší čas, aby si lyže vyskúšalo práve tento rok.

Primerané oblečenie

Deti, aj v mladšom veku, majú na obliekanie svoj vlastný názor. Presvedčiť malé parádnice, že si dievčenské šaty môžu obliecť až keď bude teplejšie, alebo malého hrdinu, že batmanovský oblek nie je vhodný na lyžovačku, býva často veľmi náročné. Vy, ako rodič, by ste si však mali stáť za svojim a dbať na to, aby dieťa bolo oblečené náležite k ročnému obdobiu, počasiu a aktivite, ktorú vykonáva. Pri pobyte vonku, ale aj do škôlky, deťom oblečenie vrstvite. V prípade potreby si tak môžu jednu vrstvu vyzliecť alebo obliecť. Pod nohavice alebo k šatám oblečte pančuchy, prípadne aj legíny. V obľúbených šatách sa vaša princezná bude cítiť v škôlke spokojnejšie a voľnejšie. Ak je vonku veľmi chladno, do šiat ju môžete prezliecť až v šatni. Čo sa týka chlapcov, tí nosia nohavice, a preto je to s nimi jednoduchšie. Dôležité je, aby deťom nebola zima, ale aj aby sa nespotili. K nachladnutiu dochádza najčastejšie vtedy, ak sa prehriate telo vystaví náhlemu chladu.

Vitamíny a minerály

K celkovému zdraviu prispieva vyvážená strava a správne nastavený pitný režim. V jedálničku dieťaťa by namali chýbať zelenina, ovocie, strukoviny, obilniny, mäso, vajíčka a mliečne výrobky  z nápojov čistá voda, ovocné, príp. bylinkové čaje. V chrípkovom období môžete imunitu podporiť doplnkami stravy. Pre deti sú vhodné napr. probiotiká, vitamín C, vitamín D, Rakytník, Betaglukán, Echinacea alebo Kolostrum.

Prečítajte si tiež: 6 tipov ako predísť chybnému držaniu tela u detíZdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

 /8 >> nasledujúci


Image in photogallery
O komplikovanom návrate z dovolenky v Thajsku sme sa rozprávali s Bibianou Hallovou (154)
2.4.2020 18:00
O zrušených letenkách, o situácii v Thajsku i o príchode do Viedne a na Slovensko, ale aj o súčasnej karanténe sme sa rozprávali s dovolenkárkou, ktorá sa z Koh Samui vrátila pred 5 dňami Bibianou Hallovou.


Image in photogallery
S Lindou Klein, detskou psychologičkou o tom, ako komunikovať s deťmi o koronavíruse (373)
23.3.2020 10:44
Ako si udržať duševné zdravie v týchto náročných dňoch, ako hovoriť s deťmi o ohrození i smrti sme sa rozprávali s detskou psychologičkou a mediátorkou Lindou Klein.


Image in photogallery
Aké sú jarné vlasové trendy?  (121)
16.3.2020 13:52 | Renáta Brimmich
Jedna zo známych vlasových značiek otvorila svoje nové štúdio. Boli sme pri tom a zisťovali aj jarné vlasové trendy.


Image in photogallery
2.časť: Aplikácia Human Anatomy - čo to je?  (69)
12.3.2020 15:31 | Simona Halamíčková
Zbystriť pozornosť by mali tí, čo radi niečo vymýšľajú, tvoria a jednoducho myslia. Ale rovnako tak aj tí, ktorých zaujíma problematika ľudského tela, modernej techniky či start up-ov. A v druhom rade by som rada podotknúť, že určite by sme sa tu dnes nezišli a nemohli natáčať ...


Image in photogallery
City Lady 3/2020, hosť: Mirka Danielová, módna redaktorka (70)
11.3.2020 18:36 | Renata Brimmich Špačková
Je tu jar – oficiálne o 5 dní- to je azda tá najlepšia správa na úvod, tie ďalšie sa od tejto zásadnej odvíjajú- takže hovoriť budeme o jarnej móde, jarných vlasoch- presnejšie novootvorenom vlasovom štúdiu i najvhodnejšom ošetrení pleti.


Image in photogallery
Nové podmienky pre súkromnú materskú školu na Českej (120)
9.3.2020 16:51 | TVBA
Na Českej ulici v Novom Meste sídli súkromná materská škola, základná škola aj gymnázium. V tomto roku im mala vypršať nájomná zmluva. Na miestnych zastupiteľstvách bolo predložených niekoľko návrhov. Nakoniec sa mestská časť so zriadovateľom školy dohodla. Okrem pravidelného ...


Image in photogallery
Potravinami nesmieme a nemusíme plytvat, hovorí Katarína Pšenáková (99)
9.3.2020 11:22 | Renáta Brimmich
S Katarínou Pšenákovou, manažérkou pre spoločenskú zodpovednosť známeho reťazca o plytvaní potravinami a darovaní prebytkov


Image in photogallery
Dostali ste do daru dom s vecným bremenom? Má to niekoľko úskalí (245)
29.2.2020 21:56
Hovorí sa, že darovanému koňovi na zuby nepozeraj, ALE... Ak ide o nehnuteľnosť, tá môže novému majiteľovi spôsobovať viac ťažkostí ako potešenia. Aby mohol byť dom v prevádzke a nechradol, zväčša je nutná rekonštrukcia, treba sa oň priebežne starať a platiť pravidelné poplatky ...


Image in photogallery
S odborníkmi: hrozí Korona vírus aj Slovensku? (961)
28.2.2020 18:00 | Hubel
Svet sa zmieta už niekoľko týždňov pod hrozbou a vyčíňaním koronavírusu. Táto choroba nazývaná inak aj COVID-19, sa objavila vlani v Číne, no postupne sa už stihla rozšíriť do celkovo 29 krajín sveta, Európu nevynímajúc. Počet úmrtí sa mení doslova zo dňa na deň a v súčasnosti ...


Image in photogallery
So psychológom Ľudom Dobšovičom o tom, prečo sú ľudia zlí (195)
28.2.2020 17:32 | Monika Debnárová Grznárová
Bratislavou, ale aj celým Slovenskom otriasla pred niekoľkými mesiacmi brutálna a násilná vražda mladej ženy. Spoločnosť tento skutok vydesil. Správy sú však takmer každý deň plné násilia. Kto je schopný ublížiť druhému človeku a prečo? O tom sme sa rozprávali so psychológom, ...123...26 >>

Komerčná spolupráca


© Copyright 2011 Televízia Bratislava | Tvorba web stránok

Súbory cookie používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalšie informácie nájdete na stránke ako používame súbory cookies
SÚHLASÍM    Odmietam