logo
Nákupný košík

TELEVÍZIA

HLAVNÉ MENU

Detoxikácia organizmu pomáha pri chudnutí - kedy je najúčinnejšia?

26.9.2019 10:32

Čo Vám napadne pri výraze detox? Mnohým ľudom sa v mysli vybaví predovšetkým rázne obmedzenie príjmu potravy. Detoxikáciu tela by sme si však nemali zamieňať s diétou. Síce ide v oboch prípadoch o riadený prísun pokrmov a tekutín za účelom dosiahnutia nejakého konkrétneho cieľa, avšak detoxikácia organizmu je proces oveľa komplexnejší. Bežný človek vykonáva diétu najmä so zámerom schudnúť. Detoxikácia, tým že podporuje látkovú výmenu (nakopne metabolizmus), prispieva k chudnutiu tiež, ale mala by byť najmä cesta k zdravšiemu životnému štýlu. Detoxikovať – napomôcť telu zbavovať sa toxínov – môžete okrem upravenej stravy a pitia aj spánkom, masážou či pohybom. A bolo by fajn, keby sa povedzme pohyb stal súčasťou nášho bytia aj po detoxe.

Ak sa neuspokojíte s prechádzkou, pri detoxikácii sú ideálnym riešením aeróbne športy na čerstvom vzduchu, ako je behanie, bicyklovanie či inline korčuľovanie. Nielenže sa potením z tela aspoň čiastočne vylúčia nahromadené toxíny, no je to aj výborný spôsob ako spáliť veľké množstvo kalórii a redukovať svoju hmotnosť. Hlavnou úlohou potu však nie je vylučovanie toxínov, ale chladenie organizmu. Zvlášť pri vytrvalostných športoch sa nadmernému poteniu nevyhneme, čo môže byť nepríjemné a v podstate sa človek vystavuje riziku prechladnutia. Preto je dôležité, mať na sebe vhodné športové oblečenie. Napadá nám napríklad goldbergh – značka, ktorá sa presadila najmä kvalitou a vycibreným štýlom a často sa spája dokonca s prívlastkom luxusná. Už dávnejšie nie je synonymom len teplých búnd, zateplených nohavíc, kombinéz či iného lyžiarskeho odevu – medzi kolekciami značky goldbergh totiž nájdete tiež voľnočasové oblečenie a odev na šport, napr. do fitka. Apropo fitness: V posilňovni sa počas detoxikácie vyhnite silovým cvičeniam a zamerajte sa na kardio tréning.

Jedna vec je dostať škodlivé látky z tela von, druhá vec je vyhýbať sa toxínom z vonkajšieho prostredia – o to by sme sa mali snažiť aj v našom každodennom živote, aj keď práve nedetoxikujeme. Môžeme začať tým, že našu bežnú kozmetiku nahradí bio kozmetika. Ako všetci vieme, koža je najväčším orgánom ľudského tela, a preto sa jej pri detoxe oplatí venovať minimálne rovnakú pozornosť ako pečeni či obličkám. Aplikáciou kozmetických prípravkov na pokožku, ale i vlasy alebo nechty, sa do nášho organizmu dostane okrem prospešných látok aj mnoho škodlivín. To, že bežná kozmetika obsahuje parabény, ftaláty, toulén (lak na nechty), akrylamid a pod. je známe. Menej známy je rozdiel medzi prírodnou kozmetikou a bio kozmetikou. Prírodná kozmetika môže popri prírodných výťažkoch a zložkách obsahovať aj syntetické chemické látky a nie je certifikovaná. Naproti tomu, súčasťou bio kozmetiky sú výlučne komponenty z kontrolovaného ekologického poľnohospodárstva a nenachádzajú sa v nej žiadne toxíny, chemické zložky, emulganty či časti zvierat. Je prísne kontrolovaná a potvrdzovaná rôznymi certifikátmi.

Toxíny sa tvoria aj v samotnom organizme. Pri dlhodobom a častom strese spôsobuje vysoká hladina stresových hormónov (adrenalínu, kortizolu) zmeny v prirodzenom detoxikačnom procese tela a tieto toxíny sa v tele množia rýchlejšie. Napr. vysoké množsto kortizolu spôsobuje nadbytok neurotransmiteru glutamátu (komunikačná molekula nervového systému). Glutamát zas vytvára voľné radikály, napádajúce mozgové bunky. Ak dôjde k nadmernej oxidačnej záťaži, teda k prevahe škodlivých voľných radikálov nad antioxidantmi (napr. vplyvom stresu), narušená rovnováha vyvolá poškodenie organizmu. Za normálnych okolností je glutamát v našom tele prospešný, ale za určitých podmienok dokáže spôsobiť smrť nervovej bunky. Kam tým mierime? Pri detoxe by sme sa mali zamerať i na psychickú očistu a aj po ňom sa snažiť minimalizovať stres, relaxovať a dbať na vyvážený pomer medzi prácou a súkromím.

Bohužiaľ, či chceme alebo nie, v súčasnosti nežijeme v zdravom prostredí a toxínom sa, skrátka, úplne vyhnúť nedá. A preto je detoxikácia tela nevyhnutnosťou asi u každého človeka – koniec-koncov, i v minulosti ľudia dodržiavali pôst a preukázalo sa, že občasné hladovanie je zdraviu prospešné. Základom je zvýšiť príjem tekutín a vzdať sa sladkého, múčneho, mliečneho a vyprážaného jedla! Záleží, pre aký radikálny detox sa rozhodnete, ale počas prísnej detoxikácie sa odporúča výhradne konzumácia lokálnej a sezónnej bio zeleniny (najmä z čeľade kapustovitých alebo listová) a ovocia (kyslé druhy a ovocie so šupkou) v surovom stave. Na pitie je vhodná čistá prevarená voda (môže sa dochutiť citrónom), alebo nesladené očistné čaje (smoothies sa pokladajú za jedlo). Treba jesť aspoň päťkrát do dňa a najviac tekutín prijať doobeda. Pri dlhodobom detoxe vyradzujte, a po ňom pridávajte, nevhodné potraviny postupne.

Samozrejme, na to, aby bola detoxikácia čo najúčinnejšia, okrem už spomínaných náležitostí je potrebné zbaviť sa zlozvykov (káva, cigarety, alkohol, lieky,...) a pri detoxe vytrvať aj napriek prvotným ťažkostiam spojených s očistou. Pre celkové zlepšenie zdravia sa odporúča detoxikovať pravidelne, ale zvlášť pri dlhodobej detoxikácii sa vždy o jej vhodnosti poraďte s lekárom.


Fotogaléria




Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

 /8 >> nasledujúci


Aktuálne príspevky z archívu

Image in photogallery
S párovou terapeutkou Júliou Halamovou o vplyve rodičov na partnerské vzťahy (46)
24.2.2020 12:32 | Renata Brimmich Špačková
S párovou terapeutkou Júliou Halamovou o partnerských vzťahoch a negatívnych vplyvoch rodičov a slovenskej výchovy na ne.


Image in photogallery
Lucia Gachulincová (221)
14.2.2020 16:21 | Simona Halamičková


Image in photogallery
Kvetka Horvátová (220)
14.2.2020 14:50 | Simona Halamičková


Image in photogallery
S výživovou poradkyňou Zuzanou Liškovou o tom, ako posilniť v tomto období imunitný systém (193)
13.2.2020 11:19 | Renata Brimmich
S výživovou poradkyňou Zuzanou Liškovou o tom, ako posilňiť v tomto období imunitný systém, ktoré potraviny sú výborné a aké sú najčastejšie chyby, ktorými imunitný systém oslabujeme.


Image in photogallery
Načo je nám Valentín? (226)
12.2.2020 13:43 | Kristína Baluchová
14. február je sviatok zamilovaných, a to, že sa blíži, vieme najmä vďaka nákupným centrám. Zdá sa totiž, že komerčná stránka „svätého Valentína“ valcuje jeho skutočný význam. Psychológovia pritom upozorňujú, že prejavovať pozornosť počas jedného dňa v roku určite ...


Image in photogallery
S Mgr. Radovanom Vallachom, hypotekárnym špecialistom o zmenách na hypotekárnom trhu od 1.1.2020 (253)
10.2.2020 12:46
Na koľko rokov vziať úver, na čo si dať pozor i k akým zmenám došlo v tomto roku na hypotekárnom trhu sme sa rozprávali s hypotekárnym špecialistom Radovanom Vallachom.


Image in photogallery
Hudobná pedagogička Jana Halmo o tom, ako sa dá pracovať s deťmi (180)
4.2.2020 12:03 | Kristína Baluchová
Hudba dokáže liečiť. Muzikoterapia už nie je ani u nás cudzím pojmom, a viac nám o tom prezradila naša hostka - hudobná pedagogička Jana Halmo.


Image in photogallery
Kupujete byt? Informujte sa aj na toto (179)
3.2.2020 08:34
Ceny nehnuteľností sa neustále zvyšujú, pričom v Bratislave pri kúpe jednoizbového bytu zaplatíte za meter štvorcový cez dvetisíc eur. Vysoká cena bytov sa premieta tiež do výšky nájomného, ktorú si určuje majiteľ. Splátka hypotéky vo väčšine prípadov vychádza lacnejšie. ...


Image in photogallery
S týmito trikmi budete vyzerať štíhlejšia a predĺžite si opticky postavu (368)
2.2.2020 23:39
Ktorá žena netúži po postave modelky? No predstavte si, že aj medzi modelkami sa nájde mnoho takých, ktoré nie sú so svojou postavou celkom spokojné. A i keď máte širšie boky, krátke nohy, menšie prsia alebo väčšie bruško, určite sa na vašej postave nájde niečo pekné, čím sa ...


Image in photogallery
O letectve i o strachu z lietania s inštruktorom teoretickej výučby Patrikom Smatanom (261)
30.1.2020 18:00 | Renata Brimich Špačková
Za aký dlhý čas sa dá naučiť lietať, aká je logistika kurzu a dá sa odnaučiť aj strachu z lietania? Rozprávali sme sa s inštruktorom teoretickej výučby a spolumajiteľom leteckej školy Patrikom Smatanom.



123...24 >>

Komerčná spolupráca


© Copyright 2011 Televízia Bratislava | Tvorba web stránok

Súbory cookie používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalšie informácie nájdete na stránke ako používame súbory cookies
SÚHLASÍM    Odmietam