logo
Nákupný košík

TELEVÍZIA

HLAVNÉ MENU

Toto sú najčastejšie zranenia pri lyžovačke. Ako im predchádzať?

20.12.2019 03:51

Až 80 percent úrazov na svahu nastáva v dôsledku straty stability a následného pádu, ostatné percentá možno pripísať zrážkam s iným lyžiarom a používaniu vleku. Na nešťastný pád doplatí najčastejšie kolenný kĺb. Lyžovanie, ale napr. aj futbal či squash, patria k rotačným športom, ktoré sú pre koleno najrizikovejšie. Pri lyžovaní sú ohrozené aj ostatné časti tela, a to v poradí uvedenom v nasledujúcom rebríčku.

Top 6 najčastejších lyžiarskych zranení

  1. Koleno
  2. Plecia
  3. Hlava
  4. Trup
  5. Bedrá a stehná
  6. Predkolenie

Zaujímavosťou je, že na prvom mieste rebríčka sa kolenný kĺb umiestnil zásluhou žien. Aj keď, v porovnaní s mužmi, jazdia opatrnejšie a menšou rýchlosťou, pri nehode si koleno zrania častejšie. Zranenie kolena postihuje každú druhú ženu, ale len každého tretieho až štvrtého muža. Muži sú náchylnejší na zranenia v oblasti ramien, resp. pliec.

Dobrá správa: Počet zranení sa každým rokom znižuje a bezpečnosť lyžovania môžete vo veľkej miere ovplyvniť práve vy – jednak náležitou prípravou pred samotnou lyžovačkou, ale i priamo na zjazdovke. Ak dodržíte nasledujúce zásady, znížite riziko pádu na minimum, alebo sa vám aspoň podarí zmierniť jeho následky a urýchliť potrebnú liečbu.

Pred lyžiarskou sezónou posilňujte svaly a kĺby

Rada uznávaného športového poradcu Inga Froböseho znie, začať s prípravou tela na lyžovačku tri mesiace vopred. Zvyčajne odporúčané štyri týždne sú viac-menej hraničné, a sotva postačia čo i len v prípade, kedy na lyžiach nestrávite viac ako 2-3 hodinny denne v rámci predĺženého víkendu.

Udržovať si kondíciu vo forme by sme si mali počas celého roka, ale pred lyžovačkou sa v posilňovni príp. doma zamerajte najmä na svalstvo nôh. Dôležité je, svaly ani kĺby nepreťažovať a vyvarovať sa jednostrannému pohybu. Náročnosť tréningu by sa mala zvyšovať postupne. Okrem silových cvičení zaraďte do prípravy aj vytrvalostné športy (turistika, plávanie...) a športy, pri ktorých je nevyhnutné náhle meniť smer, brzdiť a pod. Dobrá kondícia zabezpečí, že sa na svahu vyhnete skorému vyčerpaniu a následnému pádu. Vytrénované svaly vám zaistia vyššiu stabilitu tela a lepšiu koordináciu pohybov.

Pohyb je taktiež kľúčový pre správnu výživu kĺbov. Šľachy a väzivá sú lepšie prekrvené a lepšie prúdi aj kĺbová tekutina, zodpovedná za mazanie a pruženie kĺbu. Práve z kĺbovej tekutiny prenikajú do chrupavky potrebné živiny a najviac sa tak deje vtedy, keď sa kĺb hýbe. Pri záťaži sa zároveň z chrupavky lepšie odplavujú škodlivé látky.

Samotná kĺbová výživa by mala obsahovať predovšetkým kolagén – základnú stavebnú bielkovinu podporných tkanív, vitamín D a vápnik. Okrem spomenutých, sú pre zdravie kostí a kĺbov dôležité aj ďalšie vitamíny a minerály a tiež kombinácia, v akej ich prijímame. Napr. horčík umožňuje vstrebávanie vápnika. Ale ak z týchto dvoch minerálov chcete vyťažiť maximum, mal by byť medzi užitím jedného a druhého aspoň hodinový odstup. Na to myslite vždy, keď prijímate horčík a vápnik ako doplnok výživy vo forme tabliet, alebo konzumujete stravu bohatú na jeden či druhý minerál. Takisto horčík, ale napr. aj vitamín C, podporuje prirodzenú tvorbu kolagénu v tele. Zdravé kosti a kĺby sú odolnejšie voči nárazom, tlakom a v prípade úrazu sa lepšie hoja.

Obstarajte si vhodné oblečenie

Kĺby sú citlivé na chlad. Než sa vyberiete na zjazdovku, mali by ste sa poobzerať po vhodnom lyžiarskom oblečení. Optimálnu teplotu tela vám zabezpečí vrstvenie spolu s materiálmi, z ktorých sú termobielizeň, mikina, nohavice a bunda vyrobené. Mnohé lyžiarske bundy majú dokonca odvetrávací, resp. ventilačný systém v podobe otvorov alebo nerovnomerného zateplenia. Takže ak vsadíte na kvalitu, žiadna bolesť kĺbov od zimy, no ani prehriatie a následné prechladnutie vašu zimnú dovolenku nemôže ohroziť. Pri páde zas možno najviac oceníte dostatočnú oderuvzdornosť a pevnosť lyžiarskych nohavíc. Nie vždy, ale pri bežných pádoch určite, dokážu kvalitné lyžiarske nohavice zabrániť menším odreninám a to bez toho, aby sa ihneď roztrhli. K oblečeniu snáď ešte jedna poznámka – nemalo by vás nijako obmedzovať v pohybe.

Nechajte si skontrolovať lyžiarsky výstroj

Asi ste už prišli na to, že neudržiavané lyže strácajú svoje jazdné vlastnosti a ťažšie sa ovládajú. Z tohto dôvodu je predsezónny servis nutnosťou, a kontrola sa týka aj lyžiarok. Z hľadiska bezpečnosti zohrávajú lyžiarky dokonca významnejšiu úlohu ako samotné lyže. Takisto je veľmi dôležité, aby ste si dali odborne nastaviť viazanie. Ak sa totiž nevypne v správnej chvíli, máte takmer s istotou postarané o komplikovanú špirálovitú zlomeninu, poškodenie šliach alebo väziva. Pri nastavovaní vypínacej sily treba zohľadniť mnoho faktorov, napr. aj terén, po ktorom najčastejšie jazdíte. Ale toto všetko každý odborník v servise vie...  Jedným očkom skontrolujte tiež chrániče a prilbu. V prípade poškodenia vymeňte tieto veci radšej za nové.

A týmto sa riaďte priamo na svahu:

Ak ste začiatočník, zaplaťte si kvalifikovaného inštruktora, ktorý vás naučí správnu techniku lyžovania aj bezpečného padania. Riadených pádov sa netreba báť, pretože zväčša vôbec nebolia. Pád je lepšou voľbou, najmä ak hrozí, že by ste v plnej rýchlosti nabúrali do stromu alebo vlekového stožiaru.

Používajte chrániče kolena, chrbtice, lyžiarske okuliare, ale najmä prilbu. Úrazy hlavy nie sú najčastejšie, ale často končia najhoršie.

Pred prvou jazdou zahrejte svaly krátkou rozcvičkou. Stuhnuté svaly predstavujú vyššie riziko úrazu.

Robte si pravidelné prestávky – vyčerpanosť znižuje vašu pozornosť a celkovo vás oslabí.

Dbajte na dostatočný príjem tekutín a nájdite si čas aspoň na malé občerstvenie. Alkoholickým nápojom sa počas lyžovania vyhýbajte úplne.

Buďte ohľaduplný voči ostatným lyžiarom.

Nepodceňujte počasie, terén, kvalitu snehu... A naopak, svoje schopnosti nepreceňujte.

Súvisiace témy: V týchto šatách môžete mať rande aj na svahu!


Fotogaléria
Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

 1/4 >> nasledujúci


Aktuálne príspevky z archívu

Image in photogallery
Alexander Cverna II.časť - Cez mreže k MML (424)
14.2.2020 12:14 | Simona Halamičková


Image in photogallery
Alexander Cverna I.časť - Cez mreže k MML (510)
6.2.2020 16:24 | Simona Halamíčková


Image in photogallery
Matej Beňuš: Mojím cieľom je prebojovať sa na olympiádu v Tokiu (469)
24.1.2020 18:03 | Monika Debnárová Grznárová
Z olympiády v Riu priniesol domov striebornú medailu. Podobný úspech by chcel zopakovať aj na tohtoročnej olympiáde v Tokiu. Miestenku však stále nemá istú. Rozprávali sme sa so slovenským reprezentantom vo vodnom slalome, rodákom z Petržalky - Matejom Beňušom.


Image in photogallery
Peter Hochschorner: Šport je v politike podnodnotený (679)
15.1.2020 19:30 | Monika Debnárová Grznárová
Od svojej mladosti sa venuje vrcholovému športu, v tejto oblasti chcel využiť svoje doterajšie skúsenosti a vytvárať lepšie podmienky pre šport. Rozprávali sme sa s poslancom miestneho zastupiteľstva v Petržalke s pánom Petrom Hochschornerom.


Image in photogallery
Aké máme v Bratislave podmienky pre nordic walking? (1417)
8.1.2020 18:00 | Kristína Baluchová
Ak máte s novým rokom chuť vyskúšať niečo nové, možno vás zaujme šport s názvom nordic walking, ktorý je aj v Bratislave veľmi obľúbený. Zhovárali sme sa o ňom s trénerom Jozefom Kokešom.


Image in photogallery
photo-iconToto sú najčastejšie zranenia pri lyžovačke. Ako im predchádzať? (867)
20.12.2019 03:51
Až 80 percent úrazov na svahu nastáva v dôsledku straty stability a následného pádu, ostatné percentá možno pripísať zrážkam s iným lyžiarom a používaniu vleku. Na nešťastný pád doplatí najčastejšie kolenný kĺb. Lyžovanie, ale napr. aj futbal či squash, patria k rotačným ...


Image in photogallery
Basketbalová Šinter liga - Mikulášsky turnaj 2019 (894)
13.12.2019 17:30 | Oľga Valentová
Basketbalovú Šinter ligu poznajú už skoro všetky bratislavské deti. Vytvára priestor pre kvalitné športovanie a možno pripravuje na štart budúcich basketbalových reprezentantov. Okrem toho vedie deti k vytrvalosti aj kolektívnej spolupráci. Pozývame vás na Mikulášsky turnaj Šinter ligy...


Image in photogallery
Do štúdia TV Bratislava zavítal slávny hokejový kouč Craig Ramsay! (1328)
27.11.2019 18:00 | Kristína Baluchová
Craig Ramsay je Kanaďan, profesionálny hokejový kouč a bývalý hráč. V súčasnosti je hlavným trénerom Slovenského národného hokejového mužstva. A je naším potešením, že zavítal do nášho štúdia.


Image in photogallery
Známa tvár z Oktagonu - Samuel „Pirát´ Krištofič, bojovník MMA / 2. časť (975)
20.11.2019 22:28 | Simona Halamíčková
Fanúšikovia MMA sa môžu tešiť na dnešného hosťa a známu tvár Oktagonu. Tí, ktorí nevedia stále čo MMA znamená tak preložím- jedná sa o zmiešané bojové umenia. Už sme sa na túto tému pozerali a spolu so známymi tvárami sa jej v enovali nie raz. Dnes budeme pokračovať a to konkrétne ...


Image in photogallery
Známa tvár z Oktagonu - Samuel PIRÁT Krištofič, bojovník MMA / 1.časť (1322)
20.11.2019 22:08 | Simona Halamíčková
Fanúšikovia MMA sa môžu tešiť na dnešného hosťa a známu tvár Oktagonu. Tí, ktorí nevedia stále čo MMA znamená tak preložím- jedná sa o zmiešané bojové umenia. Už sme sa na túto tému pozerali a spolu so známymi tvárami sa jej v enovali nie raz. Dnes budeme pokračovať a to konkrétne ...123...14 >>


Komerčná spolupráca


© Copyright 2011 Televízia Bratislava | Tvorba web stránok

Súbory cookie používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalšie informácie nájdete na stránke ako používame súbory cookies
SÚHLASÍM    Odmietam