8 potrieb prečo ľudia sledujú video / výsledky štúdie Thinkbox

16.2.2019 10:49 | Mária Urlandova

Video je pevne zakorenené v našich životoch. Či už trávime televízny večer na pohovke alebo zabíjame čas na mobilných telefónoch pred príchodom autobusu, príležitosti na sledovanie televízie neboli nikdy väčšie ako teraz.
Aké sú motívy ľudí pre sledovanie televízie?
Čo ich vedie k tomu, aby sledovali riadne televízne vysielanie v obývačke, alebo chodili do archívov videoportálov ?

Štúdia Thinkbox v partnerstve s MTM objavila osem televíznych "potrieb".

Kľúčové poznatky:

Vedci konštatujú, že úloha videa sa diverzifikovala, a v našich životoch existujú jeho rôzne formy.

Zistli, že v súčasnosti existuje osem rôznych potrieb pre spotrebu videa.
Celkovo ľudské potreby zostávajú pomerne konštantné a motivácia pre sledovanie videa trvá.
Spôsob, akým tieto potreby uspokojujeme s video obsahom, bol ovplyvnený vývojom a masovou dostupnosťou technológie.
Pretože došlo k vývoju videozáznamu a nárastu využívania inteligentných zariadení, zvýšila sa naša chuť k video obsahu. Video poskytuje prostriedky na uspokojenie potrieb, ktoré boli predtým plnené inými spôsobmi.


1. Relaxácia (unwind) - 26%
2. Rozptýlenie (discract) - 18%
3. Komfort - 16%
4. Byť informovaný (In Touch) - 12%
5. Výmena skúsenosti (experience) - 10%
6. Túžba dopriať si (indulge) - 9%
7. Útek od reality (escape) - 7%
8. Ako čo robiť - 2%

 

Formy video obsahu

 1. Televízne vysielanie
  Tu dominuje relaxácia, zábava a spoločné zážitky. Myslí sa tým klasická, tradičná, lineárna či ofline televízia, akú poznáme všetci.
  Motivácia oddýchnuť si, skúsiť uniknúť zo sveta všednej reality je základom toho, prečo televízia bude aj naďalej v našich životoch.
 2. Video na požiadanie ( VoD) - videoportály
  Rozširovanie služieb VoD, ktoré teraz predstavujú 10% priemernej spotreby videa, zvýšilo schopnosť televízie slúžiť rôznym potrebám. Je to preto, že celé série televíznych programov sú dostupné na požiadanie.
 3. Online video
  Dostupnosť videa online na platformách, ako sú YouTube a Facebook, umožnilo nielen lepšie splnenie niektorých potrieb, ale aj vývoj nových. Okrem toho je online video miestom pre praktickú pomoc kvôli množstvu návodov "ako na to".
  Online video predstavuje 18% zo všetkých videí, ale zvyčajne slúži iným funkciám ako televízne vysielanie a služby VoD. Objavil sa totiž kľúčový motor spotreby videa online kvôli výskytu krátkeho obsahu.

 

Životná etapa

Vplyv životného štádia je všeobecne sekundárny voči celkovým ľudským potrebám - väčšina z nich je univerzálna, ale spôsoby, ktorými tieto potreby spĺňame, sa s vekom odlišujú.

Výskum poukázal na niektoré kľúčové rozdiely.
Mladí ľudia potrebujú hlavne rozptýlenie a je menej pravdepodobné, že ich zaujíma, čo sa deje v širšom svete.
Otázka je, ako sa budú správať v produktívnom veku.

Typickí mladí ľudia majú veľa času (hoci sa cítia zaneprázdnení) a väčšiu potrebu rozptýlenia, ale úloha videa pri uspokojovaní tejto potreby sa ukáže neskôr. Pravda príde s časom a ďalším výskumom.

 

8 potrieb pre sledovanie videa
 

1. Relaxácia (unwind) - 26%

Odpočítavajte 26% času prehliadania

Potreba relaxovať je univerzálna. Všetci sa potrebujeme zbaviť stresu a video, najmä lineárna televízia nám to umožňuje.
Preto nie je prekvapujúce, že tvorí viac ako štvrtinu času stráveného sledovaním videoobsahu.
Človek počas dňa unaví, a to má vplyv na to, ako sa rozhodujeme.
To platí bez ohľadu na vek. Máme tendenciu uprednostňovať "bezpečnejšie", známe možnosti, ktoré minimalizujú psychickú námahu a maximalizujú potenciálnu spokojnosť.

Mnohí z nás majú podobnú večernú rutinu. Keď skončíme dennými aktivitami, väčšina z nás sa chce najesť, relaxovať a ísť spať. Televízia je v stále spoľahlivým a ľahkým zdrojom zábavy. Lineárna televízia vyhrávať nad VoD - pretože nevyžaduje žiadné úsilie.

Kľúčové atribúty:

 

2. Rozptýlenie (discract) - 18%

Odstraňujte 18% času zobrazenia

Flexibilita mobilných zariadení znamená, že bez ohľadu na to, kde sa nachádzate, môže byť nájdený obsah, ktorý vyplní čakanie na autobus, alebo prestávku v práci.
Táto potreba okamžitého uspokojenia je univerzálnym znakom, ale iba pre mladších ľudí - ktorí majú na to čas.
Video je len jedným spôsobom, aby sa mohli rozptýliť, Vo všeobecnosti sa vyhľadáva obsah, ktorý sa môže spotrebovať v krátkom čase.

Kľúčové atribúty:

 

3. Komfort - 16%

Ľudia sú spoločenské bytosti a všetci potrebujeme tráviť čas s tými, ktorých milujeme - najmä s našimi partnermi a najbližšou rodinou.
Platí to bez ohľadu na vek alebo životné štádium a väčšina z nás uznáva úlohu televízie pri spájaní domácností.
Televízia zohráva dôležitú úlohu pri trávení času s ľuďmi, ktorí sú k nám najbližšie.
TV spája domácnosti upokojujúcim a relaxačným spôsobom. Čas, ktorý spoločne strávime pri televízii, je často plánovaný a zvyčajne sa váži.
Platí to najmä pre rodiny s deťmi.

Kľúčové atribúty:

4. "Byť v obraze" (In Touch) - 12%

Dotknite sa 12% času zobrazenia

Väčšina z nás cíti vrodenú túžbu zostať v kontakte so svetom tak, že držíme krok s politickými, spoločenskými a kultúrnymi udalosťami. Spôsoby, ako to môžeme urobiť, sú rozmanitejšie ako kedykoľvek predtým.

Aj keď televízia zohráva väčšinu zobrazenia v režime "byť v kontakte", existuje rozdielnosť pokiaľ ide o vek.
Pre 16 - 34 rokov hrá online video dôležitejšiu úlohu, lebo im umožňuje sledovať množstvo obsahu.
To znamená, že táto veková skupina sa šťastne ponorí do obsahu okolo tém, ktoré ich veľmi zaujímajú, napríklad dokumentárne filmy.

Staršie publikum (45+) sa spolieha na televíziu, aby zostali v kontakte so širším svetom.

Kľúčové atribúty:

 

5. Výmena skúsenosti - 10%

Televízia zostáva hlavným prostriedkom na poskytovanie zdieľaného zážitku. Stále si vymieňame skúseností s ľuďmi okolo nás.
Spôsob, akým TV vyhovuje potrebe "výmena skúsenosti", sa časom výrazne zlepšil.
Online posilnil schopnosť televízie poskytnúť všestranný zážitok, pretože konverzácie, ktoré by sa tradične uskutočnili na pohovke, popri vyjedaní chladničky, teraz nemajú žiadne hranice. Diváci sa môžu spojiť s ostatnými po celom svete a môžu to urobiť okamžite.

Kľúčové atribúty:

6. Túžba dopriať si - 9%

Všetci máme svoje osobné záujmy, vášne, nevinné potešenie a video obsah poskytuje čoraz perfektnejší spôsob ich sledovania.
Ako sa rozšírilo online video, môžeme ľahko splniť túto potrebu prostredníctvom mixu televízie a online videa.
To platí pre všetky vekové skupiny.
Potreba má dve strany.

Po prvé, túžba po "mojom čase" a hľadanie osobne atraktívneho obsahu, ktorý sa zaujíma o jednotlivca. Lineárna televízia a VoD vynikajú v tejto oblasti.
Po druhé, zhovievavosť k osobným a špecializovaným záujmom (napr. hry, make-up, fotografia), ktoré boli tradične ponúkané knihami, webovými stránkami a časopismi, ale teraz sú ľahko dostupné na online video platformách, ako je YouTube.
Toto je obzvlášť rozšírené pre osoby mladšie ako 35 rokov.

Kľúčové atribúty:

7. Útek od reality - 7%

Nikto nepopiera, že sme v zlatom veku televízie. Vysoká kvalita programov TV vysielania a dostupnosť obsahu umožňujú divákom stratiť sa vo videoobsahu tak, že môžu uniknúť do rôznych svetov alebo životov.
Tento stav je veľmi dôležitým prvkom vysielateľov a poskytovateľov VoD. Pre živú televíziu je tu príležitosť na sledovanie, ale služby VoD umožňujú divákom ponoriť sa do viacerých epizód svojich obľúbených programov, ak si to želajú. To vedie k zaujímavému novému správaniu, kde je VoD je vrcholom hierarchie výberu - pozeráme, kým sa neskončí seriál.

Kľúčové atribúty:

8. Ako na to - 2%

Potreba vyhľadávať užitočné informácie rýchlo a ľahko je faktom života prakticky pre každého a internet znamená, že odpovede sú k dispozícii v priebehu niekoľkých sekúnd.
Dostupnosť videa online (zvyčajne YouTube) znamená, že online video už poskytuje divákom funkčnú úlohu. N
ájdete videá na ľubovoľnú tému, ale tieto videá nespĺňajú zábavnú úlohu. Výsledky sú generované prostredníctvom vyhľadávania a kliknutím na to z dôvodu relevantnosti.
Televízia môže tiež pri tom zohrávať úlohu (napr. varenie, domáce kutilstvo), ale online video uvoľnilo televíziu, aby sa zamerala na to, čo robí najlepšie.
 

Kľúčové atribúty:

Na záver

.Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Všetky články v tejto kategórii  Všetky články v tejto kategórii
predchádzajúci <<  13/25 >> nasledujúci

Súbory cookie používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalšie informácie nájdete na stránke ako používame súbory cookies
SÚHLASÍM    Odmietam