logo
Nákupný košík


Hlavné menu

LIKE IT 4/2015

21.2.2015 14:47 | Vanda Hoffstadterová


Uplynulé dni priniesli vo svete IT celý rad zaujímavých tém. Pozrite sa na ne spolu s nami.

Pomôže len rozbitie počítača?

Začneme zostra. Ako sa totiž ukázalo, americké tajné služby zrejme využívali pomerne sofistikované techniky na získavanie cenných dát od rôznych vládnych inštitúcií, telekomunikačných firiem, bánk či médií. Škodlivý kód podľa všetkého zaviedli priamo do firmvéru pevného disku. Takýto „vírus“ už potom nie je možné odstrániť ani sformátovaním. Okrem toho ale úradovala aj skupina hackerov, ktorá masívne útočila výhradne na banky. Kyberzločincom sa podarilo ukradnúť viac než miliardu dolárov, pričom útoky pokračujú do dnešných dní. Na infikovanie počítačov zamestnancov bánk využili záškodníci falošné weby. Zatiaľ čo niektorí vymýšľajú, ako ublížiť ostatným, iní sa snažia technológie posunúť ďalej. Jedným z ambicióznych projektov uplynulých mesiacov je napríklad i špeciálne puzdro pre tablety, ktoré dokáže v okamihu nad displejom vytvoriť fyzickú klávesnicu uľahčujúcu písanie. Projekt známy ako Phorm sa už pretavil do finálnej podoby a mieri do predaja. Zatiaľ však len vo verzii pre iPad mini.

Kancelária zadarmo, drony sa budú predvádzať

Tieto dni sú aj o súboji kancelárskych balíkov na webe. Microsoft láka na svoj vylepšený webový balík Office Online, ktorý zrýchľuje a vylepšuje zakladanie nových dokumentov. Rovnako rozširuje aj možnosti ukladania dokumentov v balíku.

Apple kontroval úplne novou ponukou. Celkom zadarmo sprístupnil svoj webový kancelársky balík iWork for iCloud Beta. Pozostáva z nástrojov Pages, Numbers a Keynote slúžiacich na prácu s textom, tabuľkami a prezentáciami. Všetky plnohodnotne fungujú vo webovom prostredí, pričom vlastníctvo počítača či tabletu od Applu nie je podmienkou k používaniu.

Tak trochu z iného súdka je správa o tom, že drony čaká prvá letecká prehliadka. Show Our World of AIR ponúkne vystúpenie bezpilotných strojov sprevádzané hudbou, projekciami a rôznymi špeciálnymi efektami. Podujatie sa bude konať v holandskej metropole, no presný termín ešte nie je známy.

Rivali sa možno spoja. Čiastočne

Na domácej scéne bolo naopak veľkou témou možné spojenie sietí mobilných operátorov Orange a O2. Dohoda je vraj na spadnutie a kladný výsledok rokovaní by mal byť oznámený už čoskoro. Zákazníci by tak mohli súčasne využívať pokrytie oboch poskytovateľov. Prejdime ale na úplne inú nôtu... tú zábavnú. Veteránov napríklad mohla potešiť správa, že legendárna počítačová hra Doom sa dočkala špeciálneho „selfie“ módu. Funguje podobne ako pri mobilných telefónoch. Virtuálnu kameru je možné otáčať, vďaka čomu si môžeme prehliadnuť zaujímavé momenty alebo príšery z celkom inej perspektívy. To milovníci strachu si zase prídu na svoje už toto leto. Na konzolu PlayStation 4 by totiž mala doraziť hra Until Dawn. Pôjde o poriadne drsnú záležitosť, ktorej zápletka pripomína nejeden hororový film. Partia ôsmich priateľov sa vydá na každoročný výlet do hôr. Ten sa ale tentoraz premení na nočnú moru.Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku

 /1 >> nasledujúci

© Copyright 2011 Televízia Bratislava | Tvorba web stránok

Súbory cookie používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalšie informácie nájdete na stránke ako používame súbory cookies
SÚHLASÍM    Odmietam