logo
Nákupný košík


Hlavné menu

Bratislava chce získať posledný objekt, ktorý v Sade Janka Kráľa nevlastní

17.2.2021 16:39 | Zdroj: Magistrát HM SR

Hlavné mesto Bratislava považuje Sad Janka Kráľa za významný verejný priestor, ktorý má v pláne komplexne zveľaďovať a zabezpečiť jeho adekvátne využitie. Mesto má preto záujem o kúpu nehnuteľnosti, ktorá sa na území Sadu Janka Kráľa nachádza a predstavuje posledný objekt, ktorý v tomto vzácnom priestore mesto nemá vo svojej správe. Či už sa mestu objekt podarí získať, alebo nie, budeme striktne dbať na dodržiavanie funkčného využitia územia Sadu Janka Kráľa, ktoré vyplýva z územnoplánovacej dokumentácie (parky, sadovnícke úpravy a lesoparkové úpravy).

Mesto prejavilo záujem o nehnuteľnosť v areáli Sadu Janka Kráľa už koncom roka 2020. Prvotná suma, akou objekt majiteľ ohodnotil, je však pre mesto momentálne privysoká. Naďalej máme o budovu záujem, preto pokračujeme v rokovaniach a súčasného majiteľa sme vyzvali na zváženie zreálnenia ceny. Mesto si tiež nechalo vypracovať odborné analýzy na ocenenie predmetného majetku.

Magistrát v Sade Janka Kráľa pristúpil ku komplexnej revitalizácii dlho zanedbávanej zelene a mobiliáru a má záujem využiť samotný objekt na citlivé doplnenie nevyhnutnej vybavenosti parku pre zvýšenie komfortu návštevníčok a návštevníkov parku. Môže ísť o verejné a dôkladne udržiavané sociálne zariadenie, cenovo dostupné občerstvenie, prípadne zázemie pre verejné kultúrne podujatia, ktoré využijú priľahlé amfiteátrové sedenie. V prípade, že mestu sa nepodarí tento objekt získať pre obyvateľov, bude striktne dohliadať na dodržiavanie funkčného využitia tohto územia, ktoré je definované ako stabilizované územie. Podľa územného plánu je možné v lokalite Sadu Janka Kráľa umiestňovať vodné plochy, pobytové lúky, ihriská a hracie plochy, drobné zariadenia vybavenosti súvisiace s funkciou areálu, náučné chodníky, turistické a cyklistické trasy či zariadenia pre obsluhu územia. Za neprípustné je považované napríklad umiestňovanie parkovacích garáží nad terénom, stavby a zariadenia nesúvisiace s funkciou lokality. Striktne budeme posudzovať možné zmeny objektu, jeho kvalitu či prípadné zvýšenie podlahovej plochy zvýšením zastavenej plochy alebo podlažnosti. Žiadny mestský pozemok v Sade Janka Kráľa mesto neplánuje predávať.

Hlavné mesto SR Bratislava, ktoré je vlastníkom všetkých okolitých pozemkov a taktiež správcom komunikácií, plánuje zásadne obmedziť prístup vozidiel k tomuto objektu, nakoľko v samotnom sade by sa žiadne vozidlá nachádzať nemali. Mesto má možnosť obmedziť prístup automobilom priamo k predmetnej budove. Doteraz bol ako jediný prístup využívaný chodník pod Mostom SNP. Ako vlastník vzácneho parku požiadame Mestskú časť Bratislava-Petržalka o opatrný prístup pri schvaľovaní prevádzkovej doby zariadenia a nebudeme súhlasiť s nonstop prevádzkou. 

Sad Janka Kráľa s priľahlým nábrežím Dunaja je národnou kultúrnou pamiatkou chránenou zákonom o ochrane pamiatkového fondu a takto ho vníma aj hlavné mesto SR Bratislava. Predmetná parcela je v rámci Sadu Janka Kráľa zároveň súčasťou regionálneho biocentra. Vzhľadom na to bude potrebné možnosti prípadného budúceho využitia jestvujúceho objektu konzultovať s KPÚ Bratislava, MÚOP a orgánmi ochrany prírody.
 Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

 /1 >> nasledujúci


NAJNOVŠIE VIDEÁ

                                                                          Celý archív

NOVINKY Z TV BRATISLAVA

Image in photogallery
Minulý rok v TV Bratislava - najmä nové tváre (476)
19.1.2021 23:34
Minulý rok priniesol TV Bratislava mnoho zmien. Za úspešnosťou a dlhoročným pôsobením na trhu vďačíme dobrým vzťahom. Tie sme prehĺbili v našej redakcii, keď sme poskladali nový tím ľudí, ktorí žijú televíziou a mediálnym dianím. Skladá sa z rôznych typov osobností z rôznych kútov Slovenska.


Image in photogallery
Bez publika? Ale nie bez kultúry! Pravý Bratislavčan bez kultúry nebude.  (7360)
12.11.2020 21:52
Bratislavské pódiá sú zatvorené a preto udalosti z koncertov a iných kultúrnych podujatí prinášame priamo do vašej obývačky - naživo na TV Bratislava! Zrušené akcie, zatvorené priestory, nezamestnaní a neistí umelci. Kultúrne podujatia sa pred živým publikom nerobia. TV Bratislava ...TV Bratislava, Prokopova 1, 851 01 Bratislava
redakcia@tvba.sk, produkcia: 0903 638 686

TV Bratislava je držiteľom licencie pre televízne vysielanie TD 142/2014.

TOPlistTV Bratislava, Prokopova 1, 851 01 Bratislava
redakcia@tvba.sk, produkcia: 0903 638 686

TV Bratislava je držiteľom licencie pre televízne vysielanie TD 142/2014.

TOPlist© Copyright 2011 Televízia Bratislava | Tvorba web stránok

Súbory cookie používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalšie informácie nájdete na stránke ako používame súbory cookies
SÚHLASÍM    Odmietam