Bratislava podpísala zmluvu so zhotoviteľom električkovej trate v Petržalke

5.11.2021 12:23 | Zdroj: Magistrát HM SR

Električková trať v Petržalke definitívne prechádza z fázy prípravy do fázy realizácie. Mesto Bratislava dnes podpísalo zmluvu o dielo s víťazom verejnej súťaže na realizáciu električkovej trate v Petržalke v úseku Bosákova - Janíkov dvor.

Stavbu bude realizovať skupina dodávateľov zo „Združenia NS MHD PETRŽALKA“ v celkovej hodnote zákazky 74 585 993,96 EUR bez DPH. Na základe výzvy od zhotoviteľa mesto odovzdá stavenisko najneskôr do 15 dní od podpisu zmluvy. Už v novembri sa tak začne výstavba jedného z najväčších dopravných projektov v Bratislave. Práce začnú súčasne na viacerých stavebných objektoch situovaných pozdĺž celej trate. O podrobnejšom harmonograme prác budeme informovať po odovzdaní staveniska zhotoviteľovi.

Základný harmonogram prác, ktorý je súčasťou zmluvy, ráta s dokončením potrebných stavebných prác tak, aby električka mohla premávať do konca roku 2023. Finančné prostriedky z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra v objeme prác a úkonov, ktoré budú v rámci výstavby trate prebiehať po roku 2023, je mesto pripravené využiť na iné, už predpripravené dopravné projekty v Bratislave, ktoré je možné zrealizovať do konca roku 2023.

Podpisu zmluvy o dielo predchádzal náročný proces verejného obstarávania, v ktorom neboli podané žiadne námietky zo strany neúspešných uchádzačov voči výsledkom súťaže a v ktorom pri kontrole procesu verejného obstarávania zároveň Úrad pre verejné obstarávanie nenašiel žiadne pochybenie.

Trasa električky sa predĺži o 3,9 km od súčasnej konečnej zastávky Jungmannova po novú konečnú zastávku Janíkov dvor. Nový úsek bude mať celkovo 7 zastávok MHD, predovšetkým v blízkosti dôležitých dopravných uzlov. Cesta električkou od Janíkovho dvora na Šafárikovo námestie bude trvať 12 minút a v špičkových hodinách sa ráta s električkovým spojom v intervale každé dve až tri minúty. Novovybudovaná prepravná kapacita tak umožní presun až 30 000 cestujúcich denne v každom smere.

Cieľom hlavného mesta Bratislava nie je iba zhotovenie novej dopravnej stavby, ktorá bude slúžiť na prepravu obyvateliek a obyvateľov, ale aj to, aby sa táto električková trať stala súčasťou kvalitného verejného priestoru v danej lokalite. Okrem funkčnosti venujeme veľkú pozornosť estetickej stránke projektu, najmä kvalitnej zeleni. Na koľajovej trati bude vysadený rozchodník, podobne ako v prípade Dúbravsko-Karloveskej radiály. Okrem náhradnej výsadby bude vysadené aj veľa novej zelene, konkrétne 1 512 stromov, hlavne v stromoradiach pozdĺž trate a cyklistických či peších chodníkoch. Sadiť sa majú domáce kultivary ako javory, jasene, lipy, duby, topole, čerešne, jarabiny a hraby, ale aj druhy s výraznými kvetmi či farebnými listami, ako napr. okrasné čerešne, okrasné hrušky, žltolisté agáty, pagaštany alebo červenolisté javory. Pribudnúť má tiež 9 925 m2 kríkov, 2 637 m2 trvaliek, 9 114 m2 lúčnych porastov a 90 114 m2 trávnikov.

Zastávkové ostrovčeky budú priestranné, bezbariérové, v niektorých polohách integrované s autobusovými zastávkami. Prístrešky na zastávkach sú navrhnuté s bezúdržbovými vegetačnými strechami . V rámci projektu budú vybudované štyri nové mostné objekty. Jeden most bude združený pre cestnú aj električkovú dopravu na Rusovskej ceste, druhý most bude výlučne pre električkovú dopravu ponad Chorvátske rameno, tretí most výlučne pre cestnú dopravu na Kutlíkovej ulici a štvrtý most bude určený pre chodcov a cyklistov ponad Chorvátske rameno. Okrem týchto novostavieb príde k úpravám existujúceho mosta na Panónskej ceste pri konci trate tak, aby priamo na ňom mohli zastavovať autobusy MHD a cestujúci mohli prestupovať na električkovú zastávku umiestnenú pod týmto mostom. Súčasťou stavby je aj vybudovanie križovatiek s priečnymi komunikáciami, preložky technickej infraštruktúry a konštrukcií, a to najmä preložky inžinierskych sietí a tiež úprava koryta Chorvátskeho ramena.

 Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print


Všetky videá nájdete aj na našom Youtube kanáli, odkiaľ si ich môžete vziať a umiestniť na svoju webovú stránku.


YT kanál TV Bratislava

Staňte sa odberateľom nášho kanála. Ďakujeme :-)


 

Diskusia k článku

 /1 >> nasledujúci


 

INFORMÁCIE Z MESTA

Image in photogallery
Stalo sa 24. 01. 2022 (92)
24.1.2022 09:03
Bratislava hľadá nového riaditeľa pre mestské múzeum, čakať ho budú aj zásadné projekty múzea. Najväčšiu časť po slovenskej majorite v hlavnom meste predstavuje maďarská menšina. Bratislava reaguje na sčítanie obyvateľstva a rozdiel 20 000 ľudí si žiada vysvetliť.
 

NOVINKY Z TV BRATISLAVA

Image in photogallery
Región je bližšie a vie sa o ňom viac (6352)
26.5.2021 23:56 | TVBA
Mediálna scéna sa v dôsledku online internetovému priestoru časom mení. Ale nielen na Slovensku stále je televízne médium najdôveryhodnejší zdroj informácií, kým sociálne siete sú v rebríčku na konci. ...


Image in photogallery
Úspech, na ktorý sme hrdí (4686)
26.5.2021 16:15 | TVBA
Väčšina správ, ktoré ovplyvňujú náš každodenný život sa deje v regiónoch. Teda presne tam, kde žijeme. Nie sú to vždy bulvárne senzácie a komédia ako vo veľkej politike Sú to niekedy maličkosti ako zasadený ...Sme tu pre ľudí, ktorí sa zaujímajú o svoje okolie.
Analyzujeme, hľadáme odpovede, témy riešime detailnejšie.
Informujeme pravdivo - stačí sa pozrieť z okna.
Nenapodobňujeme. Sami sme si vybrali, že chceme byť iní - dôvernejší.
Inzercia u nás = vzájomne si pomôžeme rásť.

redakcia@tvba.sk
Produkcia: 0903 638 686

City TV, s.r.o., Prokopova 1, 851 01 Bratislava 
IČO: 35955511,IČ DPH: SK2022066420
Držiteľ licencie pre TV vysielanie TD 142/2014.


redakcia@tvba.sk
Produkcia: 0903 638 686

City TV, s.r.o., Prokopova 1, 851 01 Bratislava 
IČO: 35955511,IČ DPH: SK2022066420
Držiteľ licencie pre TV vysielanie TD 142/2014.
© Copyright 2011 Televízia Bratislava | Tvorba web stránok

Súbory cookie používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalšie informácie nájdete na stránke ako používame súbory cookies
SÚHLASÍM    Odmietam