Bratislava pozýva na Festival mladého vína

10.11.2021 15:09 | Zdroj: Magistrát HM SR

Mesto Bratislava pokračuje v dlhoročnej tradícii prezentovania a ochutnávania mladého vína, ktoré je späté s novembrom a najmä sviatkom sv. Martina. Festival mladého vína, ktorý sa bude konať 12. a 13. novembra na nádvoriach Primaciálneho paláca, nadväzuje na už v minulosti organizované Svätomartinské dni. Lokálne mladé vína z Račianskeho vinohradníckeho spolku požehná arcibiskup Stanislav Zvolenský a následne ich budú môcť ako prví ochutnať aj Bratislavčanky a Bratislavčania. 

  História vinohradníctva a vinárstva v regióne Bratislavy siaha takmer 3 000 rokov do minulosti a dlhé storočia bol najvýznamnejším vinohradníckym regiónom Slovenska. V 16. až 18. storočí mala Bratislava najväčšiu výmeru vinohradov a bola najväčším producentom vína na území Slovenska. Hlavné mesto chce aj týmto festivalom posilňovať historické povedomie Bratislavčanov o tradíciách mesta a prezentovať prácu lokálnych vinárov a ich úrody.  

Mladé vína z Račianskeho vinohradníckeho spolku 

Najlepším obdobím na ochutnávanie mladých vín bol historicky vždy daný práve november, aj dnes sa môže podľa zákona mladé víno na Slovensku uvádzať na trh od 1. novembra. Vinári sa na toto obdobie pripravujú už od leta. Oberačky začínajú koncom augusta, nakoľko sa v tom čase pripravujú na vinobrania. Vinár už po zbere musí vedieť ako hrozno na mladé víno spracuje a aké postupy použije. Niektoré odrody mladého vína dozrievajú skôr, iné sa zasa oberajú až neskôr, napríklad až po vinobraní, ale vinári ich citlivým spôsobom pripravujú k ochutnávaniu práve na november. Do tohto času víno zreje. Výsledkom úsilia vinárov sú potom vína typické svojou ľahkosťou, sviežosťou a ovocnými tónmi, spotrebovať by sa malo do pol roka. Medzi predpísané mladé vína patria napríklad Irsai Oliver, Muškát moravský, Müller Thurgau či Veltínske zelené, tie z Račianskeho vinohradníckeho spolku bude možné ochutnať už tento piatok a sobotu na Festivale mladého vína. 

Mladé vína požehná arcibiskup 

Víno z úrody daného roka už aj v minulosti podľa tradície požehnával cirkevný hodnostár. Tento rok budú môcť návštevníci festivalu zažiť slávnostnú atmosféru požehnania mladých vín od bratislavských vinárov, a to v kaplnke sv. Ladislava v Primaciálnom paláci za účasti arcibiskupa Stanislava Zvolenského, ktorý mladé vína sám požehná. Pripravený je aj obrazový prenos z kaplnky na pódiu na Nádvorí sv. Jána Nepomuckého. 
 

Sviatok svätého Martina 

Sv. Martin, ktorý je tvárou podujatia Festivalu mladého vína, je jedným z patrónov Bratislavy a oddávna sa v tomto meste spájal so slávením hodov, s jarmokmi a v súvislosti s vinohradníctvom a vínom samotným sa k nemu viazali zaujímavé právne a spoločenské úkony. V tento deň malo mesto vyhradené právo čapovať víno vo svojich pivniciach aj napriek tomu, že to bol tzv. Bann­zeit (zavedený v 16. storočí), čiže čas, kedy mali ostatní bratislavskí vinohradníci výčap vína zakázaný.

Čapovalo sa v podjazde Starej radnice, v pivnici vo františkánskom kláštore a v tzv. „apoštolskej pivnici“, ktorá sa nachádzala v Zelenom dome. A práve do tejto vinárne chodieval každoročne na sviatok sv. Martina richtár s radnými pánmi a ostatnými predstaviteľmi mesta ochutnávať mladé vínko. Hovorí sa, že aby spoločnosť neprepočula ranný spev kohúta, ktorý upozorňoval, že je čas ochutnávku ukončiť, umiestnili do pivnice malý súdok s kohútími krídlami a hlavou, aby im pripomínal čas odchodu. 

Okolo sviatku sv. Martina sa tiež „chodilo s palicou“. Bol to úkon, ktorým mesto kontrolovalo úrodu a množstvo dorobeného vína u súkromníkov. Mestský kapitán, drábi a vymeriavač desiatku chodili merať víno v sudoch pomocou špeciálnej palice a na základe meraní potom určili výšku dane. Pozornosť na svätého Martina sa netočila len okolo vína. Týmto dňom sa končili všetky slávnosti, parády, sprievody a podujatia konané pod šírym nebom. Sv. Martin mal priniesť na kopytách svojho koňa prvý sneh.  

   Kultúrny program  

K dobrému vínu patrí aj dobrá zábava, ktorú festival ponúkne v sprievodnom programe. Predstavia sa jednotliví vinári a ich vínne príbehy a bude možné zapojiť sa do vinárskych súťaží o zaujímavé ceny. Súčasťou festivalu budú aj fotografie z prostredia expozície vinohradníctva v Apponyiho paláci, ktoré budú prezentované formou výstavy. Výstava vznikla v spolupráci s Múzeom mesta Bratislavy. 
Podujatie moderuje Michael Szatmáry. Vstup je voľný, v režime plne očkovaní.  

  PROGRAM FESTIVALU MLADÉHO VÍNA 

12. november 2021  

14:00 začiatok podujatia 
16:00 – 16:30    požehnanie mladých vín v Kaplnke sv. Ladislava   

arcibiskupom Stanislavom Zvolenským 

16:30 – 17:00  otvorenie festivalu primátorom mesta Matúšom Vallom za účasti 

vinárov Račianskeho vinohradníckeho spolku a ďalších hostí    

17:00 – 18:00   koncert Juraja Baču   

22:00 záver  

  13. november 2021  

12:00 začiatok podujatia 
17:30 – 18:30    koncert Fidlikanti  

19:00 – 20:00 koncert Zuzany Mikulcovej  

22:00 záver  

Odpad bude zhodnotený

 Aby sme predišli šíreniu ochorenia COVID-19 bude na podujatí používaný jednorazový kompostovateľný riad. Víno bude podávané v kompostovateľných pohárikoch a jedlo servírované na kompostovateľných táckach s drevenými príbormi. O odvoz aj spracovanie odpadu po podujatí sa postará naša mestská organizácia OLO a.s. Po tom, čo koncom októbra začal zber biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu v mestskej časti Lamač, bude Festival mladého vína prvým bratislavským podujatím, kde zber biologicky rozložiteľného kuchynského odpadu zabezpečí OLO a.s. Návštevníci podujatia tak prispejú k lepšiemu triedeniu a následnému zhodnocovaniu odpadu v meste. Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print


Všetky videá nájdete aj na našom Youtube kanáli, odkiaľ si ich môžete vziať a umiestniť na svoju webovú stránku.


YT kanál TV Bratislava

Staňte sa odberateľom nášho kanála. Ďakujeme :-)


 

Diskusia k článku

 /1 >> nasledujúci


 

INFORMÁCIE Z MESTA

Image in photogallery
Stalo sa 24. 01. 2022 (92)
24.1.2022 09:03
Bratislava hľadá nového riaditeľa pre mestské múzeum, čakať ho budú aj zásadné projekty múzea. Najväčšiu časť po slovenskej majorite v hlavnom meste predstavuje maďarská menšina. Bratislava reaguje na sčítanie obyvateľstva a rozdiel 20 000 ľudí si žiada vysvetliť.
 

NOVINKY Z TV BRATISLAVA

Image in photogallery
Región je bližšie a vie sa o ňom viac (6352)
26.5.2021 23:56 | TVBA
Mediálna scéna sa v dôsledku online internetovému priestoru časom mení. Ale nielen na Slovensku stále je televízne médium najdôveryhodnejší zdroj informácií, kým sociálne siete sú v rebríčku na konci. ...


Image in photogallery
Úspech, na ktorý sme hrdí (4686)
26.5.2021 16:15 | TVBA
Väčšina správ, ktoré ovplyvňujú náš každodenný život sa deje v regiónoch. Teda presne tam, kde žijeme. Nie sú to vždy bulvárne senzácie a komédia ako vo veľkej politike Sú to niekedy maličkosti ako zasadený ...Sme tu pre ľudí, ktorí sa zaujímajú o svoje okolie.
Analyzujeme, hľadáme odpovede, témy riešime detailnejšie.
Informujeme pravdivo - stačí sa pozrieť z okna.
Nenapodobňujeme. Sami sme si vybrali, že chceme byť iní - dôvernejší.
Inzercia u nás = vzájomne si pomôžeme rásť.

redakcia@tvba.sk
Produkcia: 0903 638 686

City TV, s.r.o., Prokopova 1, 851 01 Bratislava 
IČO: 35955511,IČ DPH: SK2022066420
Držiteľ licencie pre TV vysielanie TD 142/2014.


redakcia@tvba.sk
Produkcia: 0903 638 686

City TV, s.r.o., Prokopova 1, 851 01 Bratislava 
IČO: 35955511,IČ DPH: SK2022066420
Držiteľ licencie pre TV vysielanie TD 142/2014.
© Copyright 2011 Televízia Bratislava | Tvorba web stránok

Súbory cookie používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalšie informácie nájdete na stránke ako používame súbory cookies
SÚHLASÍM    Odmietam