logo
Nákupný košík


Hlavné menu

BRATISLAVA SA RÁTA. Dnešným dňom sa začína sčítanie obyvateľov domov a bytov

15.2.2021 12:34 | Zdroj: Magistrát HM SR

Dnešným dňom sa začína sčítanie obyvateľov domov a bytov, ktoré realizuje Štatistický úrad SR na celom Slovensku. Sčítanie prebieha výhradne elektronicky, pričom stačí vyplniť jednoduchý formulár cez počítač, tablet či mobil. Pre Bratislavu je sčítanie veľmi dôležité, nakoľko má po 10 rokoch možnosť sčítať jej obyvateľov nanovo a získať spravodlivé financie, o ktoré bola ukrátená pri poslednom sčítaní v roku 2011. 

Ak sa sčítame všetci, Bratislava získa dodatočných 10 miliónov eur ročne, za ktoré by sme mohli napríklad kúpiť 4 nové električky alebo 35 kĺbových autobusov, vysadiť 13-tisíc stromov, opraviť 111-tisíc m2 ciest a chodníkov alebo za ne vieme postaviť 13-20 km cyklotrás v kombinácii intravilán/extravilán. To všetko len za pár klikov každého z nás. Preto verím, že sa k tomu postavíme zodpovedne a využijeme túto jedinečnú príležitosť,“ povedal primátor Bratislavy Matúš Vallo.

Celoštátne sčítanie obyvateľov, domov a bytov 2021 organizuje Štatistický úrad SR a prebiehať bude od dnes, 15. februára 2021 do 31. marca 2021 na celom Slovensku v čisto elektronickej forme a to vyplnením sčítacieho formulára na stránke https://eso.scitanie.sk/sk alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie. Vyplnenie formulára zaberie približne 5 minút.

V prípade potreby budú v období počas dosčítavania k dispozícii aj stacionárni asistenti na kontaktných miestach na miestnych úradoch. Súčasná epidemiologická situácia nedovoľuje vykonať asistované sčítanie, kedy by asistenti chodili na požiadanie do domácností (napr. k seniorom) a pomáhali sa sčítať. Preto parlament prijal úpravu zákona a obecní asistenti budú v teréne až od 1.4. do 31.10. 2021 podľa toho, ako to dovolí aktuálna epidemiologická situácia. Preto aj ľudia, ktorí nemajú prístup k internetu, nemusia mať obavy, že si nesplnia povinnosť sčítať sa. Ak sa nesčítajú sami či za pomoci rodiny v období sčítania, v období dosčítavania im s tým pomôže mestská časť a ich asistenti. 

Sčítať by sa mal každý, dokonca aj bábätká, ktoré sa narodili do 31. decembra 2020, pretože údaje sa vzťahujú k polnoci zo štvrtka 31. decembra 2020 na piatok 1. januára 2021. Za neplnoletých obyvateľov a za tých, čo nie sú spôsobilí na právne úkony, vyplní sčítací formulár jeho zákonný zástupca. Rodičia majú sčítať aj svoje deti. Stačí, ak deti sčíta jeden z rodičov a to tak, že sčíta každé dieťa zvlášť.

Povinnosť sčítať sa majú všetci obyvatelia Slovenskej republiky, ktorí tu majú trvalý, prechodný alebo tolerovaný pobyt. Sčítanie sa týka aj občanov EÚ s obvyklým pobytom na území Slovenska.

Sčítanie prináša nenahraditeľné informácie o stave spoločnosti, o jej demografických, sociálno-ekonomických a kultúrnych štruktúrach. Údaje sčítania slúžia ako podklad a východisko pre správne pochopenie fungovania spoločnosti, pre prognózovanie jej ďalšieho vývoja, či pre zaujatie kvalifikovaných stanovísk k spoločenským a ekonomickým otázkam. Grafové a mapové vizualizácie na Open Data Bratislava prinášajú prehľad najrôznejších výsledkov sčítania obyvateľov, domov a bytov z roku 2011 v Bratislave.

Ak sa v roku 2021 sčíta čo najvyšší počet obyvateliek a obyvateľov, mestu to prinesie:

  •    vyššiu bezpečnosť v meste
  •    viac parkovacích domov a garáží
  •    krajšie a udržiavanejšie cesty bez výtlkov, viac opravených chodníkov, zastávok MHD a viac bezbariérových     priechodov
  •    modernejšie, dostupnejšie a krajšie verejné priestranstvá
  •    viac zelene a jej kvalitnejšia údržba
  •    rozvoj dopravy, kultúry, bývania či podpory sociálne znevýhodnených

Bližšie informácie o sčítaní nájdete na webovej stránke www.bratislavasarata.sk. V prípade potreby sa obyvatelia budú môcť informovať aj na infolinke 0800 222 888 alebo na bratislavasarata@bratislava.sk.


 


 Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku

 /1 >> nasledujúci


NAJNOVŠIE VIDEÁ

                                                                          Celý archív

NOVINKY Z TV BRATISLAVA

Image in photogallery
Minulý rok v TV Bratislava - najmä nové tváre (476)
19.1.2021 23:34
Minulý rok priniesol TV Bratislava mnoho zmien. Za úspešnosťou a dlhoročným pôsobením na trhu vďačíme dobrým vzťahom. Tie sme prehĺbili v našej redakcii, keď sme poskladali nový tím ľudí, ktorí žijú televíziou a mediálnym dianím. Skladá sa z rôznych typov osobností z rôznych kútov Slovenska.


Image in photogallery
Bez publika? Ale nie bez kultúry! Pravý Bratislavčan bez kultúry nebude.  (7360)
12.11.2020 21:52
Bratislavské pódiá sú zatvorené a preto udalosti z koncertov a iných kultúrnych podujatí prinášame priamo do vašej obývačky - naživo na TV Bratislava! Zrušené akcie, zatvorené priestory, nezamestnaní a neistí umelci. Kultúrne podujatia sa pred živým publikom nerobia. TV Bratislava ...TV Bratislava, Prokopova 1, 851 01 Bratislava
redakcia@tvba.sk, produkcia: 0903 638 686

TV Bratislava je držiteľom licencie pre televízne vysielanie TD 142/2014.

TOPlistTV Bratislava, Prokopova 1, 851 01 Bratislava
redakcia@tvba.sk, produkcia: 0903 638 686

TV Bratislava je držiteľom licencie pre televízne vysielanie TD 142/2014.

TOPlist© Copyright 2011 Televízia Bratislava | Tvorba web stránok

Súbory cookie používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalšie informácie nájdete na stránke ako používame súbory cookies
SÚHLASÍM    Odmietam