Bratislavský Climathon priniesol nápad, ako zrýchliť trasy MHD

28.10.2021 12:35 | Zdroj: Magistrát HM SR

Uplynulý víkend sa konal druhý ročník mestského Climathonu, podujatia, ktoré na 48 hodín spojilo kreatívne tímy v riešení výziev hlavného mesta. Počas víkendu 22.-24. októbra sa v priestoroch coworkingového priestoru stretlo 70 ľudí a ďalších 50 sa pripojilo online. Víťazné riešenie ukazuje, ako zefektívniť trasy MHD na miestach, kde je výrazne pomalšia ako cesta autom.

Výzvou druhého ročníka bola odolná Bratislava, ktorá sa stará o svojich obyvateľov a prostredie. Tímy dátových analytikov, programátorov, politológov, dizajnérov či enviromentálnych expertov na ekológiu sa zamerali na dátové modely a riešenia vytvorenia elektronabíjacej siete, mapovania zmien klímy a dopadov na konkrétne lokality v meste či zachovanie biodiverzity a opeľovačov.

Tímy pracovali počas víkendu s reálnymi dátami, ktoré pre Climathon okrem mesta Bratislava aj jej organizácií (OLO, Metropolitný inštitút) poskytli aj spoločnosti Swiss Re, ZSE, Solargis, Meteomatics a PowereX. Počas celej akcie boli pre účastníčky a účastníkov k dispozícií aj experti z platformy na analýzu dát Databricks.

Eva Streberová ako jedna z mentoriek motivovala tímy k tomu, aby sa pozerali do budúcna a predstavili si, že ich analytický nástroj, ktorý vyhodnocuje dopady extrémneho sucha, klesajúceho množstva zrážok, či rastúce znečistenie, ovplyvní tvorbu územného plánu.

Počas víkendu zapojené tímy vytvorili celkovo 15 projektov zameraných na zmiernenie dopadov klimatických zmien v Bratislave. Porota pri výbere víťazných riešení posudzovala nasledovné kritéria: či prispieva k riešeniu problémov mesta, či sa riešenie dá reálne nasadiť, jeho užitočnosť a inovatívnosť. Všetky predstavené projekty spája dôraz na využívanie dát a zapojenie obyvateliek a obyvateľov.

Víťazný tím KANthon prišiel s nápadom ako porovnávať a vyhodnocovať dĺžku cesty autom s mestskou hromadnou dopravou medzi rôznymi miestami v Bratislave. Vďaka tomu môže mesto aj obyvatelia vedieť, ktoré trasy sú rýchlejšie autom a ktoré MHD.

“Druhý ročník bol pre nás intenzívnym zážitkom. Tým, že bolo podujatie hybridné a mohli sme s tímami stráviť čas aj osobne, čerpali sme z týchto stretnutí inšpiráciu. Príjemne nás prekvapila kvalita tímov, ich zapálenie a riešenia, ktoré sa im za 48 hodín podarilo vytvoriť. Vážim si čas našich kolegýň a kolegov, ktorí strávili čas konzultovaním a mentorovaním tímov a pomohli smerovať ich riešenia. Verím, že budeme mať príležitosť ich s nimi rozvíjať ďalej,

podobne ako s viacerými tímami z minulého roka,” vysvetľuje Petra Dzurovčinová, splnomocnenkyňa hlavného mesta pre inovácie.

Hlavným partnerom bratislavského Climathonu bola zaisťovacia spoločnosť Swiss Re. „Klimatická zmena sa týka každého jedného z nás. Sme radi, že sme už druhý rok mohli spolupracovať s hlavným mestom Bratislava a podporiť Climathon. Ciele Climathonu sú v súlade s naším poslaním, robiť svet odolnejším. Účastníci tohtoročného Climathonu dokázali vytvoriť užitočné a najmä implementovateľné riešenia a už po druhýkrát ukázali, že Bratislava je mesto inovácií,“ hovorí Nima Motazed, výkonný riaditeľ Swiss Re Slovensko.

Climathon, ktorý je súčasťou globálnej iniciatívy, organizovalo mesto Bratislava spolu s inovačnou poradenskou spoločnosťou Civitta, hlavným partnerom Swiss Re, partnermi ZSE, Vacuumlabs a komunitným partnerom HubHub. Climathon je iniciatíva európskej organizácie EIT Climate-KIC, ktorá má za cieľ podporovať zavádzanie zelených riešení v rámci EÚ.

Najlepšie riešenia:

1. miesto

Víťazné riešenie priniesol tím KANthon, ktorý ukazuje ako zefektívniť trasy MHD na miestach, kde je výrazne pomalšia ako cesta autom.

2. miesto

Tím s menom Ecothusiasts vytvoril nástroj na identifikáciu tepelných ostrov v rôznych častiach miesta na základe viacerých faktorov. Mesto môže vďaka tomu napríklad modelovať ako sa zmení teplota na danej ulici napr. po výsadbe stromov.

3. miesto

Riešenie UnderBranc zefektívňuje zber odpadu tým, že umožňuje obyvateľom jednoducho oznámiť, že smetný kôš je plný.Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print


Všetky videá nájdete aj na našom Youtube kanáli, odkiaľ si ich môžete vziať a umiestniť na svoju webovú stránku.


YT kanál TV Bratislava

Staňte sa odberateľom nášho kanála. Ďakujeme :-)


 

Diskusia k článku

 /1 >> nasledujúci


 

INFORMÁCIE Z MESTA

Image in photogallery
Stalo sa 24. 01. 2022 (94)
24.1.2022 09:03
Bratislava hľadá nového riaditeľa pre mestské múzeum, čakať ho budú aj zásadné projekty múzea. Najväčšiu časť po slovenskej majorite v hlavnom meste predstavuje maďarská menšina. Bratislava reaguje na sčítanie obyvateľstva a rozdiel 20 000 ľudí si žiada vysvetliť.
 

NOVINKY Z TV BRATISLAVA

Image in photogallery
Región je bližšie a vie sa o ňom viac (6352)
26.5.2021 23:56 | TVBA
Mediálna scéna sa v dôsledku online internetovému priestoru časom mení. Ale nielen na Slovensku stále je televízne médium najdôveryhodnejší zdroj informácií, kým sociálne siete sú v rebríčku na konci. ...


Image in photogallery
Úspech, na ktorý sme hrdí (4687)
26.5.2021 16:15 | TVBA
Väčšina správ, ktoré ovplyvňujú náš každodenný život sa deje v regiónoch. Teda presne tam, kde žijeme. Nie sú to vždy bulvárne senzácie a komédia ako vo veľkej politike Sú to niekedy maličkosti ako zasadený ...Sme tu pre ľudí, ktorí sa zaujímajú o svoje okolie.
Analyzujeme, hľadáme odpovede, témy riešime detailnejšie.
Informujeme pravdivo - stačí sa pozrieť z okna.
Nenapodobňujeme. Sami sme si vybrali, že chceme byť iní - dôvernejší.
Inzercia u nás = vzájomne si pomôžeme rásť.

redakcia@tvba.sk
Produkcia: 0903 638 686

City TV, s.r.o., Prokopova 1, 851 01 Bratislava 
IČO: 35955511,IČ DPH: SK2022066420
Držiteľ licencie pre TV vysielanie TD 142/2014.


redakcia@tvba.sk
Produkcia: 0903 638 686

City TV, s.r.o., Prokopova 1, 851 01 Bratislava 
IČO: 35955511,IČ DPH: SK2022066420
Držiteľ licencie pre TV vysielanie TD 142/2014.
© Copyright 2011 Televízia Bratislava | Tvorba web stránok

Súbory cookie používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalšie informácie nájdete na stránke ako používame súbory cookies
SÚHLASÍM    Odmietam