Divadlo Nová scéna vychádza v ústrety zdravotne znevýhodneným divákom – nepočujúcim, dyslektikom, aj divákom na vozíčku.

19.10.2021 10:14 | Zdroj: Divadlo Nová scéna

Divadlo Nová scéna uvedie 24. októbra 2021 druhýkrát vo svojej histórii predstavenie simultánne tlmočené do slovenského posunkového jazyka. Bude to komédia Výstup o troch priateľoch, ktorí putujú na vrchol hory s cieľom prekonať samých seba aj krízu stredného veku.  Divadlo vychádza v ústrety aj dyslektikom a divákom na vozíčku.

Divadlo pre všetkých, také je heslo Divadla Nová scéna, ktoré postupne rozširuje okruh svojich divákov aj o zdravotne znevýhodnených občanov.

24. októbra 2021 o 18.00 hod. uvedie špeciálne predstavenie komédie Výstup, simultánne tlmočené do slovenského posunkového jazyka. Už minulú divadelnú sezónu Divadlo Nová scéna uviedlo prvýkrát vo svojej histórii takto tlmočenú komédiu Aj muži majú svoje dni, čo sa stretlo s veľkým ohlasom u nepočujúcich i počujúcich divákov. Potvrdzuje to aj Michal Hefty, riaditeľ OZ Myslím – centrum kultúry Nepočujúcich, režisér a prekladateľ do posunkového jazyka: „Ohlasy nepočujúcich divákov boli úžasné, to sme vôbec nečakali, neskôr sa ma stále pýtali, či budú ďalšie nové predstavenia. Preto som rád, že spolupráca s Divadlom Nová scéna pokračuje a pred nami je ďalšia výzva – simultánne tlmočená komédia Výstup, v ktorej bude troch hercov na javisku tlmočiť do slovenského posunkového jazyka trojica tlmočníčok. Keďže ide o konverzačnú komédiu, veľmi dôkladne sme pracovali na preklade scenára do posunkového jazyka a skúšali tlmočenie.“

Umelecké tlmočenie divadelného predstavenia je špecifické, každá postava – herec má svojho tlmočníka, ktorý zároveň s ním nielen tlmočí obsah a význam slov a viet, ale aj vyjadruje pocity, používa mimiku, gestá. Sledovať takýto preklad je vlastne divadlo na divadle. Skúsená tlmočníčka do posunkového jazyka Barbara Randušková si tlmočenie v Divadle Nová scéna rada zopakuje, rovnako ako jej kolegyne: „ Opäť budeme tri ženy tlmočiť troch chlapov, medzi tlmočníkmi je veľmi málo mužov, a tých, ktorí by sa venovali divadelnému tlmočeniu tobôž, ale to na kvalite prekladu vôbec neuberá.“ Na návrat do Divadla Nová scéna sa teší, aj keď to vôbec nie je jednoduché: „Tlmočenie komédie je pre nás ťažký oriešok. Vedieť vtipné dialógy a poznámky pretlmočiť tak, aby sa naraz zasmial aj Nepočujúci aj počujúci divák, je to najťažšie, čo pri takomto preklade ale musíme zvládnuť. Sú to rôzne slovné hračky, skryté významy, metafory, ktoré nám pri preklade dávajú zabrať. 
Veľa ľudí si myslí, že tlmočník pri tlmočení divadelného predstavenia scenár nepotrebuje, stačí sa postaviť a ísť naostro. Je to však omyl. Analýza textu pred predstavením je veľmi dôležitou časťou samotnej prípravy, ktorá keby sa nekonala, Nepočujúci by mohli prísť o rôzne metafory, druhý či tretí význam vyjadreného alebo by sa mohli stratiť v súvislostiach.  Pri naštudovaní predstavenia nám veľmi pomohla aj videonahrávka, vďaka ktorej sme si mohli upresniť to, čo v scenári nebolo.“

Dramaturg a režisér oboch komédií Svetozár Sprušanský:

„Aj pre mňa, ako pre skúseného divadelníka, bolo prvé predstavenie tlmočené do slovenského posunkového jazyka obrovským zážitkom. A to v neuveriteľnej schopnosti profesionálnych tlmočníkov sprostredkovať nepočujúcim divákom desiatky slovných gagov - ich kvalitu a presné vypointovanie. Sprostredkovať im množstvo komediálnych situácií,  aj  celkovú energiu hereckej hry. Za to všetko im patrí môj obdiv a uznanie. Keby som to nezažil - neuverím. Bolo to pre nás - tvorcov, hercov aj všetkých divákov - obohacujúce a vzájomne inšpirujúce. Preto všetkých pozývam na predstavenie komédie Výstup už 24. októbra o 18.00 hod. v Divadle Nová scéna. Pôjde o predstavenie s neobvyklou "pridanou hodnotou". Pre nepočujúcich, ale predovšetkým pre nás, počujúcich.“ 

Súčasťou spolupráce bude aj nakrútenie špeciálneho záznamu s tlmočením, aby si ho mohli neskôr online pozrieť z knižnice na web stránke divadla nepočujúci diváci na celom Slovensku.

Mesiac október je aj mesiacom zvyšovania povedomia o dyslexii. V rámci pomoci dyslektikom sa web stránka divadla dá prekliknúť do špeciálneho fontu pre dyslektikov, ktorým sa tak uľahčuje čítanie informácií o jednotlivých predstaveniach, programe a pod.
Ťažkosťami s osvojovaním si čítania má podľa štatistík 4-8% školskej populácie, čo znamená, že na 20 detí v triede pripadá jedno až dve deti s dyslexiou. Tým sa dlhodobo venuje aj prof. Eva Gajdošová: „Treba vysloviť Divadlu Nová scéna poďakovanie, že myslelo na mladých ľudí so špecifickými poruchami učenia – dyslexiou a pripravilo im upravené písmo, pomocou ktorého sa im ľahšie prečítajú požadované informácie o predstaveniach a nestratia chuť sa o nich čo najviac dozvedieť.“ Okrem toho si návštevníci divadelného webu nájdu aj podrobné informácie o tom, čo dyslexia je, aké má prejavy a ako sa s deťmi s touto poruchou pracuje. 

V Divadle Nová scéna sa myslelo aj na divákov na vozíčku. Okrem bezbariérovej lóže, z ktorej môže predstavenie na balkóne sledovať vozíčkar so sprievodom, pribudla v tejto sezóne aj toaleta, špeciálne upravená pre ich potreby.
„Sme radi, že sme splatili dlh voči divákom na vozíčku a ich komfort pri sledovaní predstavení sa tak zvýši,“ podčiarkla generálna riaditeľka Divadla Nová scéna Ingrid Fašiangová.


 Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku

 /1 >> nasledujúci


 

INFORMÁCIE Z MESTA

Image in photogallery
Stalo sa 03. 12. 2021 (163)
3.12.2021 08:42
Slovenská pošta upravuje doručovanie niektorých doporučených zásielok a balíkov. Primátor Matúš Vallo s primátormi ďalších hlavných miest V4 diskutovali online s americkými kongresmanmi. DPB by už čoskoro mohol byť prvým dopravcom s flotilou vodíkových autobusov na Slovensku a v Česku.
 

NOVINKY Z TV BRATISLAVA

Image in photogallery
Región je bližšie a vie sa o ňom viac (4430)
26.5.2021 23:56 | TVBA
Mediálna scéna sa v dôsledku online internetovému priestoru časom mení. Ale nielen na Slovensku stále je televízne médium najdôveryhodnejší zdroj informácií, kým sociálne siete sú v rebríčku na konci. Hneď za celoplošnými televíziami ...


Image in photogallery
Úspech, na ktorý sme hrdí (3293)
26.5.2021 16:15 | TVBA
Väčšina správ, ktoré ovplyvňujú náš každodenný život sa deje v regiónoch. Teda presne tam, kde žijeme. Nie sú to vždy bulvárne senzácie a komédia ako vo veľkej politike Sú to niekedy maličkosti ako zasadený strom či natreté lavičky ...Možnosti sledovania

Prieskum sledovanostiTOPlist


O nás + naše služby

TV BRATISLAVA
City TV, s.r.o.
Prokopova 1
851 01 Bratislava

IČO: 35955511, IČ DPH: SK2022066420
TV Bratislava je držiteľom licencie pre televízne vysielanie TD 142/2014.


Produkcia: 0903 638 686    redakcia@tvba.sk


O nás + naše služby

TV BRATISLAVA
City TV, s.r.o.
Prokopova 1
851 01 Bratislava

IČO: 35955511, IČ DPH: SK2022066420
TV Bratislava je držiteľom licencie pre televízne vysielanie TD 142/2014.


Produkcia: 0903 638 686    redakcia@tvba.sk
© Copyright 2011 Televízia Bratislava | Tvorba web stránok

Súbory cookie používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalšie informácie nájdete na stránke ako používame súbory cookies
SÚHLASÍM    Odmietam