Do Vtáčieho maratónu sa tento rok môže zapojiť každý

5.5.2021 11:51 | Zdroj: Ochrana dravcov na Slovensku

Slovenská ornitologická spoločnosť BirdLife Slovensko, Ochrana dravcov na Slovensku a watching.sk sa rozhodli 8.5.2021 zapojiť Slovensko do Svetového dňa migrujúceho vtáctva v rámci, ktorého sa koná súťaž pozorovateľov vtáctva „Svetový veľký deň“ (Global Big day). Slovenskí birdwatcheri a ornitológovia sa ku aktivitám v tento medzinárodný deň pripoja v rámci súťaže nazvanej „Vtáčí maratón“. V rámci neho bude súťažnou úlohou za 24 hodín zaznamenať čo najviac druhov našich operencov. Organizácie očakávajú zapojenie desiatok profesionálnych aj začínajúcich ornitológov.

Minulý rok bol vytvorený svetový rekord, kedy za 1 deň birdwatcheri zo 175 krajín sveta zaznamenali až 2,1 milióna vtákov a to až skoro 6500 rôznych druhov. Do Svetového veľkého dňa sa zapojilo viac ako 50 000 ľudí.

„Touto akciou by sme chceli zapojiť ornitológov ako aj pozorovateľov vtáctva do mapovania vtáctva na Slovensku, pričom údaje budú použité do pripravovaného atlasu vtáctva Slovenska a pre ochranu prírody“, hovorí Jozef Ridzoň zo SOS/BirdLife Slovensko.

„Aby boli údaje o pozorovaní vtáctva využiteľné a hodnotné, je potrebné ich zadať do databázy Aves priamo, alebo cez aplikáciu eBird. Každý, kto sa chce zapojiť do súťaže, uvedie pri údajoch poznámku „big day“, prípadne „vtáčí maratón“,“ hovorí Lucia Deutschová z Ochrany dravcov na Slovensku. „Za jediný deň je možné zaznamenať dokonca až 150 druhov vtáctva.“ dodáva.

„V rámci svetového veľkého dňa súťažia medzi sebou aj jednotlivé krajiny, a preto sme sa rozhodli na Slovensku uskutočniť súťaž, aby sme motivovali čo najväčší počet pozorovateľov vtáctva.“ hovorí Ján Dobšovič z watching.sk. „Vyhlásenie víťazov ako aj žrebovanie o množstvo cien sa uskutoční vo štvrtok 13. mája.“ upresňuje Dobšovič. Medzi cenami budú rôzne tričká, odznaky, vtáčia búdka, ale aj kurz poznávania vtáčích hlasov či poldenný zájazd na Neziderské jazero.

Veríme, že sa do akcie zapojí čo najviac ľudí, aby Slovensko obsadilo čo najvyššie miesto pri zostavení celkového prehľadu zúčastnených krajín. O podmienkach súťaže budeme informovať na našich webových stránkach a sociálnych sieťach,“ uzatvára Dobšovič.

Kontakty:

Watching.sk: Ján Dobšovič, info@watching.sk, 0903 751 330

SOS/BirdLife Slovensko: Jozef Ridzoň, ridzon@vtaky.sk, 0902 222 160

Ochrana dravcov na Slovensku: Tomáš Veselovský, veselovsky@dravce.sk, 0905 279 862

Viac informácií na: https://www.watching.sk/sk/vtaci-maraton/

 Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

 /1 >> nasledujúci


NAJNOVŠIE VIDEÁ

                                                                          Celý archív

NOVINKY Z TV BRATISLAVA

Image in photogallery
Región je bližšie a vie sa o ňom viac (240)
26.5.2021 23:56 | TVBA
Mediálna scéna sa v dôsledku online internetovému priestoru časom mení. Ale nielen na Slovensku stále je televízne médium najdôveryhodnejší zdroj informácií, kým sociálne siete sú v rebríčku na konci. Hneď za celoplošnými televíziami Markíza, RTVS, JOJ a TA3 v  sledovanosti ...


Image in photogallery
Úspech, na ktorý sme hrdí (258)
26.5.2021 16:15 | TVBA
Väčšina správ, ktoré ovplyvňujú náš každodenný život sa deje v regiónoch. Teda presne tam, kde žijeme. Nie sú to vždy bulvárne senzácie a komédia ako vo veľkej politike Sú to niekedy maličkosti ako zasadený strom či natreté lavičky v parku. Občas sa udeje aj niečo väčšie. ...TV Bratislava, Prokopova 1, 851 01 Bratislava
redakcia@tvba.sk, produkcia: 0903 638 686

TV Bratislava je držiteľom licencie pre televízne vysielanie TD 142/2014.

TOPlistTV Bratislava, Prokopova 1, 851 01 Bratislava
redakcia@tvba.sk, produkcia: 0903 638 686

TV Bratislava je držiteľom licencie pre televízne vysielanie TD 142/2014.

TOPlist© Copyright 2011 Televízia Bratislava | Tvorba web stránok

Súbory cookie používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalšie informácie nájdete na stránke ako používame súbory cookies
SÚHLASÍM    Odmietam