Recyklácia textilu v mestách

25.10.2021 14:52 | Zdroj: TS ÚMS

Zástupcovia Únie miest Slovenska (ÚMS) sa v októbri zúčastnili praktickej exkurzie o problematike recyklácie textilu. Organizátorom bol expertný partner ÚMS a jeho odborníci z Inštitútu cirkulárnej ekonomiky INCIEN. Čo sa bude ďalej diať v mestách s vyhodeným oblečením? Aj to je výzva, ktorá nás čaká v najbližšom období v oblasti odevov a textilu. Dilemy postavenia zberových spoločností, recyklátorov, či ako bude vyzerať zavedenie recyklácie textilu v našich mestách od 01.01.2025.

Aj to boli kľúčové témy exkurzie Trash Tour „Móda ale odpad? Od jeho zberu, prepravy až po zhodnotenie“. Cieľom exkurzie bolo prepojiť odbornú verejnosť s praxou a ukázať zákonodarcom zblízka veci, o ktorých rozhodujú. Jana Červenáková, výkonná viceprezidentka ÚMS: „Exkurzia Trash Tour, určená pre odbornú verejnosť, je výborným prepojením štátnej správy s verejnou správou a praxou, pre ktoré sú zákony tvorené. Aj textil je oblasťou, ktorá sa týka sa každého z nás. Vieme, že rýchla móda je veľkým celospoločenským problémom a významným faktorom, ktorý zasahuje do kvality životného prostredia.

Slovenské mestá sa touto problematikou budú musieť začať vážnejšie zaoberať.“ Účastníci sa počas exkurzie pozreli na to, ako takýto zber zabezpečuje spoločnosť Ekocharita, ktorá už dlhodobo realizuje zber textilu v mestách a obciach. Čo sa s vyzbieraným textilom deje ďalej a akú cestu absolvuje po zbere vysvetlili odborníci v spoločnosti SK-TEX, ktorá recykluje textil od roku 1998 tak, aby sa maximálne využil jeho potenciál. Trash tour sa zúčastnili aj zástupcovia členských miest ÚMS Bratislavy a Trenčína, Organizácie zodpovednosti výrobcov Natur-Pack, Ministerstva životného prostredia SR, konzultačnej spoločnosti, študenti Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského a Ekonomickej univerzity. Textil je špecifický produkt a týka sa každého z nás.

Rýchla móda je jednou z významných oblastí, ktorá ovplyvňuje kvalitu životného prostredia, ako aj nastavenie sociálnych politík v krajinách s masovou výrobou. Jednou z reakcií na riešenie tohto problému je aj plánované zavedenie povinnosti oddeleného zberu textilného odpadu. Tá bude zavedená od 01.01.2025 v rámci celej EÚ. Slovenská republika sa na ňu tiež musí pripraviť, v súčasnosti však žiaden návrh systému neexistuje. Aj na základe zrealizovanej Trash tour MŽP SR avizovalo vytvorenie pracovnej skupiny pre nastavenie systému zberu a zhodnocovania textilu.

Odpovedá Zuzana Čachová, expertka ÚMS pre životné prostredie

1. Prečo je téma, z pohľadu mesta, aktuálna a aké benefity táto skúsenosť mala pre Vás, ako pre zástupcu ÚMS?

Od roku 2025 vzniká našim samosprávam (a aj všetkým členským štátom EÚ) nová povinnosť - zaviesť triedený zber textilu. Ten je v súčasnosti dobrovoľný a zavedený je len v niektorých mestách. Aktuálne funguje na princípe samofinancovania. Tým, že to bude nová povinnosť a nie je ešte úplne jasné v akom rozsahu bude potrebné jej zabezpečenie, je táto téma pre mestá veľmi aktuálna. Jeden krát vidieť je efektívnejšie, ako sto krát počuť a Trash Tour za textilom odhalil, že problematika zberu, pretrieďovania a následného spracovávania textilu vôbec nie je taká jednoduchá, ako sa možno javí. Pre ďalšie použitie typu „second hand“ slúži len nepoškodený textil, ostatné veci musia byť roztriedené podľa kvality textilu a požiadaviek spracovateľa, aby sa dostali na recykláciu. Môže tak z toho vzniknúť napr. izolačný materiál, zvyšok musí ísť na skládku. Na Slovensku nie je dostatok spracovateľov textilu a nie je zatiaľ ani určená finančná zodpovednosť za nakladanie s týmto odpadom.

2. Ako hodnotíte diskusiu so zástupcami MŽP SR? Na čom ste sa dohodli, aké sú najbližšie plány v rámci spoločnej spolupráce?

Účasť MŽP SR, ako aj ostatných platforiem, na tejto akcii vytvorila priestor na vzájomnú výmenu skúseností z rôznych pohľadov a definovanie si pálčivých problémov, ktoré nový zber môže priniesť. Je nevyhnutné zadefinovať legislatívu týkajúcu sa tejto povinnosti a určiť jednotlivé zodpovednosti, vrátane tej finančnej za celú túto aktivitu. Z pohľadu miest sa nám javí ako správna cesta – systém rozšírenej zodpovednosti výrobcov, aby výrobca už pri výrobe takéhoto produktu cítil zodpovednosť aj za jeho likvidáciu a bol motivovaný vyrábať to, čo je možné recyklovať. MŽP SR avizovalo vytvorenie odbornej pracovnej skupiny, ktorá by sa touto problematikou zaoberala, aby sa legislatíva, rozsah tejto povinnosti a jednotlivé zodpovednosti za ne, nastavili realizovateľne.

3. V čom vidíte ešte ďalšie výzvy v tejto oblasti?

Už v súčasnosti vieme, že spracovateľské kapacity na tento typ odpadu nie sú dostatočné, a to v podstate zatiaľ nevieme predpokladať o aké reálne vyzbierané množstvá pôjde, ak tento zber bude zavedený plošne všade. Preto je nevyhnutné naštartovať procesy, ktoré budú viesť k chuti investorov budovať linky a zariadenia, ktoré sa budú vedieť o tento špecifický textilný odpad postarať. Je nutné predísť tomu, že sa po zbere a pretriedení zistí, že tento odpad musí ísť na skládku, lebo ho nie je kde efektívne zrecyklovaťZdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku

 /1 >> nasledujúci


 

INFORMÁCIE Z MESTA

Image in photogallery
Stalo sa 03. 12. 2021 (164)
3.12.2021 08:42
Slovenská pošta upravuje doručovanie niektorých doporučených zásielok a balíkov. Primátor Matúš Vallo s primátormi ďalších hlavných miest V4 diskutovali online s americkými kongresmanmi. DPB by už čoskoro mohol byť prvým dopravcom s flotilou vodíkových autobusov na Slovensku a v Česku.
 

NOVINKY Z TV BRATISLAVA

Image in photogallery
Región je bližšie a vie sa o ňom viac (4430)
26.5.2021 23:56 | TVBA
Mediálna scéna sa v dôsledku online internetovému priestoru časom mení. Ale nielen na Slovensku stále je televízne médium najdôveryhodnejší zdroj informácií, kým sociálne siete sú v rebríčku na konci. Hneď za celoplošnými televíziami ...


Image in photogallery
Úspech, na ktorý sme hrdí (3293)
26.5.2021 16:15 | TVBA
Väčšina správ, ktoré ovplyvňujú náš každodenný život sa deje v regiónoch. Teda presne tam, kde žijeme. Nie sú to vždy bulvárne senzácie a komédia ako vo veľkej politike Sú to niekedy maličkosti ako zasadený strom či natreté lavičky ...Možnosti sledovania

Prieskum sledovanostiTOPlist


O nás + naše služby

TV BRATISLAVA
City TV, s.r.o.
Prokopova 1
851 01 Bratislava

IČO: 35955511, IČ DPH: SK2022066420
TV Bratislava je držiteľom licencie pre televízne vysielanie TD 142/2014.


Produkcia: 0903 638 686    redakcia@tvba.sk


O nás + naše služby

TV BRATISLAVA
City TV, s.r.o.
Prokopova 1
851 01 Bratislava

IČO: 35955511, IČ DPH: SK2022066420
TV Bratislava je držiteľom licencie pre televízne vysielanie TD 142/2014.


Produkcia: 0903 638 686    redakcia@tvba.sk
© Copyright 2011 Televízia Bratislava | Tvorba web stránok

Súbory cookie používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalšie informácie nájdete na stránke ako používame súbory cookies
SÚHLASÍM    Odmietam