Sčítače už zaznamenali takmer milión chodcov

16.6.2021 11:19 | Zdroj: Magistrát HM SR

Najobľúbenejším dňom Bratislavčanov a Bratislavčaniek na prechádzky je sobota, najčastejšie sa prechádzajú medzi druhou a piatou popoludní. Vyplýva to z údajov, ktoré poskytujú sčítače na dôležitých peších trasách v meste. Tieto dáta nájdu záujemcovia v novej aplikácii Chodci Bratislavy, ktorú bratislavská radnica spustila tento týždeň v rámci svojho transparentného portálu www.opendata.bratislava.sk/page/pedestrians.

V sledovanom období od vlaňajšieho septembra do konca mája mestské sčítače zaregistrovali takmer 1 milión chodcov. Je to o 70 percent viac, ako bolo prejazdov na bicykli. Celkovo najviac chodcov, spolu 216 940, bolo zaznamenaných v mesiaci máj.

V hlavnom meste aktuálne fungujú tri sčítacie senzory pre chodcov - na Starom moste, na Dvořákovom nábreží a na Dolnozemskej ulici. Ide o viacsenzorové zariadenia, ktoré zbierajú informácie o počte prejazdov bicyklom, o počte prechodov chodcov a aj o kvalite ovzdušia na danom mieste.

Najviac chodcov bolo sčítaných na Dvořákovom nábreží, za sledované obdobie ich tadiaľto prešlo vyše pol milióna, teda viac ako polovica všetkých sčítaných. Na Starom moste sčítače zaznamenali 390 362 chodcov. Na Dolnozemskej bol sčítač nainštalovaný až koncom apríla, zatiaľ stihol zaznamenať viac ako 70 tisíc prechodov.

Počet chodcov podľa mesiacov:

https://app.powerbi.com/view?r=eyJrIjoiZjQwMzllMzAtZWE2NC00MTRkLWJlZDgtMmYzNzE2YWZjMWQ3IiwidCI6ImZlNjllNzRlLTFlNjYtNGZjYi05OWM1LTU4ZTRhMmQyYTA2MyIsImMiOjl9

Najobľúbenejšie dni na vychádzky pre obyvateľov a obyvateľky hlavného mesta sú soboty a nedele. Ukazujú to dáta zo všetkých troch sčítačov. Napríklad na nábreží počas mája prešlo priemerne 2 844 chodcov za deň. Počas víkendu bol priemerný počet chodcov za deň 3 125. Dlhodobo priemerný hodinový počet chodcov je na tomto mieste 90, cez víkend sa toto číslo zvyšuje na priemerne 131 prechodov za hodinu. „Ako ukazujú dáta z aplikácie, najvyťaženejšie časy sú medzi druhou a piatou hodinou poobede, kedy sa priemerný počet chodcov za hodinu zvyšuje až na 338,“ hovorí Pavol Škápik, šéf dátových analytikov mesta Bratislava.

Údaje o počte chodcov môžu pomôcť samospráve napríklad v efektívnej údržbe chodníkov. Dáta o obľúbenosti daných lokalít a návštevnosti prírody zas môže mesto lepšie využiť pri plánovaní a zveľaďovaní verejných priestranstiev a ich následnej údržbe. „Najmä Starý most slúži nielen na oddych, ale aj na dochádzanie do zamestnania či do školy. Na petržalskej strane na most nadväzuje napríklad nový Tyršák, môžeme sledovať značný pohyb ľudí aj cez počty chodcov z druhej strany Dunaja,“ dopĺňa Škápik.

Aplikácia Chodci BA podobne ako aplikácia Cyklo BA, ktorá funguje od septembra minulého roku, sleduje celkový počet prechodov podľa mesiaca, priemerný počet prechodov za 24 hodín podľa mesiaca, priemerný počet prechodov podľa dňa prechodu, či priemerný počet prechodov podľa času prechodu.

Transparentný portál opendata.bratislava.sk, ktorého súčasťou sú aj spomínané appky Cyklo BA a Chodci BA, spustil bratislavský magistrát v septembri 2019. K dnešnému dňu poskytuje viac ako 13-tisíc datasetov zo života v našom meste, z oblastí ako obyvateľstvo, demografia, ekonomika, kultúra, šport, voľný čas a iné.


 


 

 


 

 Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku

 /1 >> nasledujúci


NAJNOVŠIE VIDEÁ

                                                                          Celý archív

NOVINKY Z TV BRATISLAVA

Image in photogallery
Región je bližšie a vie sa o ňom viac (576)
26.5.2021 23:56 | TVBA
Mediálna scéna sa v dôsledku online internetovému priestoru časom mení. Ale nielen na Slovensku stále je televízne médium najdôveryhodnejší zdroj informácií, kým sociálne siete sú v rebríčku na konci. Hneď za celoplošnými televíziami Markíza, RTVS, JOJ a TA3 v  sledovanosti ...


Image in photogallery
Úspech, na ktorý sme hrdí (633)
26.5.2021 16:15 | TVBA
Väčšina správ, ktoré ovplyvňujú náš každodenný život sa deje v regiónoch. Teda presne tam, kde žijeme. Nie sú to vždy bulvárne senzácie a komédia ako vo veľkej politike Sú to niekedy maličkosti ako zasadený strom či natreté lavičky v parku. Občas sa udeje aj niečo väčšie. ...TV Bratislava, Prokopova 1, 851 01 Bratislava
redakcia@tvba.sk, produkcia: 0903 638 686

TV Bratislava je držiteľom licencie pre televízne vysielanie TD 142/2014.

TOPlistTV Bratislava, Prokopova 1, 851 01 Bratislava
redakcia@tvba.sk, produkcia: 0903 638 686

TV Bratislava je držiteľom licencie pre televízne vysielanie TD 142/2014.

TOPlist© Copyright 2011 Televízia Bratislava | Tvorba web stránok

Súbory cookie používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalšie informácie nájdete na stránke ako používame súbory cookies
SÚHLASÍM    Odmietam