Víkend zatvorených hraníc sa uskutoční aj tento rok na viacerých miestach v Bratislave  

4.11.2021 13:17 | Zdroj: BSK

Na Cyklomoste slobody v Devínskej Novej Vsi si opäť pripomenieme dôležitý moment našej histórie. Už po šiesty raz sa symbolicky zatvoria hranice medzi Slovenskom a Rakúskom. Víkend zatvorených hraníc, ktorý je spomienkou na obete železnej opony a komunistického režimu v bývalom Československu, sa uskutoční od 12. do 14. novembra 2021.

 Podujatie, ktoré je súčasťou Festivalu slobody, organizuje Bratislavský samosprávny kraj v spolupráci s Ústavom pamäti národa, OZ v Lepších časoch a mestskou časťou Bratislava - Devínska Nová Ves.

 Program Víkendu zatvorených hraníc je pestrý a uskutoční sa na viacerých miestach v Bratislave.

 Piatok 12. novembra o 9:30 hodine - Devínska Nová Ves, Istracentrum, Hradištná 43

Vzdelávací workshop pre učiteľov: Ohraničená sloboda. Verejný priestor ako nástroj pre vyučovanie pádu komunistickej moci. 

Workshop je zameraný na problematiku vyučovania témy železnej opony, jej pádu a vplyvu na československú spoločnosť. Účastníci sa napr. oboznámia s rôznymi aktivizačnými vyučovacími metódami a získajú metodické materiály.

 Sobota 13. novembra, 11:00, 13:00, 15:00 hodina - zastávka MHD pod Mostom SNP – Devínska Nová Ves

Prehliadka železnej opony dobovým autobusom

Návštevníci sa ocitnú v autentickej atmosfére známej linky č. 29, ktorá premávala pred rokom 1989 z Bratislavy pozdĺž prísne stráženej hranice – železnej opony. Komentovaná prehliadka bude obohatená o kuriózne úteky cez železnú oponu. Podujatie sa uskutoční v režime kompletne zaočkovaní.

 Sobota 13. novembra o 19:00 hodine A2 – Nové župné divadlo, Mickiewiczova 2 Bratislava

Smutná ranná modlitbička

Juraj Nvota a herci divadla Astorka Korzo΄90 predvedú zmes slova a hudby, veršov a populárnych melódií z pera popredných „budovateľov svetlých zajtrajškov“ popretkávaných čítaním z listov „zradcov socialistickej vlasti“. Po predstavení sa uskutoční diskusia. Podujatie sa uskutoční v režime kompletne zaočkovaní.

 Nedeľa 14. novembra, Devínska Nová Ves: 10:00 – 17:00 cez Cyklomost slobody do Rakúska len s Cestovnou doložkou

Spomienkové podujatie

Hranice sa symbolicky uzatvoria ráno o 10:00 hodine a opäť sa otvoria o 17:00 hodine. Cez hranice sa bude možné dostať len s "cestovnou doložkou", ktorú vám organizátori pomôžu na mieste vybaviť.

 O 15:00 hodine sa pod Cyklomostom slobody bude konať tlačová konferencia, ktorá priblíži Projekt Tematická cesta železnej opony. Nasledovať bude sprievodný program. Odznejú napríklad skladby nežnej revolúcie v interpretácii študentov Konzervatória v Bratislave. Počas dňa sa môžu návštevníci zúčastniť aj zaujímavých prednášok. Na tému Bratislava v tieni železnej opony povie viac Peter Mikle z Ústavu pamäti národa. Ľubomír Morbacher z Ústavu pamäti národa zase pripomenie Systémové bezprávie na železnej opone. Súčasťou programu budú aj svedectvá emigrantov. 

 Návštevníci sa môžu pristaviť aj pri makete signálnej steny pod Cyklomostom slobody v Devínskej Novej Vsi, ktorú vybudoval Bratislavský samosprávny kraj na základe nákresov a fotografií v rámci odbornej spolupráce s Ústavom pamäti národa. Predstavuje ukážku ostro stráženej hranice rozdeľujúcej Európu a prekážky, ktoré museli prekonať ľudia túžiaci po živote na Západe. V najbližších dňoch budú na tomto mieste osadené nové informačné tabule, ktoré návštevníkom prinesú množstvo informácií o systéme prísne stráženej hranice v Československu pred rokom 1989. Taktiež budú môcť vidieť veľkoformátové dobové fotografie železnej opony, ktoré budú nainštalované na koloch bývalej signálnej steny. Tieto aktivity sú súčasťou naďalej pokračujúcej spolupráce s Ústavom pamäti národa.

Vyvrcholením podujatia bude pietna spomienka na obete železnej opony. Začne sa o 17tej hodine čítaním mien  42 zdokumentovaných obetí a súčasťou budú aj spomienkové salvy a položenie sviečok k pamätníku.
 Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print


Všetky videá nájdete aj na našom Youtube kanáli, odkiaľ si ich môžete vziať a umiestniť na svoju webovú stránku.


YT kanál TV Bratislava

Staňte sa odberateľom nášho kanála. Ďakujeme :-)


 

Diskusia k článku

 /1 >> nasledujúci


 

INFORMÁCIE Z MESTA

Image in photogallery
Stalo sa 24. 01. 2022 (95)
24.1.2022 09:03
Bratislava hľadá nového riaditeľa pre mestské múzeum, čakať ho budú aj zásadné projekty múzea. Najväčšiu časť po slovenskej majorite v hlavnom meste predstavuje maďarská menšina. Bratislava reaguje na sčítanie obyvateľstva a rozdiel 20 000 ľudí si žiada vysvetliť.
 

NOVINKY Z TV BRATISLAVA

Image in photogallery
Región je bližšie a vie sa o ňom viac (6352)
26.5.2021 23:56 | TVBA
Mediálna scéna sa v dôsledku online internetovému priestoru časom mení. Ale nielen na Slovensku stále je televízne médium najdôveryhodnejší zdroj informácií, kým sociálne siete sú v rebríčku na konci. ...


Image in photogallery
Úspech, na ktorý sme hrdí (4690)
26.5.2021 16:15 | TVBA
Väčšina správ, ktoré ovplyvňujú náš každodenný život sa deje v regiónoch. Teda presne tam, kde žijeme. Nie sú to vždy bulvárne senzácie a komédia ako vo veľkej politike Sú to niekedy maličkosti ako zasadený ...Sme tu pre ľudí, ktorí sa zaujímajú o svoje okolie.
Analyzujeme, hľadáme odpovede, témy riešime detailnejšie.
Informujeme pravdivo - stačí sa pozrieť z okna.
Nenapodobňujeme. Sami sme si vybrali, že chceme byť iní - dôvernejší.
Inzercia u nás = vzájomne si pomôžeme rásť.

redakcia@tvba.sk
Produkcia: 0903 638 686

City TV, s.r.o., Prokopova 1, 851 01 Bratislava 
IČO: 35955511,IČ DPH: SK2022066420
Držiteľ licencie pre TV vysielanie TD 142/2014.


redakcia@tvba.sk
Produkcia: 0903 638 686

City TV, s.r.o., Prokopova 1, 851 01 Bratislava 
IČO: 35955511,IČ DPH: SK2022066420
Držiteľ licencie pre TV vysielanie TD 142/2014.
© Copyright 2011 Televízia Bratislava | Tvorba web stránok

Súbory cookie používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalšie informácie nájdete na stránke ako používame súbory cookies
SÚHLASÍM    Odmietam