Lamačania sa hnevajú, že nemajú zastupiteľstvá v TV Bratislava

12.5.2019 16:32 | TVBA

Od roku 2011 sme nahrávali a vysielali záznamy zo zastupiteľstvá v Lamači. Vždy v piatok večer bol vyhradený vysielačí čas, a občania si rokovanie mohli pozrieť v pohodlí svojho domova.  

Zastupiteľstvá si tak mohli občania pozrieť okrem TV vysielania aj livestream na youtube, priamo v čase rokovania, ale aj kedykoľvej z archívu TV Bratislava.
https://www.tvba.sk/relacie/mz-lamac/

TV Bratislava robila zastupiteľstvá takto:


Nasnímanie na 2 profi kamery (doprava autami, mikrofóny, réžia...), redakčné spracovanie - titulky, to bola práca niekoľkých ľudí na celý deň, aj organizačná + ďalší deň postprodukcia a vkladanie na web po častiach). Niekedy sa rokovalo aj 12 hodín.
Odvysielanie:

  1. Živé vysielanie na Youtube, teda pre netrpezlivých to išlo už v čase čase rokovania.
  2. Vyhradila vysielací čas v programovej štruktúre na odvysielanie záznamu v televízií, vždy v piatok večer a to každý piatok - pre tých čo sa radi pozrú v obývačke na veľkej obrazovke.
  3. Uloženie do archívu na vlastnej stránke pre tých, ktorí radšej pozerajú do PC alebo tabletu, mobilu.

Video bolo možné umiestniť aj na web stránke MČ, len ho tam nedávali. 
A to za cenu cca 5 000 Eur ročne aj vrátane DPH.
Úrad sa rozhodol, že o služby TVBA už nemá záujem. Škoda pre Lamačanov ak neuvidia nezostrihané záznamy v čase a spôsobom, aký im vyhovuje.

 

Čo stalo v Lamači?

Nové vedenie obce nám oznámilo, že nemá záujem o spoluprácu. Ako sme sa z komunikácie dole dozvedeli, dôvodom malo byť ušetrenie tých cca 5 000 Eur ročne. Rozhodli sa, že zastupiteľstvá bude nakrúcať pracovníčka úradu na mobil v podstate bežnou amatérskou technológiou. Ľudia sa ozývajú, lebo si zvykli na pravidelné vysielanie. Po výmene názorov a analýze nákladov sa ukázalo, že MČ neušetrila 5 000 Eur, ale naopak informovanie občanov je o 10 000 Eur ročne drahšie. V televízií záznam nebude, iba  na youtube.

Občania vyčítajú starostovi, že mal takúto vec odkonzultovať s poslancami aj občanmi, dokonca podozrievajú, že niečo skrýva.
Ale občania sa dožadujú vysielania zastupiteľstiev. 

 

Názory z diskusie na FB stránke

 

KK:  Pani Stanka, pravidelne a rada som sledovala s manželom v piatok TVBA!!! Tak aj toto nám zobrali noví poslanci!!!

APK:  Pravdepodobne nechcú, aby sa vedelo, čo poslanci odsúhlasujú, alebo neodsúhlasujú, je to smutné, po toľkých rokoch zrušiť v regionálnej televízii zasadnutie zastupiteľstva v Lamači, boja sa niečoho? Nie je to napadnuteľné? Občania nemajú už možnosť sledovať rozhodnutia poslancov, hanba....

MB Pokiaľ viem záznamy sú naďalej, akurát sa to presunulo na YouTube

DB: MB pokiaľ viete vy... k ostatným sa asi táto správa nedostala... seniori asi nesledujú/nevedia sledovať internet až tak dobre ako mladší Lamačania. Tzn. že asi táto zmena bola slabo komunikovaná

MB: Pani Katarína a písali ste v tejto veci na úrad? Lebo tam sa starosta tvári že všetko robí super keďže sa nikto nesťažuje. Treba napísať jemu, je to efektívnejšie ako sem do skupiny

KB: MB  nepisala, povedala som to rovno na zastupiteĺstve. A prepáčte , akože prečo by som to nemohla napísať aj sem do skupiny? Myslela som , že táto skupina je otvorená všetkým názorom. Alebo som sa mýlila?

PK:  Pokial viem odkomunikovane to nebolo vobec... suhlasila som so setrenim nakladov ak zaznamy budu zabezpecene inak, aj som dala technicke navrhy...co sa tyka zaznamu, ten posledny nepodareny otoceny je tu na fb na oficialnej stranke Lamaca a ako pisal pan B. vyssie, starsi na youtube... ja som osobne na to upozornovala, ze treba spravit na webe priamy odkaz na zaznamy... co sa tyka obyvatelov ktori nemaju internet - tu neprisla ani jedna staznost alebo podnet, ze tieto zaznamy v TV BA obcanom chybaju... co sa tyka nakladov, netreba napln prace zamestnanca uradu zuzit na vyhotovenie zaznamu raz za 6 tyzdnov lebo je to populisticke... teda za mna ak by prisla poziadavka obcanov na tv ba alebo iny sposob ako si zaznam mozu pozriet kedykolvek kedy mozu, budem za...

DB: PK mrzí ma, že zlyhala komunikácia... lebo zbytočne sú len rozhorčení občani.. čo sa týka vyhotovovania záznamu... myslím si, že by bol logický krok vyhotoviť jeden záznam resp. priamo šíriť livestream zo zastupiteľstva (dnes je to bežná vec za minimum nákladov) a následne tento vysielaný a zároveň zaznamenaný záznam rozšíriť na čo najviac platforiem, nakoľko každý občan/užívateľ, preferuje alebo pozná inú platformu na pozeranie. Facebook, youtube, vimeo, napr. aj TV BA, webová stránka lamac.sk a iné.. Každý občan, ktorý by mal záujem pozrieť si takýto záznam, tak by dostal takmer neobmedzenú možnosť pozrieť si ho. Šírenie medzi väčšinu spomenutých platforiem je zadarmo. Tzn. že šírenie záznamu by nestálo takmer nič. Samozrejme bude to chcieť chuť riešiť veci progresívnejšie.. nakoľko žijem v Lamači len 22 rokov, tak som ešte nezistil, či sa táto chuť v radoch úradu/politiky nachádza ????

APK: SPB , to nie je pravda , veľa seniorov a aj iných občanov si pozreli záznam zo zastupiteľstva, vždy v piatok o 23 hod, tak vidieť , že nemáte žiadne informácie a trúfate si tvrdiť že,, v živote si záznam seniori nepozreli na TV BA" a urážate ma, lebo ja som tiež seniorka a záznamy som pravidelne pozerala.

MG: APK  poďme viacerí písať na úrad, že chceme tie prenosy. Vtedy to budú riešiť.

VS : Kým nie je umožnené aby sa dali záznamy sledovať naozaj všetkým, nemalo dôjsť k zastaveniu zaužívaným spôsobom.
A PK prepáčte ale 400 eur mesačne (4800 eur/rok) za nahravanie a vysielanie nie je veľa a rozhodne sa dá v Lamači šetriť na iných veciach. Ako napríklad nezvyšovať plat vicestarostke cez zmenu rozpočtu o 16 000 eur za rok... hneď by bolo aj na 3 televízie a nie len jednu. Ale priority sú priority a to čo sú Vaše ja ukasnezujete... bohužiaľ

PK:  Co sa tyka odkomunikovaniu zmien a pod. ci sa tykaju aj takychto alebo inych zmien ma v kompetencii urad a v tom case som ja ani vicestarostka nebola... v pripade ak TV BA nie je efektivny nastroj nie je potrebne ho platit a to som pisala uz vyssie, ze doteraz sa ani jeden obcan na toto nestazoval, a ako som uviedla vyssie, v pripade ak by takato poziadavka prisla od obcanov co nemaju pristup na internet, urcite sa tomu budem venovat, kedze som zastanca pristupu k informaciam pre vsetkych... co sa tyka odmeny - nie je to navysenie z dovodu zvysovania odmeny, ale z dovodu ze v povodnom rozpocte na to peniaze neboli vyclenene... dovolim si tvrdit, ze v pripade ak mam aktivne rokovat s mestom a inymi instituciami, pracovat na urade a pod., mam pravo na odmenu..

KB:  zaznamy zo zastupitelstva rozhodli nahravat poslanci uznesenim cca september 2011. Urobili tak na ziadost obyvatelov lamaca. Sedela som na tom zastupitelstve. Boli to smeraci ktori vyhoveli ludom. 8 rokov sledovali lamacania transparentne cele zastupotelstvo v Tv Ba. A boli na to hrdí.Lamac bol medzi prvymi mestskymi castami co tak urobil. Potom nasledoval myslim Ruzinov a ine MČ. Aj magistrat.

KB: MB pretože všetci chodíme na YouTube, kde je to zostrihané a tým pádom vycenzurované. Transparentnosť a la Lamač. A ak si myslíte, že to je lacnejšie ,tak si pozrite koľko stáli mesačné nahrávky TV BA a porovnajte to s platom a odvodmi toho pána mediálneho, ktorý to natáča teraz.????

KB: PK a kde si ho môžu pozrieť starší obyvatelia Lamača a občania ktorí sa nepohybujú v priestore webu či youtube?

PK: KB som posledná, ktorá by chcela obmedziť občanov v prístupe k informáciám, aj na základe Vašeho podnetu budem požadovať, aby v ďalšom čísle Lamačana bola zverejnená výzva práve pre tých občanov, ktorí nemajú prístup k internetu a majú záujem o záznam, samozrejme podľa ich počtu budem zvažovať odporúčanie dostupnosti zastupiteľstiev a jej formu. Prosím ak viete o takýchto občanoch, dajte im na mňa kludne kontakt.

APK: PK je povinnosť informovať občanov, nemusia sa zverejnenou výzvou občania hlásiť, to je smutné, že tak reagujete.

KB: PK Transparentné informovanie občanov nie je o tom, aby sa starí občania doprosovali vicestarostku o vysielania na TV BA. Ani predchádzajúci poslanci nerobili prieskum, koľko obyvateľov to bude kde pozerať. Aj keby to bol iba jeden občan, má právo na informáciu. Pretože žije v lamači a platí tu dane. A prepáčtr, ako je dôveryhodné vysielanie zastupiteľstva, ktoré natočí a zostrihá zamestnanec miestneho úradu? A nechcem zachádzať do podrobností, ale ak sa potrebujú peniaze na niečo na čom záleží poslancom a úradu, rozpočet sa vždy otvorí.

PK:  Pozrite sa pani B. nechcem tu hrotiť emócie, s tým čo hovoríte máte pravdu, že každý má mať prístup k informáciám, nesúhlasím so zostrihaním videa, má byť k dispozícií celý, plus na webe sa môže zostrihať alebo označiť vo videu začiatky jednotlivých bodov... prístup k záznamu vieme zabezpečiť aj inak, preto som písala, že podľa počtu (a aj situácie) vieme nájsť riešenie... neviem prečo musíte mať stále tento negatívny postoj... ak chceme vysielanie v TV BA, tiež si chcem obhájiť návrh na obnovenie zmluvy... v extrémnom prípade ak ide o jedného občana a 5000 eurový výdavok a vieme nájsť inú formu prístupu k záznamu, tak je to asi logické, že sa bude hľadať ekonomickejši variant...

GB:  Dajte do Lamačana ústrižok, kde to ľudia vystrihnú a zakrúžkujú alebo zaškrtnú moźnosť priamo a zanesú na úrad. Netreba mená. Nech na to slúži jedna zbernánádoba na úrade alebo v kine. Alebo na oboch miestach. Rovnako v zdravotnom stredisku a na pošte. Kde sa takýto ľudia pohybujú. Po mesiaci to zozbierate a uvidíte.

IP: GB  ale ta mienka ludi je rozna, su ludia co si myslia, ze usetrit 5.000 a robit to interne (odhliadnuc od zbabraneho marcoveho nahravania) je dobra vec, su ludia co to chcu v TV BA a su ludia, co im je to uplne jedno.

KB: Myslím že vedieme dialóg, kde sa snažíme asi obe vysvetliť svoje stanoviská. Štve ma však, že pán Baňacký si sam od seba zruší zmluvu bez toho aby to dopredu odkomunikoval.To že to nekomunikuje s občanmi ma neprekvapuje. Ale že to neodkomunikuje ani z poslancami to je ...ani neviem ako to nazvať.

GB:  Preto to bolo v minulosti zabezpečené všetkými dostupnými prostriedkami ???? aj TV, aj internet. A verte že cena práce interného pracovníka je určite vyššia ak chcete dať normálny plat. Veď ak by v čistom mala pracovníčka cca 800 eur čo je priemer, tak reálne náklady úradu sú cca 1300 eur mesačne. A ak sa napočita aj zvýšenie cena na tlač Lamačana o cca 500 eur /mesačne ide o dobrých 1800-1900 naviac. Ak by sme aj napočítali cenu externého redaktora - na dohodu, stále sa v tomto momente presiahla celková cena za lamačan aj natáčanie zastupiteľstva to čo bolo v minulosti o cca 500eur mesačne = 6000 eur rcne naviac.

Pôvodné náklady
420 eur mesačne- TV BA
580 eur mesačne - tlač Lamačan
Redaktor Lamačan 450 eur mesačne
1400-1500 eur mesačne čo je ročne= 16800 eur ročne

Po novom:
980 eur lamačan + 1300 eur redaktorka čo aj natáča zastupiteľstvo= 2280 eur mesačne čo činí
27600 eur ročne

Rozdiel je 10 000 eur ročne naviac vynaložených voči pôvodným nákladom.
A služby sú obmedzené.

 

https://www.facebook.com/groups/komunitalamac/?multi_permalinks=457935011677646%2C456762121794935%2C457933235011157%2C457367451734402%2C457906221680525¬if_id=1557317878137019¬if_t=group_activity

 Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článkuImage in photogallery
Prvá kaviareň, v ktorej Vás obslúži robot
12.11.2021 07:45 | Simona Halamíčková
Myslíte si, že kávu vám môže priniesť iba čašníčka? Omyl, my sme navštívili prvú kaviareň na Slovensku, v ktorej vás obslúži robot. Volá sa Bella ...


Image in photogallery
V Bratislave pribudla novinka. Ohrádky na stromčeky.
11.1.2021 09:32 | Dominika Macková
Neviete čo s vianočným stromčekom? Novinkou je osadenie ohrádok na stromčeky, vďaka ktorým bude možné predchádzať voľne pohodeným stromčekom ďalej ...


Image in photogallery
Do Lamača pozýva starosta Lukáš Baňacký
30.11.2020 11:09 | Lukáš Turiak
Staňte sa aj vy turistami vo vlastnom meste! Sledujte sériu rozhovorov so starostkami a starostami bratislavských mestských častí v spolupráci s Bratislava ...


Image in photogallery
Koronavírus v Lamači
1.4.2020 14:46 | Buday
Obmedzenia v rámci ochrany pred koronavírusom, ktoré zavádza štát, platia na celom Slovensku. Aj jednotlivé mestské časti však robia opatrenia, ktoré ...


Image in photogallery
Oslava 5. narodenín nákupno-zábavného centra v Lamači
22.11.2019 17:30 | Elena Seeber
Bratislava žila prednedávnom nielen oslavami 30. výročia Nežnej revolúcie, no i zábavou a dobrou náladou. Nákupné centrum Bory Mall je po piatich rokoch ...


Image in photogallery
Z Bratislavy do Košíc už za hodinu a 20 minút? Vďaka lietadlu od slovenských výrobcov je to možné!
15.10.2019 16:00 | Monika Debnárová Grznárová
Viac ako 300 vozidiel sa tento rok predstavilo na tradičnom motoristickom salóne v Bory Mall. Okrem klasických áut a motoriek mohli návštevníci vidieť aj ...


Image in photogallery
Lamačania sa hnevajú, že nemajú zastupiteľstvá v TV Bratislava
12.5.2019 16:32 | TVBA
Čo stalo v Lamači? Nové vedenie obce nám oznámilo, že nemá záujem o spoluprácu. Ako sme sa z tejto komunikácie dozvedeli, dôvodom malo byť ušetrenie ...


Image in photogallery
MZ Lamač, 7.2.2019
7.2.2019 20:34 | TVBA


Image in photogallery
MZ Lamač 10.12.2018
14.12.2018 20:00 | TVBA


Image in photogallery
Lukáš Baňacký: Lamačania chcú, aby mestská časť zostala zelená
20.11.2018 18:00 | Metro Dnes
Po novembrových komunálnych voľbách bude mať Lamač nového starostu. Dôveru viac ako 46% voličov získal pán Lukáš Baňacký, ktorý nám porozprával ...
O nás + naše služby

TV BRATISLAVA
City TV, s.r.o.
Prokopova 1
851 01 Bratislava

IČO: 35955511, IČ DPH: SK2022066420
TV Bratislava je držiteľom licencie pre televízne vysielanie TD 142/2014.


Produkcia: 0903 638 686    redakcia@tvba.sk


O nás + naše služby

TV BRATISLAVA
City TV, s.r.o.
Prokopova 1
851 01 Bratislava

IČO: 35955511, IČ DPH: SK2022066420
TV Bratislava je držiteľom licencie pre televízne vysielanie TD 142/2014.


Produkcia: 0903 638 686    redakcia@tvba.sk
© Copyright 2011 Televízia Bratislava | Tvorba web stránok

Súbory cookie používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalšie informácie nájdete na stránke ako používame súbory cookies
SÚHLASÍM    Odmietam