Ako sa vyzbrojiť na lov kaprov

30.4.2020 09:06

Pre laika vyzerá rybárčenie celkom jednoducho. Sedíte si pri vode s nahodenými prútmi a čakáte, kým sa ryba chytí. Lenže úspešnosť rybolovu závisí nielen od šťastia, ale aj od dôkladnej prípravy, vhodného rybárskeho náčinia, techniky lovu, a najmä zručnosti a skúseností konkrétneho rybára. Ináč sa chytajú dravé šťuky, a ináč mierumilovné kapry.

Rybársky prút

Pri výbere rybárskeho prútu zohľadňujeme hlavne to, aké ryby a akou technikou chceme chytať. Prúty môžu byť jednodielne, delené (dvoj-, troj- a viacdielne), teleskopické, rôzne ťažké, hrubé a tvrdé, s odlišnou dĺžkou rukovätí či s iným spôsobom uchytenia navijakov. Na lov kaprov sú, samozrejme, najvhodnejšie kaprove udice. Ak sa chcete zamerať na lov menších rýb (tak do 5 kg), siahnite po kaprových prútoch, ktoré sú mäkšie. Tvrdé kaprárske prúty sa zas lepšie uplatnia pri love veľkých rýb a/alebo vo vode plnej prekážok. Do malých vôd, pri chytaní kaprov v blízkosti brehov, a tiež ak sú brehy neprístupné a zarastené, príp. pri love z člna sa odporúča dĺžka prútu okolo 3 metrov (tzv. „stalker“ kaprové prúty). Naopak, pri love na rozsiahlych vodných plochách alebo v riekach so silným prúdom zvoľte prúty pevnejšie a dlhšie (nad 3,6 metra). Taktiež je dôležité, akú plánujete použiť záťaž.

Navijak

Podobné náležitosti treba zohľadniť aj u navijakov. Vo všeobecnosti by sa mal kvalitný navijak vyznačovať hladkým chodom, kvalitnými ložiskami (väčší počet sa nerovná vyššia kvalita), spoľahlivou brzdou a dostatočnou kapacitou cievky v závislosti od spôsobu lovu. Menšia cievka sa hodí na lov na kratšie vzdialenosti, alebo ak sa za rybami často presúvate. Kaprové navijaky na dlhé hody by zas mali mať širšiu a vysokú cievku s pomalou osciláciou. Pri vyvážaní na dlhé vzdialenosti zohráva dôležitú úlohu dĺžka návinu na jedno otočenie kľučky. Najpoužívanejšími navijakmi pre všetky techniky lovu sú navijaky s prednou brzdou. Je tomu tak z viacerých dôvodov, ale najmä preto, že oproti iným typom bŕzd je predná brzda jednoduchšia, teda menej zlyháva, a citlivejšie reguluje odpor.

Ak by ste si museli vybrať: Lepšou voľbou je kúpiť lacnejší prút a kvalitnejší navijak ako opačne. Zdolať kapra dokážete aj so zlomeným prútom, ale nekvalitný navijak prináša mnoho starostí.

Ostatné rybárske potreby

Najdôležitejšie je, môcť sa spoľahnúť na svoj rybársky prút a navijak. Súčasťou (nielen) kaprárskej montáže je však aj rôzna bižutéria: háčiky, vlasce, šnúrky, obratlíky, krmítka, olovká, a pod. Bez týchto drobností je rybár stratený. Potom sú dobrými pomôckami ešte signalizátor záberu a stojan na udice. A nezabudnite na povinnú výbavu rybára – meradlo, uvoľňovač háčikov, podberák (príp. vylovovacie kliešte) a rybársku podložku.

Návnady

Samostatnou kapitolou sú návnady a krmivo. Vedeli ste, že kapor sa k nám dostal z Ázie? Tam sa pôvodne živil ovocím, ktoré napadalo do vody zo stromov. A aj keď je všežravcom, možno preto sa nechá zlákať skôr na sladšiu návnadu, napr. kukuricu a chlieb. Z nasekaného chleba, kukuričných sušienok a konzervovanej kukurice si môžete vyrobiť krmivo aj doma, stačí suroviny vymiešať do tvarovateľnej hmoty.

Kukurica, pelety, živočíšne nástrahy a boilies s menším priemerom vám budú stačiť pri love menších kaprov. Ak sa však chystáte na trofejný úlovok, potom by ste mali siahnuť po boilies, ktoré sú väčšie. V obchodoch s rybárskymi potrebami dostať rôzne veľkosti a príchute.

Na jar, keď je prirodzenej potravy dostatok, je vhodné upútať pozornosť kapra výrazným sfarbením a silnejšou arómou návnad. Okrem sladkých, fungovať by mohli tiež krmivá a návnady s vysokým obsahom bielkovín.

Technika lovu

Techniku lovu treba prispôsobiť druhu rýb, typu revíru (rozsiahla vodná plocha, tečúce alebo stojaté vody, prekážky vo vode,...), ale napríklad aj ročnému obdobiu. Väčšinou sa používa lov na ťažko s nástrahou na dne. Počas teplých jarných dní sa však kapry zdržiavajú prevažne v plytších, teplejších vodách pri brehu, a preto môžete vyskúšať aj lov na plavák alebo lov v stĺpci (nástraha sa nachádza v rôznych hĺbkach).

A na záver...

Na rybačku sa, samozrejme, treba vhodne obliecť. Rybárčenie je snáď jediný šport (ak nerátame šach), ktorý môžete vykonávať, aj keď máte na nohách šľapky. Je to veľká výhoda najmä na jar a v lete. V klasickej obuvi sa môže noha potiť, alebo topánky nie sú vhodné do vody. Preto si pokojne už teraz vyhľadajte na googli "slapky nike" za dobrú cenu, a hlavne ich noste. Dôležité je, aby ste i napriek horúčavám mali vždy niečo obuté, pretože obuv vás chráni pred nepríjemnými úrazmi, napríklad zapichnutým háčikom v nohe. Okrem šľapiek je ďalším praktickým kúskom oblečenia rybárov počas horúcich jarných a letných dní šiltovka.

Súvisiace články: Môže takto dopadnúť nevinná rybačka? Prečítajte si príbeh nášho diváka!


Fotogaléria
Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print


© Copyright 2011 Televízia Bratislava | Tvorba web stránok

Súbory cookie používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalšie informácie nájdete na stránke ako používame súbory cookies
SÚHLASÍM    Odmietam