Benefity rybárčenia pre deti. V tejto záľube by ste dieťa určite mali podporiť

31.7.2020 17:52

Popularita rybolovu opätovne stúpa. Pozitívnou zmenou oproti minulosti je, že sa tomuto kedysi prevažne pánskemu koníčku venuje čoraz viac žien a detí. A nielen pre dospelého, ale hlavne pre dieťa môže byť rybárčenie veľkým prínosom. Čítajte ďalej o jeho výhodách!

Pohyb vonku = zdravšie dieťa

Dnešné deti nemajú ani zďaleka toľko pohybu, ako by potrebovali. Následkom toho je nadváha a iné zdravotné ťažkosti modernej doby. Preto by ste mali deti v pohybe podporovať za každých okolností, zvlášť ak ide o aktivity vonku na čerstvom vzduchu. Rybárčenie takouto aktivitou jednoznačne je! Nehovoriac o zdraviu prospešných účinkoch konzumácie rýb, resp. rybieho oleja, v ktorom sa nachádza vitamín D.

V letných mesiacoch dbajte na ochranu dieťaťa pred nadmerným UV-žiarením. Pri vode pôsobia slnečné lúče intenzívnejšie. Tip: Spálenú detskú pokožku upokojuje ľanový olej v kombinácii s mliečnymi výrobkami. Pár kvapiek ľanového oleja zmiešajte s tvarohom, smotanou alebo bielym jogurtom, a naneste na slnkom poškodené miesta. V mliečnych výrobkoch pôsobia hojivo prítomné proteíny – pokožku schladia a zjemnia, v ľanovom oleji zas obsiahly vitamín E. Čistý olej sa na popáleniny nanášať neodporúča.

Rybárčenie zbližuje generácie

Do tajov rybolovu možno zasvätiť už najmenšie deti, a teda mládež detto. Ale kým dieťa nedovŕši 15 rokov, rybárčiť môže len v sprievode dospelej osoby. Sprievodca nemusí byť rybár, jeho povinnosťou však je zakúpiť si rybársky lístok.

Možno nemáte cez pracovné dni čas. No dedko sa úlohy sprievodcu zhostí určite veľmi rád. A ak aj rybárčeniu doteraz neholdoval, kvôli vnučke či vnúčikovi začne. Prihlási sa za člena Slovenského rybárskeho zväzu, zvládne rybárske skúšky, získa povolenie na rybolov... A dokonca sa naučí pracovať s internetom, aby cez google našiel tie najlepšie „rybarske udice“ pre neho i pre svoje vnúča. Aspoň cez víkend by ste sa k nim mali pridať aj vy.

Zlepšuje vzťah k prírode

Lásku k prírode si deti budujú jej poznávaním. Na rybačke s dedkom je dostatok času na pozorovanie okolia, a tiež zodpovedanie zvedavých detských otázok. No ak vaše deti navštevujú rybársky krúžok, veľa vedomostí získajú aj tam. Samotnému rybolovu predchádza teoretická príprava. Nie je len o rybách, či ako poskladať udicu. Vedúci sa snažia u detí vzbudiť všeobecný záujem o prírodu, trpezlivo vysvetľujú podstatu prírodných javov a zákonitostí, a z mladých ľudí vychovávajú aktívnych ochrancov životného prostredia.

Zdokonaľuje detskú motoriku

Okrem nahadzovania udíc, čo si vyžaduje určitú silu a koordináciu pohybov celého tela, by každý správny rybár mal zvládnuť aj mnohé piplavé práce. V rybárskom krúžku sa deti venujú činnostiam zlepšujúcim celkovú motoriku, vrátane jemnej. Príkladom môže byť kreslenie a maľovanie rýb, viazanie umelých mušiek, výroba plavákov z korku alebo rôznych ozdobných príveskov s rybárskym motívom.

A formuje dôležité vlastnosti

Jednou z vlastností, ktorá sa vášmu dieťaťu určite v živote zíde, je trpezlivosť. Asi netreba zdôrazňovať, že občas si musí rybár počkať na svoj úlovok celé hodiny. A niekedy nemusí byť úspešný vôbec. Rybárstvo učí dieťa prijímať neúspechy – ak sa mu nepodarí chytiť žiadna ryba, a niečoho sa zriecť – ak bude musieť chytenú rybu hodiť naspäť do jazera. V krúžku sa učí aj tímovej spolupráci.

A teda, na najbližší sviatok mladú dámu istotne potešia kvety v boxe, a mladého pána box plný sladkostí, ale skúste to aj s menej tradičným darčekom - rybárskou udicou. Tip: Ak sa rozhodnete pre kyticu z mydlových ruží, ruže pre slečnu by mali byť biele, pretože symbolizujú nevinnosť. Ak sa vám dieťa podarí presvedčiť na rybolov, poobzerajte sa po udici, ktorá je kratšia a s ľahkým navijakom.


Fotogaléria
Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print
BOJ PROTI DEZINFORMÁCIÁM =  KOMUNIKÁCIA  CEZ SPOĽAHLIVÉ MÉDIÁ
TV Bratislava je držiteľ licencie pre televízne vysielanie TD 142/2014.
_________________________________________________________________________

BOJ PROTI DEZINFORMÁCIÁM =  KOMUNIKÁCIA  CEZ SPOĽAHLIVÉ MÉDIÁ
TV Bratislava je držiteľ licencie pre televízne vysielanie TD 142/2014.
_________________________________________________________________________© Copyright 2011 Televízia Bratislava | Tvorba web stránok

Súbory cookie používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalšie informácie nájdete na stránke ako používame súbory cookies
SÚHLASÍM    Odmietam