Koronavírus ukončil lyžiarsku sezónu predčasne. Takto sa postarajte o svoj lyžiarsky výstroj

31.3.2020 20:51

Väčšina, ak nie všetky obľúbené lyžiarske strediská Slovákov sa pre koronavírus zatvorili ešte v priebehu marca. Na dobu neurčitú sú zatvorené aj profesionálne servisy lyží, kde ste si nechávali urobiť posezónnu údržbu. Keďže lyžiarsku výbavu takmer s istotou využijete najskôr až budúci rok, mali by ste ju správne ošetriť a uskladniť. Ponúkame vám tipy, ako sa aspoň nateraz zaobísť bez profesionála.

Lyže

Aby vám lyže salomon, lyže fischer, resp. ktorékoľvek iné kvalitné lyže vydržali čo najdlhšie, netreba zanedbať samotnú starostlivosť ani uskladnenie. Bežná posezónna údržba lyží pozostáva z prebrúsenia, očistenia hrán a voskovania skĺznic. Ak máte potrebné náradie môžete sa o brúsenie pokúsiť sami, no bez kvalitného ručného brúsiča hrán sa do toho určite nepúšťajte. Takisto prenechajte odborníkom opravu poškodenej skĺznice škrabancami. Voskovanie vám s nasledujúcim postupom možno problém robiť nebude.

Voskovanie lyží - postup

Lyžu uchyťte v horizontálnej polohe, napevno do zveráka približne v strede, pätu a špičku podoprite. Kefou s mosadznými štetinami odstráňte nečistoty na skĺznici smerom od špičky k päte. Potom po nej niekoľkokrát prejdite papierovou servítkou. Pripravte si vosk na lyže, ideálne mäkký, a špeciálnu žehličku predhriatú na cca 140 stupňov Celzia. Vosk priložte k žehličke a kvapkajte na skĺznicu, začnite opäť od špičky. Následne ho pomaly v rovnakom smere špička-päta prežehlite. Žehlenie opakujte 3-4 krát, teplota lyže by sa mala zvyšovať. Potom nechajte vosk vychladnúť a stuhnúť pri tepelnom zdroji (nie priamo na ňom, ani v príliš tesnej blízkosti) aspoň 24 hodín. Po vychladnutí a stuhnutí odstráňte prebytočný vosk špeciálnou plastovou škrabkou, hrubou 3 až 5 milimetrov. Začnite na bočných hranách – na škrabke nájdete výrez, ktorý je na to určený. Takýmto spôsobom odstránite jedným razom aj vosk na spodnej hrane. Nakoniec odstráňte škrabkou prebytočný vosk na skĺznici. Na škrabku tlačte rovnomernou silou pod rovnakým uhlom a aj pri odstraňovaní vosku postupujte od špičky k päte.

Uskladnenie lyží

Voskovanie hrán a skĺznice chráni lyžu pred hrdzavením a vysýchaním, preto je tento krok veľmi dôležitý. Ale ak si naň predsa len netrúfate, lyže aspoň z oboch strán dobre vyčistite flanelovou handričkou a mydlovou vodou a vysušte. Viazanie môžete taktiež poumývať a po vysušení ošetriť špeciálnym konzervačným sprejom, prípadne naň kvapnite olej alebo vazelínu. Spružiny z bezpečnostných dôvodov neuvoľňujte – čo ak by ste na to do budúcej sezóny zabudli?

Lyže skladujte v suchom prostredí – vlhká pivnica, ani povala, kde je v lete horúco, vhodné nie sú. Uložené môžu byť do lyžiarskeho vaku, alebo aj bez zabalenia postojačky špičkami nahor. V ideálnom prípade sú k sebe zopnuté špeciálnou upínacou páskou z gumy. Gumený pás je vložený medzi skĺznice na miestach, kde sa dotýkajú, teda na špičke a päte.  

Ostatné príslušenstvo

Z lyžiarok vyberte vložku a nechajte dôkladne vysušiť, aby na nej nevznikla a nerozširovala sa pleseň. Skelet pretrite handričkou navlhčenou v octovej alebo mydlovej vode, a z rovnakých dôvodov ako pri vložke, nechajte poriadne usušiť tiež. Podobnú údržbu si vyžaduje aj lyžiarska prilba. Odnímateľnú vložku môžete oprať podľa odporúčaní výrobcu a vnútro prilby dezinfikovať. Povrch pretrite vlhčenou handrou. Všetko príslušenstvo – lyžiarky, prilbu, lyžiarske palice, okuliare, rukavice alebo chrániče chrbtice uskladňujeme čisté na suchom mieste.

Lyžiarske oblečenie

Väčšina športového oblečenia je vyrobená z materiálov citlivých na údržbu. Termoprádlo, fleecové mikiny, lyžiarske bundy a lyžiarske nohavice operte na šetrnom programe pri nízkych otáčkach, prípadne odstreďovanie úplne vynechajte, a nízkych teplotách vody medzi 30 až 40 stupňov Celzia. Používajte prací prostriedok určený na daný typ oblečenia. Nikdy nepoužívajte aviváž, pretože by zničila vlákna a póry membrány. Oblečenie nechajte voľne vyschnúť na vešiaku alebo rozložené na sušiči. Na každý funkčný materiál existuje konkrétny druh impregnácie. Pred odložením do šatníka môžete membránovú bundu či nohavice naimpregnovať vhodným impregnačným sprejom.


Fotogaléria
Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print


TV Bratislava, Prokopova 1, 851 01 Bratislava
redakcia@tvba.sk, produkcia: 0903 638 686

TV Bratislava je držiteľom licencie pre televízne vysielanie TD 142/2014.

TOPlistTV Bratislava, Prokopova 1, 851 01 Bratislava
redakcia@tvba.sk, produkcia: 0903 638 686

TV Bratislava je držiteľom licencie pre televízne vysielanie TD 142/2014.

TOPlist© Copyright 2011 Televízia Bratislava | Tvorba web stránok

Súbory cookie používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalšie informácie nájdete na stránke ako používame súbory cookies
SÚHLASÍM    Odmietam