Športové oblečenie - pri správnej starostlivosti vám vydrží dlhšie

30.4.2020 18:49

Kto si už niekedy kupoval kvalitné športové oblečenie alebo topánky vie, že nič z toho nie je lacná záležitosť. Na úkor kvality a pohodlia určite netreba šetriť. Ale bola by škoda, keby sa skrz nesprávne zaobchádzanie veci zničili skôr než je ich skutočná životnosť. Ak chcete, aby vám slúžili dlho, skúste sa držať nasledujúcich rád.

Bežný outfit športovca sa skladá z jednej až troch vrstiev oblečenia a vhodných topánok. Na každom športovom odeve uvádza výrobca spôsob, ako sa oň starať, ale väčšinou stačí myslieť na tieto základné pravidlá:

 • Pred praním vyprázdniť vrecká, zapnúť klasické aj suché zipsy
 • Oblečenie prať otočené naruby
 • Práčku naplniť oblečením podobnej farby a z rovnakých materiálov
 • Nízka teplota vody – medzi 30 až 40 stupňov Celzia
 • Nízke otáčky, prípadne nežmýkať
 • Používať pracie prostriedky určené na konkrétny materiál (vlnu, softshell,...)
 • Nepoužívať aviváž, zmäkčovače vody, bielidlo
 • Nesušiť v sušičke, v blízkosti tepelného zdroja, ani na priamom slnku
 • Pri sušení voľne zavesiť na vešiak (napr. lyžiarske bundy) alebo sušiť rozložené na sušiaku (vlnené veci)
 • Nežehliť
 • Ošetriť vhodnou impregnáciou (na membránové oblečenie, na kožu,...)

Tipy navyše

Funkčná bielizeň zo syntetických materiálov patrí do práčky po každej aktivite. Slaný pot totiž zanecháva škvrny, poškodzuje syntetické vlákna, a tým sa funkčnosť oblečenia znižuje. Výnimku tvorí vlnené termoprádlo, ktoré netreba prať zakaždým, keď si ho oblečieme – po menej náročných túrach ho stačí vyvetrať. Aj keď sa mnohí ľudia starajú o svoju termo bielizeň správne, často sa zabúda na termo ponožky. Ak si majú udržať svoju funkčnosť, malo by sa im dostať rovnakej starostlivosti ako ostatnej funkčnej bielizni.

Fleecové mikiny sa neodporúča prať s oblečením z bavlny kvôli vláknam, ktoré bavlna uvoľňuje. Ideálne je práčku doplniť ďalšími syntetickými odevmi. Žmolky na fleecovej mikine (ale aj na termoprádle a termoponožkách z vlny) sa vytvárajú menej, ak ju pri praní vložíme do textilného vrecka.

Vrchné outdoorové odevy – lyžiarske nohavice, detské oteplovačky, overaly, páperové bundy – pri uskladnení počas neaktuálnej sezóny neukladáme do vákuových vriec, aby sa neznehodnotili. Na rozdiel od membránového oblečenia, bundy vyplnené kačacím alebo husacím perím môžeme sušiť v sušičke. Ak k páperovej bunde počas sušenia pridáme tenisové loptičky, z peria sa nestane hrča.

Športová obuv

Či ide o značkové nike topánky, kopačky alebo topánky na turistiku, pri častom používaní sa v nich môže usadiť zápach. Nie je to nič zahanbujúce, a aj keby sa tak stalo, výborne ho odstráni sóda bikarbóna, ktorou stačí posypať vnútornú stranu topánok. Koženú obuv, membránovú obuv, ale ani klasické tenisky z textilu neperieme. Ak by skrz dážď predsa len namokli, na pomoc si môžeme vziať novinový papier. Vložíme ho do topánok, ktoré tak rýchlejšie vyschnú a udržia si tvar.

Viac o športovom oblečení a značkách tu: V týchto šatách môžete mať rande aj na svahu!


Fotogaléria
Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print


© Copyright 2011 Televízia Bratislava | Tvorba web stránok

Súbory cookie používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalšie informácie nájdete na stránke ako používame súbory cookies
SÚHLASÍM    Odmietam