Tipy, ako predísť v lete problémom s pokožkou

30.6.2020 23:42

V každom ročnom období sa na našu pokožku kladú iné nároky. Nevyhovuje jej mráz, ale ani keď sa príliš potí. Zle na ňu vplýva najmä extrémne počasie. V lete sú to horúčavy, kedy nás môže spáliť slnko. A tiež sa na miestach dotyku, kde sa pokožka o seba odiera, vytvárajú zapareniny. Alebo sa naša koža skrz slnečné lúče a časté sprchovanie nadmieru vysušuje.

Samozrejmosťou je používanie opaľovacích krémov s dostatočne vysokým SPF faktorom a vyhýbanie sa slnku medzi 11-tou a 15-tou hodinou. Chrániť sa pred slnkom odevmi s dlhým rukávom či nohavicami môže prispievať k vzniku zaparenín. Prevenciou pred zapareninami je vhodný odev a časté sprchovanie. Toto istotne viete a robíte, a takisto sa po opaľovaní alebo sprchovaní natriete hydratačným telovým mliekom. Ale ak chcete v predchádzaní problémov s pokožkou zájsť ešte ďalej, vyskúšajte aj nasledujúce tipy.

Bavlnené trička nahraďte termoprádlom

Oblečenie z čistej bavlny je síce vzdušné, a teda pokožka môže dýchať, no zároveň tento materiál pomaly schne. Namiesto bavlneného oblečenia noste funkčné tričko s krátkym rukávom, a pri športe trebárs aj funkčné legíny. Väčšinou sa nám termoprádlo spája so zimou a lyžovaním. Jeho funkciou je odvádzať od tela pot, rýchlo schnúť, a na základe týchto vlastností udržiavať pokožku suchú. Svoju funkčnosť si zachováva i v lete. Napriek tomu by sme na nosenie počas horúcich dní odporúčali skôr termoprádlo z tenšej vrstvy. Vďaka termoprádlu v zime neprechladneme a v lete zabránime vzniku nepríjemných zaparenín.   

Používajte mydlo s glycerínom

Klasické toaletné mydlá z drogérie pokožku zbytočne vysušujú. Je to tak preto, že sa pri ich výrobe odstraňuje vzniknutý glycerín. Táto látka má vynikajúce zvlhčujúce vlastnosti, kožu chráni pred vysúšaním a podráždením. Naopak, najvyšší obsah glycerínu sa nachádza v mydlách, ktoré sú vyrábané ručne.

Ďalší rozdiel handmade mydla oproti priemyselne vyrábaným tekutým či tuhým mydlám spočíva v jeho prírodnom zložení. Po použití sprchového gélu s pridanými zvlhčujúcimi látkami môžete mať pocit hebkej a hydratovanej pokožky. Zvlhčujúce, ale aj ďalšie látky v géli však obvykle nemajú s prírodou nič spoločné. Dlhodobé používanie takéhoto gélu môže pokožku vysúšať tiež.

Určite je lepšie zachovať na pokožke prirodzený ochranný filter, ako ju najskôr odmastiť a potom nakrémovať. Umývanie tela tuhým mydlom môže byť napriek predsudkom najšetrnejšie. Z tuhého mydla sa navyše dajú formovať rôzne tvary, napr. kvety, mydlové kytice, srdcia... Prípadne sú niečím vyzdobené. V každom prípade, ozdobné mydlo či mydlová kytica sú vhodné aj ako darček.  

Obúvajte sa do prírodnej kože alebo textilu

Na pokožku nôh sa často zabúda. Ak máte deti, istotne si dávate na výbere detskej obuvi záležať. A najmä letné sandále, keďže sa nosia bez ponožiek, vyberáte z kvalitných materiálov. Tento „luxus“ by ste mali dopriať aj sebe. Prírodná koža výborne saje pot, je priedušná a prispôsobuje sa tvaru chodidla. Sandále sú síce otvorené, ale umelé materiály môžu napriek tomu spôsobovať potenie nôh. Ramienka na sandáloch z umelej kože sú tvrdšie, a pri zarezávaní vytvárajú otlaky a rany.

V sandáloch vystavujete chodidlá očiam druhých. Zhrubnutá a popraskaná pokožka na pätách, kurie oká a otlaky, alebo odrastený lak na nechtoch nepôsobia vôbec esteticky. Najlepšie sa vám o nohy postará šikovná pedikérka, jej návštevu by ste určite nemali vynechať.

Viac ako inokedy nám v lete hrozia plesňové ochorenia nôh. Sú veľmi časté a dá sa nimi rýchlo nakaziť. Aby ste nákaze predišli, v spoločných sprchách a pri bazénoch nosievajte na nohách šľapky.


Fotogaléria
Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print


TV Bratislava, Prokopova 1, 851 01 Bratislava
redakcia@tvba.sk, produkcia: 0903 638 686

TV Bratislava je držiteľom licencie pre televízne vysielanie TD 142/2014.

TOPlistTV Bratislava, Prokopova 1, 851 01 Bratislava
redakcia@tvba.sk, produkcia: 0903 638 686

TV Bratislava je držiteľom licencie pre televízne vysielanie TD 142/2014.

TOPlist© Copyright 2011 Televízia Bratislava | Tvorba web stránok

Súbory cookie používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalšie informácie nájdete na stránke ako používame súbory cookies
SÚHLASÍM    Odmietam