Komora učiteľov hodnotí školský rok

30.6.2021 11:26 | Zdroj: Slovenská komora učiteľov

Slovenská komora učiteľov bilancuje prvý, skutočne náročný školský rok nového vedenia ministerstva školstva. V septembri 2020 sme predstavili tri hlavné priority školského roka s mottom: „Dobrá trieda stojí na dobrej zborovni“: systém vzdelávania učiteľov, zjednotenie financovania škôl a demokratizácia v školách. Zdôraznili sme tému dobrého spravovania štrukturálnych fondov, transformáciu priamo riadených organizácii a stálu agendu zvyšovania atraktivity učiteľského povolania, nechýbala ani téma riadenia pandémie škôl. V týchto témach by sme radi zhodnotili uvedený školský rok:

Pandémia – priniesla mnohé ťažkosti a zdieľame presvedčenie, že minister školstva sa snažil urobiť mnohé kroky v prospech krízového riadenia škôl. Je to náročná a nezávideniahodná úloha a minister ju zvládal s pokojom. Problém vidíme skôr v participatívnych krokoch – robiť menej tlačoviek a mediálnych bublín a viac rokovať s ľuďmi zvnútra i zvonka. Ministerstvo aj školy sú veľmi vyčerpané chaotickým riadením a tak nás možno čaká ešte ťažší rok ako bol tento, lebo následky zlých alebo žiadnych rozhodnutí budú znášať školy od septembra nasledujúceho školského roka. Do škôl síce v nasledujúcich obdobiach poputuje viac ako 30 miliónov na tablety a počítače, ale bez dôslednej analýzy toho, či a čo vlastne školy potrebujú. O tom, že školy sú dlhodobo podfinancované, svedčí aj fakt, že do výzvy ministerstva Modernejšia škola v alokácii 3,5 milióna sa zapojilo viac ako 1800 škôl, prostriedky však postačujú len pre jednu osminu z tohto počtu a to 144 škôl. Ak by táto výzva mala byť prvotným prieskumom, potrebným na podstatné zvýšenie normatívov pre školy, tak tento účel splnila.

Atraktivita učiteľského povolania –prvýkrát za posledných 5 rokov neboli zvyšované platy učiteľov aj napriek pretrvávajúcemu alarmujúcemu stavu nízkej atraktivity učiteľského povolania, hlbokému podpriemeru Slovenska v rámci krajín OECD a ešte väčšiemu nedostatku učiteľov po pandémii. Od septembra sa navyše zavádza povinné predprimárne vzdelávanie a uvidíme, ako sa s chýbajúcimi učiteľkami v materských školách vysporiadajú samosprávy.

Vzdelávanie učiteľov – neevidujeme žiadny významný posun v oblasti zvýšenia kvality vzdelávania učiteľov a zároveň zmeny systému prideľovania akreditácii v prospech otvoreného a transparentného procesu a komisie.

Zjednotenie financovania škôl – pozitívne hodnotíme čerstvý prechod správy škôl z ministerstva vnútra pod správu ministerstva školstva. Zjednotenie financovania škôl a školských zariadení a ich odchod spod samospráv (najmä materských, školských klubov detí) nie je však zatiaľ ani téma. Pandémia nám ukázala, že je to veľký problém. Chýbajú zákonné páky, ako si od zriaďovateľov v konkrétnej situácii počas lockdownu vynútiť dodržiavanie nariadení. Ministerstvom vydané pokyny nie sú pre zriaďovateľov záväzné, vykladajú si ich rozdielne, alebo ignorujú.

Demokratizácia v školách – ministerstvo školstva v tejto oblasti nepodniklo žiadne kroky . Priamo na ministerstve sa obsadzujú posty a utvárajú komisie netransparentným a neverejným výberovým konaním. V realizovanom prieskume SKU i Inštitútu duševného zdravia (2021) sa ukázalo, že až v tretine škôl vládne zlá pracovná atmosféra a direktívne postupy. Ťažko možno v takejto atmosfére realizovať kvalitné vzdelávanie pre naše deti. Veríme, že v tejto oblasti nastúpime cestu spolupráce s ministerstvom.

Štrukturálne fondy – komora je stálym členom Komisie pri MV OP ĽZ, ktorá schvaľuje a monitoruje projekty zo štrukturálnych fondov pre oblasť vzdelávania. Končí sa 6-ročné obdobie čerpania EŠIF (2014-2020) a začína nové obdobie (2021-2027). Musíme konštatovať pretrvávajúcu nespokojnosť s procesmi čerpania štrukturálnych fondov. Vo výzvach v oblasti vzdelávania sa zavádzajú zmeny bez opory v dátach a analýzach. Strategické dokumenty a zákony pre reformy sú bez účasti verejnosti s veľmi formálnym prístupom. Obchádzajú sa pravidlá transparentnosti, otvorenosti a verejnej kontroly. O národnej stratégii vzdelávania a stratégii inkluzívneho vzdelávania v školách netušia a Európska komisia je zavádzaná zamestnancami ministerstva, že sa tvorí participatívne. Stav čerpania v závere starého obdobia štrukturálnych fondov je stále nízky, ministerstvo školstva zrušilo výzvy vo vede za 300 miliónov a presunulo ich do rezortu hospodárstva. O rok končia veľké projekty za 100 miliónov eur, ktoré financujú 3000 asistentov a odborných zamestnancov pre podporu detí (napriek tomu podporu dostane stále iba asi každá šiesta škola). Tisíce zamestnancov nevie, čo s nimi o rok bude, lebo ministerstvo nemá žiaden plán.

Procesy na ministerstve – smutnou kapitolou tohto školského roka, aj v porovnaní s bývalými vládami, je komunikácia ministerstva s organizáciami. Je ťažké a často nemožné zistiť, na čom ministerstvo pracuje, aké má ciele, hoci možnosti spolupráce, napr. cez online nástroje, sa výrazne zvýšili. Komora ani nevie urobiť odpočet, nevie sa vyjadriť k novelám zákonov, lebo netuší, aká verzia sa nakoniec dostane do parlamentu a kedy. K transformácii samotného ministerstva a jeho priamoriadených organizácii vôbec nedošlo.

Môžeme konštatovať, že máme za sebou veľmi náročný rok, všetci pracovníci škôl i ministerských organizácii si zaslúžia oddych. Chceli by sme sa v závere augusta zobudiť do sveta, v ktorom bude dôležitá kvalita, kde spolupráca bude cenená vyššie ako smart riešenia a každý problém si zaslúži pozornosť. Priali by sme si nachádzať na webe ministerstva všetky zápisnice, menoslov komisií a pracovné verzie zákonov a stratégii tak, aby každý, kto má záujem, mohol odsledovať proces zavádzania zmien a nie až finálny produkt. Želáme si leto, ktoré bude obnovou transparentnosti, demokracie a participácie naprieč celým rezortom od žiakov v triede až po ministra.Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článkuImage in photogallery
Stalo sa 02. 12. 2021 (48)
2.12.2021 08:54
Mesto otvorilo registrácie do systému regulovaného parkovania PAAS, ktorý zvýhodní rezidentov prvých 3 zón. Elektronické vyhľadávanie v územnom pláne mesta je od novembra jednoduchšie. Najvyšší správny súd sa presťahuje do nového sídla a najbližšie roky bude sídliť v Ružinove.


Image in photogallery
Stalo sa 01. 12. 2021 (100)
1.12.2021 08:40
V Bratislave by sa mala nájsť nová ulica či miesto, ktoré by bolo hodné niesť meno obľúbeného umelca Júliusa Satinského. Nový regionálny autobusový dopravca v Bratislavskom kraji Arriva situáciu nezvláda. Nezisková organizácia Depaul Slovensko urgentne prosí verejnosť o materiálnu pomoc.


Image in photogallery
Stalo sa 30. 11. 2021 (136)
30.11.2021 08:40
Mesto získalo partnera, ktorý pomôže s financovaním kúpeľov Grӧssling. V Bratislave jazdí mestská hromadná doprava pre aktuálny lockdown v prázdninovom režime. Petržalka plánuje zriadiť svoje informačné centrum v Dome kultúry Zrkadlový háj.


Image in photogallery
Stalo sa 29. 11. 2021 (129)
29.11.2021 09:01
Počet osobných áut v Bratislave v priebehu polstoročia stúpol na 30-násobok. V nadväznosti na minuloročný koncept otvorilo mesto v piatok Vianoce v Bratislave. ZOO Bratislava prichádza so zážitkovými programami Vianočné rande s ...


Image in photogallery
Stalo sa 26. 11. 2021 (237)
26.11.2021 08:51
Bratislava očakáva pre aktuálny lockdown opäť výpadky tržieb v mestských organizáciách. Pre aktuálny lockdown bude od pondelka jazdiť mestská hromadná doprava v prázdninovom režime. Hlavné mesto si chce uctiť zosnulého speváka a skladateľa Miroslava Žbirku.


Image in photogallery
Stalo sa 25. 11 .2021 (201)
25.11.2021 08:39
Na Slovensku bude počas najbližších dvoch týždňov platiť tzv. lockdown. Bratislava plánuje v roku 2022 hospodáriť s rozpočtom vo výške 481,2 milióna eur. Mestská polícia bude mať od decembra sídlo aj v Rači, v tamojšom Nemeckom kultúrnom dome.


Image in photogallery
Stalo sa 24. 11. 2021 (221)
24.11.2021 08:43
Bratislava vyhlásila súťaž na prenájom viníc v lokalite Vinohrady a v Rači. Hlavné mesto nenavrhuje mestské časti zrušiť, no chce väčšiu flexibilitu. Hoci sa v centre pre pandémiu nebudú konať vianočné trhy, mesto pre verejnosť pripravilo podujatie Bratislavské Vianoce.


Image in photogallery
Stalo sa 23. 11. 2021 (180)
23.11.2021 08:44
Mesto spustilo výstavbu predĺženia električkovej trate v Petržalke až po Janíkov dvor. Bratislava zmodernizuje takmer všetkých 50 000 svietidiel vo svojej správe. Slovenská národná galéria uzatvára výstavné priestory do stredy 8. decembra.


Image in photogallery
Stalo sa 22. 11. 2021 (211)
22.11.2021 09:07
Napriek prípravám nakoniec ani tento rok nebude možné otvoriť vianočné trhy na Hlavnom námestí. BVS otvorila svoje nové kontaktné centrum v obchodnom centre Central na adrese Metodova 6. V hlavnom meste sa minulý rok postavilo 2 793 bytov, približne rovnaký počet ako v období pred pandémiou.


Image in photogallery
Stalo sa 19. 11. 2021 (389)
19.11.2021 08:51
Bratislava odovzdala zhotoviteľovi predĺženia električkovej trate v Petržalke stavenisko. Dopravný podnik Bratislava by v súčasnosti potreboval prijať do zamestnania zhruba 60 šoférov autobusov. Mestskí poslanci schválili vytvorenie mestského podniku Technické siete Bratislava.123...46 >>


O nás + naše služby

TV BRATISLAVA
City TV, s.r.o.
Prokopova 1
851 01 Bratislava

IČO: 35955511, IČ DPH: SK2022066420
TV Bratislava je držiteľom licencie pre televízne vysielanie TD 142/2014.


Produkcia: 0903 638 686    redakcia@tvba.sk


O nás + naše služby

TV BRATISLAVA
City TV, s.r.o.
Prokopova 1
851 01 Bratislava

IČO: 35955511, IČ DPH: SK2022066420
TV Bratislava je držiteľom licencie pre televízne vysielanie TD 142/2014.


Produkcia: 0903 638 686    redakcia@tvba.sk
© Copyright 2011 Televízia Bratislava | Tvorba web stránok

Súbory cookie používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalšie informácie nájdete na stránke ako používame súbory cookies
SÚHLASÍM    Odmietam