Viva Studio vzniklo v roku 1993 a patrí medzi produkčné spoločnosti s najdlhšou tradíciou, ako jedno z prvých súkromných televíznych štúdií na Slovensku, patrí medzi najvýznamnejčie spoločnosti svojho druhu na Slovensku.
Viva Studio, ako dodávateľ televíznej objednávkovej tvorby a záznamov z podujatí, je jeden z piatich najvýznamnejších subjektov vo filmovej a televíznej produkcii na Slovensku, popri DNA, Oreo, Atack film a JAM film. Uvádza to Ministerstvo kultúry vo svojom dokumente Správa o stave a potenciáli kreatívneho priemyslu na Slovensku (strana 55) ako výsledok svojho prieskumu trhu 2016.
Spoločnosť vznikla v roku 1993 ako jedno z prvých súkromných televíznych štúdií na Slovensku, v čase, keď na Slovensku existovala iba STV. Štúdio disponovalo kompletným technologickým reťazcom profesionálnych TV zariadeni vo formáte Betacam SP. Boli to špičkové zariadenia v celosvetovom meradle,novinky spoločnosti Sony. Okrem kamier a betacamových strižní boli prví, ktorí prevádzkovali , v tej dobe ojedinelé zariadenia, kamerový žeriav Jimmi Jib, steadycam a počítačovú grafiku Emily Dubner. Medzi prvými na Slovensku si štúdio zakúpilo nelineárne strihové pracovisko AVID Média Composer, ktorý stále patrí medzi najdokonalejšie strihové systémy. Vďaka kvalitnej technike, profesionalite spolupracovníkov a prístupu ku klientom sa rýchlo zaradilo medzi najvýznamnejšie spoločnosti svojho druhu. Služby štúdia vyhľadávali najlepší režiséri a producenti na Slovensku.
Štúdio začalo poskytovať servis pre STV, zahraničné televízne stanice, pre filmových producentov a reklamné agentúry. Keď v roku 1995 začala vysielať prvá súkromná televízia VTV, využívala služby štúdia každý deň minimálne 12 hodín a spolupráca trvala takmer do zániku VTV. Okrem toho štúdio obslúžilo aj ostatných klientov ako STV, ČT, Nova, Prima, ARD, reklamné a produkčné agentúry, ktoré v tom čase pôsobili na trhu TV a film produkcie.
V roku 1996 Viva Studio založilo jednu z prvých lokálnych staníc na Slovensku - Miestne vysielanie Petržalka. Spolupráca s MČ Petržalka trvala iba necelý rok, pretože sa Miestny úrad rozhodol pre vlastnú televíziu, ale tento projekt sa neujal a po niekoľkých rokoch bol ukončený.
V roku 1996 začala vysielať TV Markíza a štúdio zahájilo pravidelnú intenzívnu spoluprácu. 2 mesiace pred začiatkom vysielania Viva Studio poskytovalo servis pri školení budúcich redaktorov a moderátorov, onedlho uvádzalo do života známe relácie ako Smotánka, V tieni, Aha, Deka. Neskôr na kľúč spoločnosť vyrábala reláciu Motoráma a príspevky do relácií Paľba a Lampáreň. Spolupráca existovala na dennej báze existovala viac ako 10 rokov, kým sa nestali televízie sebestačné technologicky (prudkým poklesom cien TV technológií) aj v postprodukcii. Okrem toho sa štúdio venovalo produkcii dokumentárnych a prezentačných filmov, reklám a postprodukčnému servisu.
Medzi najväčších klientov patrili TV Markíza, Prima, Forza, Film Factory (Tucet), Oliver Andráši (Aj múdry schybí, Dereš, Bonzáčik) a množstvo iných. Štúdio vyrábalo aj hudobné relácie Sedmička a XXL (vysielané v STV). Niekoľko rokov vyrábalo aj dabing celovečerných filmov, ktoré dodnes vysiela STV.
Viva Studio spolupracovalo aj s MAC TV (TV Joj), ktorá mala istú dobu prenajaté prevádzkové priestory od spoločnosti Viva Studio, v budove na Prokopovej ulici. Neskôr štúdio spolupracovalo aj s TV Joj, napríklad pri výrobe relácií Kurnikšopaholubník a Riskuj.
Študio bolo spolupracovníkom dodnes úspešných komerčných televíznych staníc, ale aj svedkami zániku odvážnych TV projektov : VTV, TV Luna, Nautik . Trh podnikania v televíznej produkcii pozná dôverne ako aj množstvo televíznych profesionálov.
Pre Viva Studio bol rok 2006 veľkým úspechom, keď sa po 10. rokoch čakania dočkalo možnosti realizovať regionálnu TV a to celomestskú. Pre účely získania licencie a prevádzkovania televízie bola založená nová spoločnosť, kde je 100% vlastníkom spoločnosť Viva Studio, s.r.o.
Spoločníci celú svoju profesionálnu kariéru venovali televízií. Nešli do neznáma v oblasti čo televízia organizačne a finančne potrebuje. Ing. Silvester Ernek bol pôvodne strihačom v STV - profesia bola v minulosti vnímaná významnejšie ako dnes, strihali sa umelecky hodnotné diela. Ing. Mária Urlandová vyštudovala dnešnú FEI STU a bezprostredne po jej skončení, už popri podnikaní, ukončila aj Národohospodársku fakultu VŠE. Venuje sa najmä ekonomike, obchodu, dramaturgii a programu.