Petržalka spustila oficiálnu finančnú zbierku na pomoc ľuďom zasiahnutých požiarom na Andrusovovej ulici

27.12.2021 12:25 | Zdroj: MČ Petržalka

Prvými 1500 eurami prispela samotná mestská časť. Zbierka potrvá do 23. februára a prispieť môže každý akoukoľvek sumou priamo na bankový účet samosprávy.

Ničivý požiar, ktorý vypukol v noci z 20. na 21. decembra v jednom z bytov na Andrusovovej ulici 8 v Petržalke, zanechal za sebou škody na majetku v predbežne odhadovanej sume viac ako 150-tisíc eur. 

Vyžiadal si aj evakuáciu 16 obyvateľov, z ktorých niektorí skončili v nemocnici s ťažkými popáleninami. Pravdepodobnou príčinou bola podľa hasičov a polície neodborná manipulácia s ohňom.

Krátko pred Vianocami však ide o nešťastie, ktoré sa bytostne dotýka celej mestskej časti Bratislava-Petržalka. Tá sa preto rozhodla zorganizovať dobrovoľnú finančnú zbierku na pomoc dotknutým rodinám.

Na to, aby mohla táto dobročinná aktivita fungovať priamo pod oficiálnou záštitou samosprávy, bolo potrebné zvolať mimoriadne zasadnutie miestneho zastupiteľstva. V pondelok 27. decembra ráno to poslanci jednohlasne schválili.

„Po tom, čo sme informovali o požiari so snahou pomôcť priamo v mene našej samosprávy, nás kontaktovalo niekoľko desiatok ľudí s otázkami, ako môžu pomôcť aj oni. Priam stovky podnetov na materiálnu a finančnú pomoc nás presvedčili, že organizovanie oficiálnej finančnej zbierky by určite malo zmysel,“ vysvetľuje vedúci referátu komunikácie miestneho úradu Jozef Rybár.

„Kolegovia z úradu i naši poslanci reagovali naozaj promptne a zbierke dali zelenú v čo najskoršom možnom čase. Veríme, že získa podporu nielen petržalskej komunity a spoločne prispejeme na dobrú vec, ktorá dokáže vo sviatočnom čase nešťastnú udalosť dotknutým rodinám kompenzovať,“  dodáva starosta Petržalky Ján Hrčka.

Schválením návrhu tak majú všetci záujemcovia možnosť poslať na bankový účet zriadený priamo mestskou časťou dobrovoľný finančný príspevok, ktorý poputuje na pomoc ľuďom zasiahnutým požiarom na Andrusovovej ulici.

Pre uľahčenie finančných transakcií vytvorila mestská časť  viaceré verzie platobných QR kódov, a to pre sumy od 5 do 50 eur, ktoré ľudia do zbierok posielajú najčastejšie.

„Práve QR kódy sú v dnešnej dobe rýchlym a efektívnym riešením na zaplatenie akejkoľvek sumy cez internet banking. Stačí sa tak prihlásiť do svojej bankovej aplikácie v telefóne, zvoliť možnosť platby skenovaním, vybrať ten-ktorý QR kód, prípadne upraviť sumu a potvrdiť prevod.“ opisuje užívateľskú nenáročnosť tejto služby odborník na komunikáciu s tým, že QR kódy budú zverejnené na všetkých dostupných komunikačných kanáloch petržalskej samosprávy.

Peniaze tak môžu ľudia posielať v termíne od 27. decembra 2021 do 23. februára 2022 (vrátane), a to na oficiálny bankový účet samosprávy zriadený v Prima banke Slovensko - IBAN SK78 5600 0000 0018 0059 4067

Ako prvá prispela priamo mestská časť Bratislava Petržalka, keďže miestni poslanci na pondelkovom zasadnutí rozhodli aj o presune 1500 eur z ich rozpočtových priorít práve do tejto dobrovoľnej zbierky. 

Ide teda o symbolické 1 % z predbežne odhadovanej škody. Viacerí volení zástupcovia nielen z Petržalky avizujú, že sa do finančnej zbierky zapoja aj osobne. 

Okrem schválenia a podpory zbierky poslanci poverili starostu aj kontaktovaním Úradu vlády Slovenskej republiky a premiéra Eduarda Hegera so žiadosťou o poskytnutie finančnej podpory z jeho rezervy na účel petržalskej zbierky. 

O vývoji tejto žiadosti ako aj ďalších okolnostiach bude Miestny úrad Petržalka ľudí priebežne informovať. 

Poskytli ubytovanie aj vypratanie bytu

Pri neočakávaných udalostiach, akými sú najčastejšie požiare alebo záplavy, má mestská časť k dispozícii niekoľko pohotovostných obytných jednotiek vo svojom vlastníctve, ktoré vie v prípade potreby dočasne poskytnúť.

Stalo sa tak aj teraz pri požiari na Andrusovovej, kedy samospráva poskytla obyvateľke po prepustení z nemocnice prechodné ubytovanie do doby, kým sa jej vyhorený byt nedá do obývateľného a životu neohrozujúceho stavu.

„Po požiari a zverejnení našej výzvy sa na nás obrátila dcéra pani, u ktorej vypukol požiar a skončila v nemocnici s ťažšími popáleninami s prosbou o pristavenie kontajnerov a o pomoc s vyprataním zhoreného bytu,“ prezrádza Hrčka s tým, že jeho kolegovia z údržby im podali pomocnú ruku obratom.

V tejto súvislosti vyzvala mestská časť aj obyvateľov, aby v prípade záujmu pomôcť s vyprataním bytu rodinu kontaktovala telefonicky. Na výzvu reagovali hneď niekoľkí dobrovoľníci z radov dobrovoľných hasičov či hokejbalistov.

„Táto tragédia zasiahla mnohých, preto považujeme za povinnosť mestskej časti vynaložiť snahu a v rámci našich možností pomôcť dotknutým rodinám či už finančne alebo inak. O to viac v období sviatkov a v mínusových teplotách,“ hovorí na margo pomoci starosta Hrčka a ďakuje všetkým, ktorí akýmkoľvek spôsobom priložili alebo priložia ruku k dielu.Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print


Všetky videá nájdete aj na našom Youtube kanáli, odkiaľ si ich môžete vziať a umiestniť na svoju webovú stránku.


YT kanál TV Bratislava

Staňte sa odberateľom nášho kanála. Ďakujeme :-)


 

Diskusia k článku

 /83 >> nasledujúci


Image in photogallery
Bratislava sa venuje situácii v oblasti nájomného bývania (384)
13.1.2022 15:58 | Zdroj: TS HMSR
Rekonštrukcie starších mestských bytov, vlastná výstavba, ďalšia vyhlásená architektonická súťaž na nájomné bytové domy, aj naštartovanie inovatívnej spolupráce s developermi. Hlavné mesto podniká kroky na rozširovanie kapacity mestských nájomných bytov a zvýšenia dostupnosti ...


Image in photogallery
Bude realizovaná technická štúdia, ktorá stanoví konkrétne technické riešenie ... (570)
13.1.2022 15:51 | Zdroj: HM SR
Hlavné mesto Bratislava v rámci príprav projektu električkovej trate v Novom centre uskutočňuje výber dodávateľa, ktorý na základe realizovaných simulácií prechodu električky okolo divadla a v spolupráci so Slovenským národným divadlom uskutoční meranie hluku a vibrácií priestorov ...


Image in photogallery
Líder proti poslednému. Slovan cestuje do Liptovského Mikuláša (469)
12.1.2022 14:07 | PR
Piatkové dohrávané 29. kolo najvyššej slovenskej hokejovej extraligy ponúkne súboj tímov z oboch koncov tabuľky. Výhodu domáceho ľadu bude mať outsider tohto zápasu z Liptovského Mikuláša, kam zamieri Slovan Bratislava. Pre oba tímy sú body stále cenným artiklom, keďže ani jeden ...


Image in photogallery
Petržalka spustila oficiálnu finančnú zbierku na pomoc ľuďom zasiahnutých ... (607)
27.12.2021 12:25 | Zdroj: MČ Petržalka
Prvými 1500 eurami prispela samotná mestská časť. Zbierka potrvá do 23. februára a prispieť môže každý akoukoľvek sumou priamo na bankový účet samosprávy. Ničivý požiar, ktorý vypukol v noci z 20. na 21. decembra v jednom z bytov na Andrusovovej ulici 8 v Petržalke, zanechal ...


Image in photogallery
Cestujúci v prímestskej doprave v BA kraji sa budú v januári voziť zadarmo.  (495)
18.12.2021 00:06 | Zdroj: BSK
Bratislavský samosprávny kraj (BSK) tým kompenzuje výpadok spojov, ktorý vznikol nástupom nového dopravcu. Služba bude financovaná z pokuty, ktorú kraj vystavil spoločnosti ARRIVA Mobility Solutions. „Obyvateľom kraja som dal verejný prísľub, že dopravcovi vyrubíme pokutu za neplnenie ...


Image in photogallery
Únia miest Slovenska podporuje iniciatívu „Poďakovanie zdravotníčkam a zdravotníkom“ (727)
16.12.2021 19:46
Únia miest Slovenska podporuje iniciatívu „Poďakovanie zdravotníčkam a zdravotníkom“, ktorú organizuje a šíri občianska iniciatíva Spolupráca pre Slovensko. Sú to naše lekárky, lekári, naše sestričky, zdravotní pracovníci, ktorí v týchto náročných časoch reálne nasadzujú ...123...39 >>


redakcia@tvba.sk
Produkcia: 0903 638 686

City TV, s.r.o., Prokopova 1, 851 01 Bratislava 
IČO: 35955511,IČ DPH: SK2022066420
Držiteľ licencie pre TV vysielanie TD 142/2014.


redakcia@tvba.sk
Produkcia: 0903 638 686

City TV, s.r.o., Prokopova 1, 851 01 Bratislava 
IČO: 35955511,IČ DPH: SK2022066420
Držiteľ licencie pre TV vysielanie TD 142/2014.
© Copyright 2011 Televízia Bratislava | Tvorba web stránok

Súbory cookie používame, aby sme zabezpečili čo najlepšie prezeranie našich webových stránok. Ďalšie informácie nájdete na stránke ako používame súbory cookies
SÚHLASÍM    Odmietam