Tento rok titul Senior roka 2017 získali šiesti Bratislavčania

13.10.2017   13:29| TVBA

 

 

Už po siedmykrát sa v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca konalo slávnostné odovzdávanie cien Senior roka 2017, ktoré patrí medzi vrcholové podujatia bratislavského Seniorfestu. Prestížne ocenenie si tohto roku z rúk primátora Bratislavy Iva Nesrovnala prevzalo šesť Bratislavčanov s neoceniteľným prínosom pre Bratislavu. Podujatie organizuje hlavné mesto v spolupráci s Radou seniorov Bratislavy pri príležitosti Mesiaca úcty k starším.

„Ako hovoria slová jednej básne, život je prikrátky a motor točí na zrýchlené obrátky. Obyvateľstvo starne, v r. 2050 bude Bratislava patriť svojím demografickým zložením k najstarším mestám. Aj preto je potrebné si uvedomiť, aké je dôležité umožniť seniorom žiť kvalitne a dôstojne. Záleží mi na našich senioroch a som rád, že aj s ich pomocou môžeme pokračovať v podpore rozvoja nášho hlavného mesta,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Ocenenie Senior roka sa udeľuje Bratislavčanom, ktorí v meste pôsobili pracovne, angažovali sa vo verejnej sfére alebo záujmovej činnosti a aj v súčasnosti na dobrovoľníckej báze pôsobia v občianskej, sociálnej, kultúrnej, športovej či inej oblasti.

O kultúrny program sa počas slávnostného udeľovania cien Senior roka 2017, ktorý moderoval  slovenský herec a známy recitátor Juraj Sarvaš, postarali žiaci ZUŠ na Istrijskej  ul.   22  pod vedením riaditeľa školy a zároveň umeleckého vedúceho súboru Vladimíra Dianišku. Po skončení oficiálnej časti nasledovalo spoločné fotenie primátora s ocenenými seniormi.

Ocenenie primátora hl. mesta SR Bratislavy Senior roka 2017 získali:

JOZEF KŠIŇAN (90 rokov)

bývalý futbalista a neskôr tréner mládeže patrí k najstarším a stále aktívnym športovým publicistom. Je považovaný za jednu z najväčších osobností slovenskej športovej žurnalistiky. Zúčastnil sa dvoch zimných a štyroch letných olympijských hier MŠ vo futbale v r. 1970 v Mexiku. Je spoluautorom viac ako 30 publikácií prevažne s futbalovou tematikou. To, čo videl a napokon aj o čom si písal má archivované nielen v zápisníkoch, ale, a to je pozoruhodné, aj v pamäti. Je rodený Bratislavčan, teraz žije a tvorí v MČ Dúbravka.

MÁRIA WINKLÁREKOVÁ (onedlho oslávi 75 rokov)

v detstve a v mladosti bola členkou mnohých speváckych súborov. Až po odchode do dôchodku sa naplno začala venovať svojmu celoživotnému koníčku – ľudovej  piesni. Nielen ako speváčka, ale aj ako  vedúca speváckeho súboru Melódia, ktorý v r. 2004 založila. Súbor Melódia pod jej vedením vydal 4 CD nosiče, na ktorých v niektorých piesňach vyniká jej krásny hlas. Popri priamej práci so súborom si nájde časť aj na aktivity v dennom centre na Vyšehradskej ulici. Celý život je verná MČ Petržalka, v ktorej prežila detstvo a kde žije dodnes.

 

MIRO GREGOR (86 rokov)

celý život fotografoval Slovensko a ako sám prízvukuje vyslovene Slovensko. So zahraničím nikdy nekoketoval. Profesiou fotograf bol redaktorom mnohých fotografických publikácií a redaktorom rôznych časopisov. Od r. 1973 mal status slobodného povolania, v ktorom naplno rozvil svoj svojrázny fotografický rukopis, a to v niekoľkých žánroch - krajinárska fotografia a ženský akt. Slovami kurátorov výstav, jeho snímky sa vyznačujú kultivovaným rukopisom s dôrazom na výtvarné pôsobivé zobrazenie detailov ženského tela. Jeho diela sa nachádzajú v zbierkach Slovenskej národnej galérie a Moravskej galérie. Narodil sa v Žiline, v súčasnosti  žije v Bratislave, MČ Ružinov.

Mgr. PETER BLAHO (onedlho oslávi 65 rokov)

jeho koníček sa mu stal profesiou, a to po celú čas  aktívneho zamestnania. Ako absolvent FTVŠ sa aktívne venoval futbalu v Slovan Bratislava a neskôr v ŠK Petržalka. Po získaní trénerskej kvalifikácie pôsobil v mládežníckom futbale. Dnes ako mladistvý senior sa športu venuje rekreačne. Je jedným zo zakladateľov sídliskového hokejbalu, ktorý má v Bratislave  už 30-ročnú tradíciu. Dlhoročne sa podieľa na príprave jedného z prestížnych bežeckých podujatí v Bratislave, a to na Národnom behu Devín, ktorý sa tohoročným 70. ročníkom zaradil medzi najstaršie bežecké podujatia v Európe.  Je rodený Bratislavčan z MČ Nové Mesto.

Ing. arch. ŠTEFÁNIA KRUMLOVÁ (85 rokov)

študovala  architektúru v časoch, keď žena v stavebníctve bola raritou. Patrí ku generácii prvých architektiek. Diplomovú prácu jej viedol Emil Belluš, vyučujúcimi boli  také osobnosti architektúry ako Alfred Piffl, Vladimír Karfík, Martin Čenek a ďalší. V praxi sa venovala projektovaniu moderných obytných súborov, známej Februárky, časti Ružinova, Karlovej Vsi, či Dúbravky. Neskôr aj  materských škôl  s jasľami pri sídliskách. Pôsobila aj ako autorizovaná architektka v Slovenskej komore architektov. Intenzívne sa angažuje v ochrane pôvodnej architektúry. Síce sa nenarodila v Bratislave, žije v nej celý život, momentálne v MČ Staré Mesto.

JUDr. PETER ČEPEC (koncom roka oslávi 63 rokov)

jeho vzťah k výtvarnému umeniu sa formoval od detstva, v mladosti už vystavoval svoje maľby v lokálnych kultúrnych zariadeniach. Bývalé spoločenské zriadenie nebolo zhovievavé pre avantgardné smery. Niekedy stalo, že jeho výstavy boli nežiadúcimi. Vtedy si mladý právnik s výtvarným cítením vysníval, že raz si otvorí vlastnú galériu. Myšlienka, či predsavzatie boli také silné, že svoj sen si splnil. V r. 1995 spolu s manželkou vo svojom rodinnom dome otvorili GALERIU TYPO-ARS, ktorá patrí medzi významné galerijné inštitúcie Slovenska a prevádzkujú ju na vlastné náklady. Obaja sú rodení Bratislavčania, v mladosti bývali v centre mesta, teraz už 27. rok žijú a tvoria  v MČ Vajnory.

 

 Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku
Pridať príspevok

K tomuto článku ešte nie sú pridané žiadne príspevky
Pridať príspevok
Meno *:
Váš email: *
Text *:

Ochrana proti spamu: *
grandiocaptcha

Opíšte znaky z obrázku do tohto poľa 

Čo práve pripravujeme

Naozaj sa v bratislavských lesoch ťaží priveľa?
Prečo z Bratislavy zmizlo všetko pekné a hodnotné, čo nám pripomínalo pekné industriálne architektonické diela z minulosti?

.

KOMENTÁRE
Pan sa pomylil. Neviem ake si on kupil auto. Pri novom aute nemam ziadne mesacne naklady nie su, ale pri starom! Robi reklamu "Kupujte si ojazdene vozidla"?
Banky na Slovensku od januára zvyšujú poplatky za niektoré služby a sprísňujú podmienky poskytnutia spotrebných úverov. Prečo siahajú po týchto opatreniach?
Napíšte nám
Vaše meno
Email
Text
Ochrana proti spamu: *
grandiocaptcha

Opíšte znaky z obrázku do tohto poľa
S ľuďmi v regióne sme a naše publikum je vašim zákazníkom.


TV Bratislava je televízia s veľkým priestorom pre akúkoľvek reklamnú ideu. Reklama v televízií cielene oslovuje obyvateľov v ekonomicky najvýkonnejšom meste na Slovensku a tak dosahuje efektívny účinok bez geografických strát rozptylom.

Zo života TV Bratislava 

Bude v Bratislave pokračovať chaos pri parkovaní? Jednotnú parkovaciu politiku totiž poslanci mesta nepodporili.

TV Bratislava

  • Metropolitná TV Bratislava je najväčšia regionálna televízia na Slovensku veľkosťou územia pokrytého signálom, objemom výroby a pestrosťou programu.
  • TV Bratislava mesačne vyrobí 2500 minút programu. Taký veľký objem nevyrába žiadna iná regionálna televízia na Slovensku.
  • TV Bratislava má dostupnosť pre viac ako 600 000 obyvateľov na celom Slovensku.
  • TV Bratislava má sledovanosť, deklarovanú prieskumom  od renomovanej agentúry Dicio, cca 200 000 pravidelných divákov.
  • Ako jediná regionálna stanica v Bratislave, vysiela aj DVB T, čiže každý obyvateľ má možnosť sledovať televíziu bezplatne pomocou antény.
  • TV Bratislava je nielen klasická televízia, ale aj internetová TV a webový portál a je jediná televízia pre celé mesto a Bratislavský kraj.

 


Všetky práva vyhradené - www.tvba.sk Tvorba web stránok od GrandiosoftVšetky práva vyhradené - www.tvba.sk Tvorba web stránok od Grandiosoft


© Copyright 2011 Televízia Bratislava | Tvorba web stránok

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
SÚHLASÍM