Tento rok titul Senior roka 2017 získali šiesti Bratislavčania

13.10.2017 13:29 | TVBA

 

 

Už po siedmykrát sa v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca konalo slávnostné odovzdávanie cien Senior roka 2017, ktoré patrí medzi vrcholové podujatia bratislavského Seniorfestu. Prestížne ocenenie si tohto roku z rúk primátora Bratislavy Iva Nesrovnala prevzalo šesť Bratislavčanov s neoceniteľným prínosom pre Bratislavu. Podujatie organizuje hlavné mesto v spolupráci s Radou seniorov Bratislavy pri príležitosti Mesiaca úcty k starším.

„Ako hovoria slová jednej básne, život je prikrátky a motor točí na zrýchlené obrátky. Obyvateľstvo starne, v r. 2050 bude Bratislava patriť svojím demografickým zložením k najstarším mestám. Aj preto je potrebné si uvedomiť, aké je dôležité umožniť seniorom žiť kvalitne a dôstojne. Záleží mi na našich senioroch a som rád, že aj s ich pomocou môžeme pokračovať v podpore rozvoja nášho hlavného mesta,“ povedal primátor Bratislavy Ivo Nesrovnal.

Ocenenie Senior roka sa udeľuje Bratislavčanom, ktorí v meste pôsobili pracovne, angažovali sa vo verejnej sfére alebo záujmovej činnosti a aj v súčasnosti na dobrovoľníckej báze pôsobia v občianskej, sociálnej, kultúrnej, športovej či inej oblasti.

O kultúrny program sa počas slávnostného udeľovania cien Senior roka 2017, ktorý moderoval  slovenský herec a známy recitátor Juraj Sarvaš, postarali žiaci ZUŠ na Istrijskej  ul.   22  pod vedením riaditeľa školy a zároveň umeleckého vedúceho súboru Vladimíra Dianišku. Po skončení oficiálnej časti nasledovalo spoločné fotenie primátora s ocenenými seniormi.

Ocenenie primátora hl. mesta SR Bratislavy Senior roka 2017 získali:

JOZEF KŠIŇAN (90 rokov)

bývalý futbalista a neskôr tréner mládeže patrí k najstarším a stále aktívnym športovým publicistom. Je považovaný za jednu z najväčších osobností slovenskej športovej žurnalistiky. Zúčastnil sa dvoch zimných a štyroch letných olympijských hier MŠ vo futbale v r. 1970 v Mexiku. Je spoluautorom viac ako 30 publikácií prevažne s futbalovou tematikou. To, čo videl a napokon aj o čom si písal má archivované nielen v zápisníkoch, ale, a to je pozoruhodné, aj v pamäti. Je rodený Bratislavčan, teraz žije a tvorí v MČ Dúbravka.

MÁRIA WINKLÁREKOVÁ (onedlho oslávi 75 rokov)

v detstve a v mladosti bola členkou mnohých speváckych súborov. Až po odchode do dôchodku sa naplno začala venovať svojmu celoživotnému koníčku – ľudovej  piesni. Nielen ako speváčka, ale aj ako  vedúca speváckeho súboru Melódia, ktorý v r. 2004 založila. Súbor Melódia pod jej vedením vydal 4 CD nosiče, na ktorých v niektorých piesňach vyniká jej krásny hlas. Popri priamej práci so súborom si nájde časť aj na aktivity v dennom centre na Vyšehradskej ulici. Celý život je verná MČ Petržalka, v ktorej prežila detstvo a kde žije dodnes.

 

MIRO GREGOR (86 rokov)

celý život fotografoval Slovensko a ako sám prízvukuje vyslovene Slovensko. So zahraničím nikdy nekoketoval. Profesiou fotograf bol redaktorom mnohých fotografických publikácií a redaktorom rôznych časopisov. Od r. 1973 mal status slobodného povolania, v ktorom naplno rozvil svoj svojrázny fotografický rukopis, a to v niekoľkých žánroch - krajinárska fotografia a ženský akt. Slovami kurátorov výstav, jeho snímky sa vyznačujú kultivovaným rukopisom s dôrazom na výtvarné pôsobivé zobrazenie detailov ženského tela. Jeho diela sa nachádzajú v zbierkach Slovenskej národnej galérie a Moravskej galérie. Narodil sa v Žiline, v súčasnosti  žije v Bratislave, MČ Ružinov.

Mgr. PETER BLAHO (onedlho oslávi 65 rokov)

jeho koníček sa mu stal profesiou, a to po celú čas  aktívneho zamestnania. Ako absolvent FTVŠ sa aktívne venoval futbalu v Slovan Bratislava a neskôr v ŠK Petržalka. Po získaní trénerskej kvalifikácie pôsobil v mládežníckom futbale. Dnes ako mladistvý senior sa športu venuje rekreačne. Je jedným zo zakladateľov sídliskového hokejbalu, ktorý má v Bratislave  už 30-ročnú tradíciu. Dlhoročne sa podieľa na príprave jedného z prestížnych bežeckých podujatí v Bratislave, a to na Národnom behu Devín, ktorý sa tohoročným 70. ročníkom zaradil medzi najstaršie bežecké podujatia v Európe.  Je rodený Bratislavčan z MČ Nové Mesto.

Ing. arch. ŠTEFÁNIA KRUMLOVÁ (85 rokov)

študovala  architektúru v časoch, keď žena v stavebníctve bola raritou. Patrí ku generácii prvých architektiek. Diplomovú prácu jej viedol Emil Belluš, vyučujúcimi boli  také osobnosti architektúry ako Alfred Piffl, Vladimír Karfík, Martin Čenek a ďalší. V praxi sa venovala projektovaniu moderných obytných súborov, známej Februárky, časti Ružinova, Karlovej Vsi, či Dúbravky. Neskôr aj  materských škôl  s jasľami pri sídliskách. Pôsobila aj ako autorizovaná architektka v Slovenskej komore architektov. Intenzívne sa angažuje v ochrane pôvodnej architektúry. Síce sa nenarodila v Bratislave, žije v nej celý život, momentálne v MČ Staré Mesto.

JUDr. PETER ČEPEC (koncom roka oslávi 63 rokov)

jeho vzťah k výtvarnému umeniu sa formoval od detstva, v mladosti už vystavoval svoje maľby v lokálnych kultúrnych zariadeniach. Bývalé spoločenské zriadenie nebolo zhovievavé pre avantgardné smery. Niekedy stalo, že jeho výstavy boli nežiadúcimi. Vtedy si mladý právnik s výtvarným cítením vysníval, že raz si otvorí vlastnú galériu. Myšlienka, či predsavzatie boli také silné, že svoj sen si splnil. V r. 1995 spolu s manželkou vo svojom rodinnom dome otvorili GALERIU TYPO-ARS, ktorá patrí medzi významné galerijné inštitúcie Slovenska a prevádzkujú ju na vlastné náklady. Obaja sú rodení Bratislavčania, v mladosti bývali v centre mesta, teraz už 27. rok žijú a tvoria  v MČ Vajnory.

 

 Zdielajte na sociálnych sieťach
Facebook  Twitter  Google  LinkedIn  Pinterest  Email  Print

Diskusia k článku

Pridať príspevok

K tomuto článku ešte nie sú pridané žiadne príspevky
Pridať príspevok
Meno *:
Váš email:
Text *:
 


Vitajte na stránke metropolitnej TV Bratislava

 Regionálne informácie sú na prvom mieste!


.

Pomáhame vám meniť svet k lepšiemu.

Image in photogallery
Ako sa používa bikesharing?  (20)
24.9.2018 18:48 | TVBA
Sú veľké mestá v Európe, kde sa veľká časť dopravy ľudí po meste nekoná ...


Image in photogallery
Ako vyzeral záver Kultúrneho leta na Kuchajde v Novom Meste (25)
24.9.2018 18:04 | TVBA
Kuchajda sa stala nielen jazerom, ku ktorému chodíme na prechádzky s deťmi alebo ...


Image in photogallery
Vajnorské hody odprezentovali úžasné tradície (78)
21.9.2018 18:00 | Metro Dnes
Po dožinkových oslavách sa vo Vajnoroch opäť veselilo. V parku pod Lipami čakal ...


Image in photogallery
Novomestskí záhradkári budú bioodpad odvážať po novom (57)
21.9.2018 18:00 | Metro Dnes
Novinkou v oblasti hospodárenia s odpadom v Novom Meste je zber bio odpadu zo záhradkových ...
Image in photogallery
Bratislava zaspomína na Deža, Dúbravka odhalí pamätník Ursinymu (147)
17.9.2018 10:07
Na Fedákovejulici v bratislavskej Dúbravke pribudne dielo pripomínajúce knihu. ...


Image in photogallery
Výročie okupácie z roku 1968 pripomenie výstava Fera Guldana na Primaciálnom námestí    (508)
9.8.2018 10:49 | TVBA
„Diagnóza 1968 – 2018“ je názov výstavy, ktorú dnes na Primaciálnom námestí ...


Image in photogallery
Mestské lesy v Bratislave ponúkajú relaxačný pobyt v novozriadenom apidomčeku (500)
9.8.2018 10:24 | TVBA
Obľúbená rekreačná lokalita Bratislavčanov, ktorou je bratislavský lesopark, ...Sme s ľuďmi v regióne a naše publikum je vašim zákazníkom.

TV Bratislava je médium s veľkým priestorom pre akúkoľvek reklamnú ideu. Reklama cielene oslovuje obyvateľov v ekonomicky najvýkonnejšom meste na Slovensku a tak dosahuje efektívny účinok bez geografických strát z rozptylu.


LIVE

 

KOMENTÁRE
Dobrý deň , chcem sa spytat, ak by som vyhlásil konkurz(osobný bankrot), ako by vyzeral môj život neskor ?Schválili by mi niekedy nejaký úver na bývanie , hypotéku, leasing? Alebo mi tento register ...
Právna poradňa: Ako von z dlhovej pasce?
Napíšte nám
Vaše meno
Email
TextTV Bratislava

  • Metropolitná TV Bratislava je najväčšia regionálna televízia na Slovensku veľkosťou územia pokrytého signálom, objemom výroby a pestrosťou programu.
  • TV Bratislava mesačne vyrobí 2500 minút programu. Taký veľký objem nevyrába žiadna iná regionálna televízia na Slovensku.
  • TV Bratislava má dostupnosť pre viac ako 600 000 obyvateľov na celom Slovensku.
  • TV Bratislava má sledovanosť, deklarovanú prieskumom  od renomovanej agentúry Dicio, cca 200 000 pravidelných divákov.
  • TV Bratislava je nielen klasická televízia, ale aj internetová TV a webový portál a je jediná televízia pre celé mesto a Bratislavský kraj.

 Všetky práva vyhradené - www.tvba.sk Tvorba web stránok od Grandiosoft
Všetky práva vyhradené - www.tvba.sk Tvorba web stránok od Grandiosoft


© Copyright 2011 Televízia Bratislava | Tvorba web stránok

Tento web používa na poskytovanie služieb, personalizáciu reklám a analýzu návštevnosti súbory cookie. Používaním tohto webu s tým súhlasíte. Viac informácií
SÚHLASÍM